Znaczki z kręgu opery w Muzeum Poczty

Blisko 600 miniaturowych dzieł sztuki pokazujących różnorodne oblicza opery – jej kompozytorów, dyrygentów, śpiewaków i tancerzy, najsławniejsze spektakle i gmachy teatrów operowych zobaczymy na wystawie „W kręgu opery”.

Wystawa ta to gratka nie tylko dla miłośników znaczków pocztowych ale również dla melomanów. Pośród blisko 11 milionów znaczków pocztowych zgromadzonych w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu można spotkać sporo takich, których tematem jest opera. Wydają je kraje uważane za kolebkę sztuki operowej jak Włochy, Niemcy czy Francja. Na wystawie zobaczymy też znaczki, bloczki czy karnety  emitowane między innymi przez Izrael, Chile, San Marino, Kubę czy Seszele.

Espozycji towarzyszyć będzie datownik okolicznościowy, kartka pocztowa i folder.

Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej 1 marca 2014 r. 220. rocznicy wystawienia pierwszej polskiej opery pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego.

Opera nazwana została przez francuskich encyklopedystów „pięknym potworem”. Skąd to skojarzenie? Prawdopodobnie opera – ten sztuczny twór – stworzony w celu zaspokojenia kaprysów możnych i zaakcentowania ich potęgi, obezwładniała swoim pięknem, monumentalizmem, „boskością”, tajemniczością – stąd skojarzenie z czymś genialnym i niedostępnym, nawet strasznym.

Swoimi początkami opera sięga II połowy XVI wieku, kiedy to zaczyna być definiowana jako wielkie przedsięwzięcie muzyczno-teatralne. Wszystko zaczęło się w jednym z pałaców florenckich, który w końcu XVI wieku był miejscem spotkań Cameraty, grupy uczonych, muzyków i poetów. Należący do Cameraty kompozytorzy Jacopo Peri i Giulio Caccini postanowili połączyć muzykę z bezpośrednią akcją na scenie, tym samym muzyka nie miała być tylko wstawką, ale otrzymać własne zadanie. Za pierwszą operę uważane jest dzieło Jacopo Periego „Dafne” wystawione w 1598 roku we Florencji. Jednak sama nazwa „opera” weszła w użycie dopiero pod koniec XVII wieku, wcześniej używano określenia „dramat muzyczny”.

Co: W kręgu opery, wystawa
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław
Kiedy: 14 marca – 5 maja

Bilety: 7 zł – normalny, 6 zł – ulgowy, wstęp wolny w każdą niedzielę

 

W kregu opery