SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ

Agnieszka Smoczyńska, reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, będzie kolejnym gościem cyklu „Reżyserzy Popkultury” w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W ramach cyklu twórcy opowiadają o swoich kulturowych inspiracjach i omawiają własne realizacje filmowe. Cykl „Reżyserzy Popkultury” w październiku otworzyło spotkanie z Krzysztofem Skoniecznym. W listopadzie gościliśmy Łukasza Rondudę. 6 grudnia spotkamy się z Agnieszką Smoczyńską.

 

Czym jest “teatralność” w filmie? Jak “filmowość” można przenieść na scenę? Gdzie i w jakiej formie działają tutaj gatunek i popkultura? Przez ten pryzmat przyjrzymy się twórczości Agnieszki Smoczyńskiej. Jej spektakle teatralne i filmy posłużą nam jako materiał ilustracyjny i punkty odniesienia.

 

Eksperymentatorka. Urodzona we Wrocławiu jedna z najbardziej poszukujących reżyserek młodego pokolenia. We wrocławskim I LO uczęszczała do klasy z edukacją filmową, dzięki czemu – jak wspomina – złapała bakcyla kina. Jej debiut filmowy zaskoczył nie tylko w Polsce. W “Córkach Dancingu” Smoczyńska połączyła musical z romansem, a kino gore splotła z romantycznymi balladami i nostalgiczną opowieścią o dojrzewaniu i sile miłości. Autorkę za ten film doceniono głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała Nagrodę Specjalną Jury za Oryginalność Pomysłu i Unikalną Wizję Artystyczną na prestiżowym festiwalu Sundance, a IndieWire nazwało film „najlepszym gotyckim musicalem o pożerających ludzi syrenach, jaki kiedykolwiek powstał”. Smoczyńska jest też odpowiedzialna za reżyserię 7 odcinka “1983” – pierwszego polskiego serialu dla Netflixa.

 

Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa, która nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej.

O CYKLU REŻYSERZY POPKULTURY:
W ramach cyklu Reżyserzy Popkultury DCF zaprasza polskich reżyserów młodego pokolenia, których twórczość wprowadziła zupełnie nową jakość do polskiej kinematografii. Na polskich rynek filmowy w ostatnich latach weszła cała generacja świadomych i bezkompromisowych artystów, którzy mają własny, wyrazisty styl. Wielu z nich charakteryzuje interdyscyplinarne podejście do sztuki filmowej. Nie zamykają się w ciasnych ramkach poszczególnych form. Pracują na styku. Szukają, eksperymentują, a przy tym chętnie sięgają do motywów, obrazów, tematów czy klisz wymieszanych w wielkim worku POPKULTURY. Filtrują, kradną, żonglują, przetwarzają. Wszyscy konsekwentnie i bezkompromisowo rozwijają swoje ścieżki zawodowe. Jak dogłębnie popkultura zakodowała im określony sposób tworzenia? Czy można dzisiaj stworzyć coś niestworzonego? Czy od popkultury da się uciec? Czym charakteryzuje się polska popkultura? Na czym polega istota współczesnego procesu tworzenia sztuki? W cyklu REŻYSERZY POPKULTURY wspólnie szukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Co: REŻYSERZY POPKULTURY: SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, 50-020 Wrocław
Kiedy: 6 grudnia, godz. 20:00
Bilety: 13/16 zł