Technologia jest Istotą

Zapraszamy na premierę spektaklu Cloud Theater pt “Technologia jest istotą” (Tech is a Being). Przedstawienie jest imprezą towarzyszącą 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Odbędzie się 30 marca w Centrum Technologii Audio-Wizualnych.

 

W swoim pierwszym spektaklu twórcy Cloud Theater starali się opowiedzieć przeszłość (Wszech)świata od jego początku aż po dzień dzisiejszy. “Technologia jest Istotą” to spektakl, który przedstawia ludzkie fantazje o przyszłości, wykorzystując do tego jedynie ulotne środki, takie jak improwizowana materia muzyczna live, rysowanie światłem i reżyseria na żywo. To teatr dramatyczny bez słowa, bo wyzwolenie z języka pozwala przekroczyć kolejne granice wyzwolenia – wyzwolenia z ciała i płci. Z lęków przed Apokalipsą, ostateczną wojną, zawładnięciem Ziemi przez maszyny, Sztuczną Inteligencją i Obcymi.

 

Technologia jest Istotą, a Istota jest Technologią. Technologia to wszystko, czego jesteśmy w stanie doświadczyć – poczynając od mechaniki ludzkiego ciała, a kończąc na mocy obliczeniowej dzisiejszych procesorów. Czym jest teatr w dobie ciągów abstrakcyjnych cyfr, które wypełniają dziś niemal wszystkie wolne bajty w pamięciach? Gdzie jest Człowiek? Pomiędzy kośćmi, ścięgnami, neuronami czy myślami? Czym różnią się myśli zapisane w ciągach bitów od słynnego “Być albo nie być?”.

 

Idea ulotności zaczyna być obecna w mediach społecznościowych. Technologia przestaje być narzędziem do archiwizacji, a coraz częściej staje się medium doświadczania.

 

Tak, jak światło jest widoczne, ale nienamacalne, tak teatr buduje swoją wartość na ulotności. Kiedy aktor jest jedyną namacalną materią na scenie, światło jest najważniejszą formą spektaklu. Widz będzie mógł doświadczyć hybrydowego związku tworzonego na żywo światła, dźwięku, rysunku, technologii i przestrzeni z Aktorem.

 

Tworzymy teatr, który nie tylko pozostaje odporny na zgubny wpływ Technologii, ale wzbogaca mnogość środków wyrazu, krzyżując z nią geny.

 

Cloud Theater – teatr w chmurze – to nowoczesna organizacja, która zrzesza artystów wielu mediów w celu tworzenia artystycznego przekazu. Powstały w 2016 roku zespół wzbudził zainteresowanie widzów swoją pierwszą produkcją – “Krótkim Zarysem Wszystkiego” w reż. Teo Dumskiego, założyciela i lidera Cloud Theater. Przedstawienie, będące połączeniem teatru, filmu i sztuk wizualnych, zostało pokazane na licznych festiwalach, między innymi na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, CAFe Budapest Contemporary Arts Festival oraz Polsko-Niemieckim Festiwalu Teatralnym Unithea we Frankfurcie nad Odrą.

 

Cloud Theater kondensuje potencjał twórczy ludzkiej i technologicznej chmury oraz poszukuje w niej nowych środków artystycznego wyrazu. Twórca nie neguje istnienia scenariusza, ale tworzy go znacznie większą ilością środków, niż zapis tekstowy. Pracę zaczyna od “mglistego przeczucia” (inspirując się słowami Petera Brooka) i rozumie ją jako podróż od “poczucia intuicji” do “stanu uświadomienia”. Trudno nazwać go “teatrem ruchu”, bo ruch jest w nim wszystkim, tylko nie istotą. Tak samo ze słowem – jego brak wydaje się być najbardziej wymowny. Trudno także nazwać go „performansem multimedialnym”, gdyż media i relacje między nimi wydają się być pobocznymi twórcami treści. W ten sposób Cloud Theater tworzy unikalny język w teatrze.

 

Teo Dumski, aktor i reżyser (pseud. art., ur. 1984) – wrocławski aktor i reżyser, pedagog, twórca Cloud Theater – teatru w chmurze. Artysta zajmujący się badaniem i nauczaniem technik aktorskich Michaiła Czechowa w świetle nauk psychologicznych i duchowych. Badacz Teorii Czystej Formy Witkacego. W 2007 roku ukończył PWST Wrocław. Autor kilku uznanych eksperymentów formalnych, szczególnie na polu kreatywnego wykorzystania nowych technologii w teatrze. Związany przez wiele lat z wrocławskim Teatrem Ad Spectatores. W swojej twórczości broni sensu istnienia artysty w dzisiejszym technologicznym świecie, czym otwiera wątki transhumanistyczne. Twórca idei “Tech is a Being” (“Technologia jest Istotą”).

 

Fanpage Teatru: facebook.com/CloudTheater
Wydarzenie: facebook.com/events/734011423440953/

 

Co: Technologia jest Istotą (ang. Tech is a Being) / impreza towarzysząca 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Gdzie: Centrum Technologii Audiowizualnych, Wystawowa 1, Wrocław
Kiedy: 30 marca 2017, godz. 19.00
Bilety: normalny 50 zł, ulgowy 35 zł

Sprzedaż online: http://bit.ly/techisabeing

 

Fot. Tobiasz Papuczys