Czy Witkacy był uwodzicielem?

Czy Witkacy był uwodzicielem, łamiącym serca kobiet? Don Juanem poszukującym ekscytujących przygód miłosnych? Erotomanem, dla którego seks był siłą witalną? Próbą odpowiedzi na te pytania będzie wykład prof. Janusza Deglera pt. „Kobiety w życiu i twórczości Witkacego”, na który organizatorzy zapraszają do Centrum Kultury “Zamek” w piątek 16 września o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Zapraszamy na kolejne z wydarzeń towarzyszących zamkowej wystawie portretów Witkacego “Asymetryczna Dama” (czynna do 30 października). Tym razem będzie to spotkanie z największym znawcą życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – profesorem Januszem Deglerem, który wygłosi wykład zatytułowany: “Kobiety w życiu i twórczości Witkacego”. W życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza było wiele kobiet. Towarzyszyły mu od wczesnej młodości do śmierci. Niektóre – jak Irena Solska, narzeczona Jadwiga Janczewska, żona Jadwiga, Czesława Oknińska-Korzeniewska – odegrały istotną rolę. Z innymi łączyły go krótkotrwałe lub dłuższe romanse, które nieraz przekształcały się w trwałe przyjaźnie. Wizerunki większości kobiet zostały utrwalone na wykonanych przezeń portretach lub fotografiach, a kilka stało się pierwowzorami postaci jego dramatów i powieści. Czy Witkacy był uwodzicielem, łamiącym serca kobiet? Don Juanem poszukującym ekscytujących przygód miłosnych? Erotomanem, dla którego seks był siłą witalną? Odpowiedź na te pytania postara się znaleźć profesor Janusz Degler podczas piątkowego wykładu.

 

Prof. Janusz Degler – historyk literatury, teatrolog, przez lata kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz i edytor wielu publikacji o teatrze, autor m.in. książki “Witkacego portret wielokrotny”, a także bardzo wielu artykułów, nie tylko związanych z Witkacym. Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi poświęcił znaczną część swojego zawodowego życia – jako badacz jego twórczości, autor krytycznych wydań dzieł i korespondencji, wreszcie edytor “Dzieł zebranych”.

Po wykładzie zapraszamy na wystawę ASYMETRYCZNA DAMA. W dniu wykładu wystawa czynna do godz. 21:00

 

Co: Wykład profesora Janusza Deglera pt. „Kobiety w życiu i twórczości Witkacego”
Gdzie: Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 16 września (piątek) g. 18:00
Wstęp wolny

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

kobiety_i_witkacy_plakat_ prof-janusz-degler-fot-wieslaw-jurewicz