Teatr Laboratorium w obiektywie Maurizio Buscarino

Wybór pokazywanych na wystawie czterdziestu siedmiu zdjęć umożliwia odbycie swoistej podróży w czasie. W jej trakcie mamy szansę obcować z historycznym dziełem Jerzego Grotowskiego i jego zespołu w jedyny w swoim rodzaju sposób. 

 

W 1979 roku w Mediolanie wybitny włoski artysta, Maurizio Buscarino, sfotografował próby i spektakl Apocalypsis cum figuris Teatru Laboratorium, a także nagranie do filmu dokumentującego to przedstawienie.

Tylko nieliczne zdjęcia z jego kolekcji publikowane były do tej pory w różnych wydawnictwach. Po latach, na prośbę Instytutu Grotowskiego, autor opracował pozostałe fotografie i dokonał ich wyboru specjalnie z myślą o ekspozycji w historycznej Sali Teatru Laboratorium – miejscu, gdzie powstawała Apokalipsa w 1968 roku.

Wystawa, obejmująca czterdzieści siedem zdjęć, zainaugurowała obchody Roku Grotowskiego 2009.

Maurizio Buscarino urodził się w Bergamo, we Włoszech, 7 maja 1944 roku.

Jako fotograf od 1973 roku przemierzył niemal wszystkie „terytoria” teatru – od Europy, przez Amerykę, po Wschód. Jego praca jest zarówno imponującym dokumentem teatru ostatnich dekad XX wieku, jak i stanowczym i niezwykłym wyrazem jego spojrzenia na świat.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Grotowski
Współreżyseria: Ryszard Cieślak
Asystent: Stanisław Scierski
Kierownictwo literackie: Ludwik Flaszen
Kostiumy: Waldemar Krygier
Aktorzy: Antoni Jahołkowski (Szymon Piotr), Ryszard Cieślak (Ciemny), Zygmunt Molik (Judasz), Zbigniew Cynkutis (Łazarz), Elizabeth Albahaca lub Rena Mirecka (Maria Magdalena), Stanisław Scierski (Jan)
Pierwszy pokaz zamknięty: 19.06.1968
Premiera oficjalna: 11.02.1969

Wydarzenie w ramach obchodów Święta Wrocławia

Co: Apocalypsis cum figuris, wystawa fotografii Maurizia Buscarino
Gdzie: CaféTHEA
Kiedy: 17 czerwiec – 5 lipiec (poniedziałek–piątek), godziny 16:00–20:00

Bilety: Wstęp wolny

 

???????????????????????