Wielka Wrocławska

W niedzielę 2 września odbędzie się Wielka Wrocławska – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami o najdłuższej tradycji i z najwyższą pulą nagród w sezonie – 175 000 zł. Jeźdźcy mają do pokonania 5 kilometrowy dystans z 24 przeszkodami na trasie, w tym niezwykle trudny, a zarazem widowiskowy skok trybunowy.

 

Najważniejsza gonitwa dnia poprzedzona jest uroczystą paradą, na tor wyjedzie powóz, w którym zasiądą przedstawiciele władz miejskich. Ponadto organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie modowym „wyścigowa elegancja”, w którym główną nagrodą jest wyjazd na …. „Wielką Pardubicką”. Łącznie w niedzielę odbędzie się 8 gonitw, pokaz woltyżerki oraz, jako atrakcja towarzysząca, wyścig kucy dosiadanych przez uczniów Wyższej Szkółki Jazdy. Początek dnia wyścigowego o godz. 13:30, wstęp wolny.

 

Wielka Wrocławska jak Wielka Pardubicka

Tłumy zgromadzone na trybunach obserwują w napięciu jak grupa najodważniejszych jeźdźców pokonuje 5-kilometrową trasę naszpikowaną przeszkodami, w tym tą najtrudniejszą – skok trybunowy, przy którym publiczność wstrzymuje oddech by po chwili nagrodzić dżokejów gromkimi brawami. Pokonanie żywopłotu wysokiego na 1,8m i szerokiego na 1,4m, za którym znajduje się suchy rów szerokości 2,5m i głębokości 0,9m, to prawdziwa sztuka. Konie muszą wykonać kilkumetrowy skok zakończony bezpiecznym lądowaniem.

 

Nic dziwnego, że Wielka Wrocławska – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami – bywa porównywana do legendarnej Wielkiej Pardubickiej. Wrocław posiada jedyny w Polsce tor przeszkodowy chętnie odwiedzany przez czeskich jeźdźców. Wiosną tego roku jeden z czeskich portali zwrócił uwagę na rosnącą popularność wrocławskiego hipodromu, który staje się coraz większą konkurencją dla czeskich Pardubic.

 

Poza Wielką Wrocławską w programie znalazły się również inne prestiżowe gonitwy, takie jak: Wielka Partynicka – międzynarodowa gonitwa z płotami, najważniejsza i najdłuższa w sezonie, dystans 4200 m, Nagroda Toru Wyścigowego w Pardubicach – międzynarodowa gonitwa z płotami na dystansie 2800 m, czy Nagroda Galeriusa – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami na dystansie 3400 m. Atrakcją towarzyszącą niedzielnym wyścigom będzie pokazowa gonitwa kucy dosiadanych przez uczniów Wyższej Szkółki Jazdy.

 

Uroczysta parada, wyścigowa elegancja, woltyżerka i inne atrakcje

Najważniejszą gonitwę dnia poprzedzi uroczysta parada. Na tor wyjedzie czterokonny zaprzęg prowadzony przez jednego z najbardziej utytułowanych powożących w Polsce – Piotra Mazurka. W powozie zasiądą goście specjalni wydarzenia. Paradę poprowadzi dyrektor wrocławskiego toru – Jerzy Sawka – który tradycyjnie pojawi się na Damarze, legendarnym koniu Bohuna z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.

 

2 września Partynice po raz kolejny będą najelegantszym miejscem we Wrocławiu, do czego z pewnością przyczyni się konkurs modowy „Wyścigowa elegancja”. Nagrodą główną jest wyjazd na jedną z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych gonitw przeszkodowych na świecie – Wielką Pardubicką. Co zrobić żeby wziąć udział w konkursie ? Wystarczy założyć wyścigową kreacją i dać się sfotografować w specjalnie na tą okazję ustawionej ramce w pobliżu trybuny głównej. W ciągu tygodnia po wyścigach organizatorzy opublikują wyniki.

 

Zanim na tor wybiegną konie startujące w pierwszej gonitwie, zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać pokaz woltyżerki – akrobatyki sportowej wykonywanej na poruszającym się koniu. Pokaz poprowadzi wielokrotny mistrz Polski – Tomasz Ogonowski, a w rolach głównych wystąpią uczennice sekcji woltyżerki sportowej, na co dzień trenujące na Partynicach.

 

Najmłodsi uczestnicy tradycyjnie będą mogli skorzystać z oprowadzanek na kucach oraz ze strefy atrakcji dziecięcych. Na terenie kompleksu swoje stoiska wystawią partnerzy wrocławskiego toru, którzy na Wielką Wrocławską również przygotowali specjalne atrakcje, w tym konkursy, będą to: Osada Śnieżka, Hotel Artus, Twierdza Srebrna Góra oraz Klub Vertigo, który będzie serwował firmową lemoniadę.

 

Jak dojechać na tor:
Z Dworca Głównego lub Autobusowego: autobusy 112,113, 862
Z centrum (np. przystanek J.P.2) Autobus 127
Tramwaje: 2, 6, 7 i 17 do pętli Krzyki, tam przesiadka w autobusy 113, 612, 852, 862, 872, 892

 

Co: Wielka Wrocławska – Nagroda Portu Lotniczego Wrocław
Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław
Kiedy: 2 września (niedziela) godz. 13:30 – 18:00
Wstęp wolny

 

PROGRAM

 

13:00 Początek dnia wyścigowego.

13:20 Pokaz woltyżerki (ćwiczenia akrobacyjne wykonywane na poruszającym się koniu).

13:45 Prezentacja koni biegnących w pierwszej gonitwie.

14:15 Nagroda Toru Wyścigowego w Pardubicach. Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 3-letnich koni na dystansie 2800 m.

14:45 Nagroda Osady Śnieżka. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni wyłącznie IV grupy na dystansie 1907 m.

15:00 Uroczysta parada z udziałem przedstawicieli władz miejskich, poprzedzająca najważniejsze gonitwy dnia.

15:15 Wielka Partynicka. Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni na dystansie 4200 m.

15:30 Pokazowa gonitwa kucy.

15:45 Nagroda Militaria.pl. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni wyłącznie IV grupy na dystansie 1907 m.

16:00 Wyprowadzenie na tor uczestników Wielkiej Wrocławskiej w asyście konnego oddziału Straży Miejskiej.

16:15 WIELKA WROCŁAWSKA – NAGRODA PORTU LOTNICZEGO WROCŁAW. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni na dystansie 5000 m.

16:45 Nagroda ADD MOTOR. Gonitwa dla 3-letnich i starszych koni III grupy na dystansie 1400 m.

17:15 Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni na dystansie 3800 m.

17:45 Nagroda Galeriusa o Puchar Stajni Wyścigowej Kolesa. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni na dystansie 3400 m.