WSPÓŁCZEŚNI ROMANTYCY

Współcześni romantycy to cykl spotkań wokół sztuki, literatury i psychologii organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza wspólnie z Uniwersytetem SWPS.

 

Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą. Czy w naszych pragmatycznych, cyfrowych czasach jest miejsce na romantyzm? Czy romantyk to tylko miłośnik kolacji przy świecach i długich spacerów? A może zbanalizowaliśmy ten termin i pozbawiliśmy go należnych mu znaczeń?

 

Spotkania przyjmą formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS. Każde spotkanie zainspirowane słowami Adama Mickiewicza będzie poświęcone odrębnemu tematowi.

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 15 października 2016, podczas którego zastanowimy się, dlaczego niektórym z nas trudno przystosować się do nowej sytuacji i dlaczego boimy się zmian. Dowiemy się, jak odnaleźć się w nowej grupie, jak dobrze się prezentować, nie tracąc przy tym autentyczności. Spotkanie poprowadzi mgr Kamil Zieliński – psycholog, certyfikowany trener i terapeuta.

 

Spotkania będą się odbywać w Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław. Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny, z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl / tel. 71 75 50 625

 

partner: Uniwersytet SWPS Wrocław
patronat medialny: Akademickie Radio LUZ, TuWroclaw.com, Psychologia-spoleczna.pl

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM CYKLU

 

Źle mnie w złych ludzi tłumie
Nieprzystosowanie
sobota, 15 października 2016, 16.00

Zastanowimy się, dlaczego niektórym z nas trudno przystosować się do nowej sytuacji i dlaczego boimy się zmian. Dowiemy się, jak odnaleźć się w nowej grupie, jak dobrze się prezentować, nie tracąc przy tym autentyczności.

prowadzenie: mgr Kamil Zieliński – psycholog (absolwent Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), certyfikowany trener i terapeuta EEG-Biofeedback. Współpracuje ze Strefą Młodzieży SWPS, prowadząc zajęcia psychologiczne dla uczniów szkół średnich. W Centrum Integralnego Wspierania Rozwoju współprowadzi zajęcia psychorozwojowe dla dzieci. Jego główne zainteresowania zawodowe to terapia EEG-Biofeedback, psychologia rozwojowa, wychowawcza oraz zaburzenia spektrum autyzmu.

 

Zbytkiem słodyczy na ziemi jesteśmy nieszczęśliwemi
Depresja
sobota, 12 listopada 2016, 16.00-18.00
Dowiemy się, czy istnieje „moda” na depresję i jak odróżnić kilka gorszych dni od stanu choroby. Zastanowimy się, czy mogą nam pomóc literatura, teatr, film albo sztuki wizualne.
prowadzenie: dr Justyna Ziółkowska

 

Szalony, niech ukocha swe samotne ściany
Samotność
sobota, 10 grudnia 2016, 16.00-18.00
Dowiemy się, jak sobie z radzić z samotnością – czy z nią walczyć, czy ją akceptować. Zastanowimy się, dlaczego czujemy się samotni, mimo że nieustannie się komunikujemy. Zadamy sobie pytanie, czy telefon albo laptop mogą zastąpić przyjaciela.
prowadzenie: Sławomir Prusakowski

 

Mierz siłę na zamiary. Nie zamiar podług sił
Noworoczne postanowienia
sobota, 14 stycznia 2017, 16.00-18.00
Dowiemy się, co zrobić, żeby wytrwać w podjętych postanowieniach. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego mamy słomiany zapał, a nie żelazną wolę? Nauczymy się, jak ćwiczyć konsekwencję i wytrwałość.
prowadzenie: mgr Kamil Zieliński

 

Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy
Nieodwzajemniona miłość
sobota, 4 lutego 2017, 16.00-18.00
Dobrze wiemy, że nie każda miłość kończy się dobrze. Porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z odrzuceniem i jak się uwolnić od natrętnych wspomnień i odzyskać spokój.
prowadzenie: dr Tomasz Grzyb

 

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 700 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

Muzeum Pana Tadeusza
Ossolineum
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-126 Wrocław

czynne: wtorek-niedziela 10:00-18:00

 

http://www.muzeumpanatadeusza.pl/
www.facebook.com/panatadeusza
www.instagram.com/muzeumpanatadeusza

 

wspolczesni-romantycy-cykl-spotkan-w-mpt-_2