Wypełnij puste pole?

W środę 15 lipca w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu “VOID_studia”. Po utracie wartości symbolicznej i znaczeniu ruin w mieście w rozważaniach o miejskiej pustce przyszedł czas na projekty mające ją zapełnić. Ale czy na pewno są one niezbędne?

 

15 lipca zastanowimy się wraz z architektem dr. inż. Tomaszem Głowackim, jakie są możliwe strategie w projektowaniu osieroconych przestrzeni w miastach. Czym jest i może być pustka dla planistów i architektów? Jak ją zaprojektować? W jaki sposób zmiana pojmowania i świadomości pustej przestrzeni ma wpływ na architekturę współczesną i nasze życie? Przy postępującej urbanizacji void nabiera zupełnie odmiennego znaczenia i nie musi kojarzyć się z brakiem, opuszczeniem czy zapomnieniem.

 

Aktualnym kontekstem dla spotkania są plany zakładające dogęszczenie miasta przez zabudowanie parceli przy ulicach Widok oraz Frycza-Modrzewskiego. Plany, dodajmy, które głośne stały się w związku z protestami mieszkańców. Czy dopiero w obliczu stłoczenia, ścisku, przepełnienia, uciążliwości mieszkaniowych i komunikacyjnych, braku oddechu, zieleni, braku perspektyw oraz otwartego horyzontu zaczynamy doceniać pustkę?

 

“VOID” to kilkumiesięczny projekt artystyczno-badawczy organizowany we współpracy Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Muzeum Współczesnego Wrocław, którego kuratorami są Anka Bieliz i Kuba Żary. W ramach “VOID” wrocławianie zaproszeni zostali do współtworzenia opowieści o pustce w mieście. Tematem projektu są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy “całym” Breslau a “zupełnym” Wrocławiem. W czasie serii pięciu spotkań z ekspertami prześledzimy wyznaczony roboczo “cykl życia voidu”.

 

Co: Trzecie spotkanie z cyklu “VOID_studia”
Gdzie: Muzeum Współczesne Wrocławia, (poziom I, BeautifulTube), plac Strzegomski 2, Wrocław
Kiedy: środa, 15 lipca, godz. 18.00
Wstęp wolny

 

1s Nowy Targ w budowie VOID_vol 3