TIFF Festival 2016 / Rivers & Roads

1 września wystartuje we Wrocławiu 6. edycja TIFF Festival, który uznawany jest za jedno z trzech najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Rivers & Roads” i skoncentrowany będzie na tematyce podróży. Odbędą się wystawy, pokazy slajdów, debaty, warsztaty oraz spotkania z artystami i kuratorami.

 

Trzon Festiwalu stanowią trzy cykle tematyczne nawiązujące do hasła „Rivers & Roads” – pierwszy z nich poświęcony jest najbardziej klasycznemu ujęciu, czyli fotografom, którzy tworzą będąc w drodze, drugi odnosi się do wyobrażonej, metaforycznej peregrynacji, a ostatnia część ma związek z fotografami-emigrantami rejestrującymi swoje nowe otoczenie.

 

Oficjalne otwarcie TIFF Festival 2016 // Rivers & Roads:
czwartek, 1 września, godz. 18:00, Centrum Festiwalowe, ul.Ruska 46 (podwórko)

Pełny harmonogram dostępny jest na www.tiff.wroc.pl

 

 

PROGRAM GŁÓWNY
Zawierające się w Programie Głównym wystawy podzielone zostały na trzy wątki tematyczne, które skupiają się na obserwacjach nowych rzeczywistości fotografów („Imigracje/Emigracje”), dedykowane są podróży do nieistniejących rzeczywistości przez samo medium fotografii („Wyprawy Wyobrażone”) oraz zostały stworzone w drodze podczas podróży zainspirowanych przez sam TIFF Festival („W drodze”).
WIĘCEJ: goo.gl/b2dN1u

 

PUBLIKACJE
W tegorocznej sekcji Publikacje postanowiliśmy opowiedzieć o wielowątkowości tworzenia książek fotograficznych. Publikacje to trzy wystawy: prezentująca kulturę zinową „Zines of the World”, organizowana przez Doomed Gallery z Londynu, „Meet the Publisher” dająca wgląd w pracę niezależnych wydawców z całego świata oraz „Drogi mniej uczęszczane”, zgłębiająca motyw przemieszczenia się i podróży. Nowością jest przygotowany we współpracy z magazynem Fresh From Poland przegląd makiet książek fotograficznych 1. TIFF x FFP Photobook Dummy Review. Program jak zawsze uzupełnią spotkania, debaty i warsztaty, aby chociaż w części opowiedzieć o bogactwie świata fotografii i książek.
WIĘCEJ: goo.gl/IaqLXL

 

TIFF HUB
Sekcja HUB to centrum aktywności około festiwalowych. Przyświeca jej idea łączenia ludzi, wymiany myśli, poszerzania horyzontów. O fotografii, ale nie tylko. Luźne spotkania znajomych i nieznajomych, spotkania z twórcami, konfrontacja poglądów – działania, których efektem jest TIFF Festival 2016. Główny punkt TIFF HUB to klimatyczna klubogaleria oraz przestrzeń jej towarzysząca. Podwórko przy ul. Ruskiej 46 C wraz z początkiem września zmieni się w Centrum Festiwalowe, które przez 10 dni festiwalowych będzie skupiało wokół siebie sferę towarzyską i informacyjną. Drugim obszarem wymiany doświadczeń będą spotkania z autorami i kuratorami. Odbędą się one bezpośrednio w przestrzeniach wystawienniczych, namacalnie w towarzystwie omawianego tematu.
WIĘCEJ: goo.gl/cUYP1j

 

PROFILAB TIFF OPEN
Sekcją otwartą na to, co nowe i świeże w fotografii jest ProfiLab TIFF Open. Zastąpiła ona formułę Debiutów nieco innym pomysłem na przychodzące z zewnątrz pomysły. Wrocławscy kuratorzy wsparli merytorycznie czterech wybranych artystów, którzy zrealizują wystawy swoich prac w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Oddaliśmy także głos publiczności, którzy wybrali piątą osobę, której wystawę będzie można zobaczyć w trakcie TIFF Festival.

 

TIFF Festival 2016 // Rivers & Roads
01-11.09.2016 | Wrocław

Organizator: Europejska Stolica Kultury Wroclaw 2016, TIFF Collective

Partnerzy: EU-JAPAN FEST, BWA WROCŁAW, MWW, Info Punkt Barbara, mia ART GALLERY, Galeria Entropia, IP STUDIO, OPT, Galeria Tętno, Galeria OKO, Wędrowny, Zakład Fotograficzny, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Katedra Fotografii UAP, IPN, Moś&Łuczak, JASTAA, AMS, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Gextio photo, Donosta San Sebastian, UR, John Lemon, ŻYZNA, Szklarnia, Stacja Dizajn / Resto Bar

Sponsorzy: PROFI LAB, SIGN PL, Kartell, MANDALA Design

Patronat medialny: Contemporary LYNX, Fotopolis, Digital Camera Polska, PrismPhoto Magazine, Magazyn OBIEKTYW, Fresh From Poland, TVP Wrocław, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Gazeta.PL, Magenta MAG, Fragile, Radio LUZ

 

COVER_FB PLAKAT2 poster