Spotkanie na granicy

W ostatnią niedzielę maja zapraszamy do Studia Na Grobli na spotkanie z Claudiem Santaną Bórquezem i prowadzonym przez niego międzynarodowym zespołem Performer Persona Project, na które złożą się: wykład praktyczny i pokaz pracy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Performer Persona Project (Projekt Performatywny Persona) powstał we Włoszech w 2010 roku podczas dwuletniej rezydencji jego lidera, Claudia Santany Bórqueza (aktor i reżyser, magister reżyserii teatralnej, pracuje jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso), w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

 

Skupiając się na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu, artyści pracują w obszarze teatru fizycznego i pieśni tradycyjnych. Od trzech lat, w różnych stronach świata (m.in. we Włoszech i Anglii), prowadzą zdarzenie zatytułowane „Spotkanie na granicy”. Służy ono wymianie refleksji, strategii i filozofii pracy. Praktyka jest zawsze punktem wyjścia. We Wrocławiu będą to: wykład praktyczny „Persona: świetlistość na ścieżce aktora” – swoisty dialog ze zmarłymi mistrzami teatru na temat istoty aktorstwa oraz pokaz pracy. „Fałszerze duszy” przedstawiają dzień otwarty pracy aktorów-emigrantów, usiłujących skopiować dzieło mistycznego reżysera, rewolucjonisty teatru, Jerzego Grotowskiego. Wszystko odbywa się w pustej przestrzeni, w „miejscu bez wrogów”, jak mówi jeden z bohaterów. Dlatego też twórcy proszą widzów o „przyjęcie ich pracy, która może wydać się nieco bezładna, z otwartym sercem”. Wieczór zakończy spotkanie z twórcami Performer Persona Project.

 

Spotkanie na granicy – program (niedziela, 28 maja)

19:00 „Persona: świetlistość na ścieżce aktora” – wykład praktyczny Performer Persona Project
19:45 „Fałszerze duszy” – pokaz pracy Performer Persona Project
20:45 „Żyjemy w postczasach” – spotkanie z Claudiem Santaną Bórquezem i Performer Persona Project

 

Projekt „Spotkania na granicy Włochy − Polska 2017” odbywa się dzięki wsparciu Narodowej Rady Kultury i Sztuki w Chile (National Call 2017 for International Circulation).

 

Co: Spotkanie na granicy. Wykład i pokaz pracy Performer Persona Project z Chile we Wrocławiu
Gdzie: Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30, Wrocław
Kiedy: 28 maja, niedziela, godz. 19.00
Wstęp wolny

www.grotowski-institute.art.pl