W nieporządku

Galeria Entropia zaprasza na otwarcie nowej wystawy p.t. „W nieporządku”, która towarzyszy Triennale Rysunku Wrocław 2019. Sześć wrocławskich artystek wspólnie tworzy rizomatyczny (czytaj: kłączowy) rysunek na powierzchniach ścian i podłogi Galerii, zachowując przy tym ten zapisany wcześniej przez samo życie. Rysunek rozrastając się przechodzi w instalację. Autorki posługują się technikami własnymi, m.in. sidoluxografią zastosowaną po raz pierwszy podczas poprzedniej wspólnej wystawy w Entropii.

 

Kształt tej wystawy nie jest czymś znanym z góry, podobnie jak nie jest znana pogoda w dniu jej otwarcia. Stanowi to pewien kłopot w aktualnych warunkach i okolicznościach produkcji wystaw, sztuki i czegokolwiek… Tymczasem w kontekście entropii (i Entropii) może pozostać zagadnieniem otwartym i nieprzewidywalnym efektem twórczego spotkania.

 

Z powodów nie tylko formalnych artystki odwołują się do figury kłącza, które „nie rozpoczyna się ani nie kończy, jest zawsze w otoczeniu, pomiędzy rzeczami” i w każdym swym członie stanowi plateau – „ciągły region intensywności” dający się złączyć z innymi, by utworzyć następne kłącze. Zasady, na których opiera się kłącze, sformułowane przez duet Gill Deleuze – Felix Guattari, stanowią dla artystek tworzących wystawę rodzaj instrukcji jej obsługi.

 

Autorki posługują się technikami własnymi, m.in. sidoluxografią zastosowaną po raz pierwszy podczas wspólnej wystawy w Entropii (2010). Technika ta przypomina sgraffito, tyle że rysunek wgłębny wykonywany jest w warstwie Sidoluxu – emulsji do nabłyszczania podłogi, która po latach stosowania wytwarza na parkiecie dość grubą, ciemną powłokę. Inne techniki pracy przy tej wystawie także mają charakter manualny, a wszystkie jej składowe – charakter niskoentropowy (niskonakładowy, niskoenergetyczny, niskomateriałowy…).

 

Jak przy poprzednich wystawach, artystki obywają się bez kuratora. Tym, co je najbardziej interesuje, jest otwarcie się na ruch myśli i skojarzeń prowadzące ku odkryciu pytania, na które chcą odpowiedzieć swoją artystyczną pracą. Jako grupie artystek nie przyświeca im żadna ideologia. Łączy je przyjaźń i chęć wspólnego działania, które daje wiele przyjemności.

 

Wystawa jest rozszerzona o projekt mailartowy. Autorki rozsyłają do zaprzyjaźnionych artystek i artystów kartoniki o formacie DL z zaproszeniem do narysowania kłącza. Nadesłane prace będą również prezentowane na wystawie tworząc jej kolejne odgałęzienia.

 

Mira Boczniowicz, Julita Gielzak, Bożena Grzyb-Jarodzka,
Alicja Jodko, Magda Migacz, Beata Rojek
idea, koordynacja: Alicja Jodko

 

Co: wystawa pt. W NIEPORZĄDKU
Gdzie: Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4
Kiedy: 27 czerwca — 26 lipca 2019 | otwarcie: 27.06.2019 godz. 18:00
Wystawa towarzyszy Triennale Rysunku Wrocław 2019.
Wstęp wolny

www.entropia.art.pl
https://www.facebook.com/galeria.entropia
entropia@entropia.art.pl
tel. 71 3444 634