Spotkania z reportażem – Ludzie z klisz

Wrocławski Klub Pod Kolumnami i Towarzystwo Kultury Czynnej zaprasza na pokaz filmu pt. „Ludzie z klisz” w reżyserii Macieja Kudły w ramach cyklu „Spotkania z reportażem”. Film zdobył nagrodę Złoty Delfin w Cannes oraz Gold Plaque w Chicago. Prezentacja będzie połączona z warsztatami reporterskimi prowadzonymi przez Łukasza Kazka – dziennikarza, popularyzatora historii oraz autora książek. Będzie się można dowiedzieć jak zbierać materiały do reportażu, jak zbudować historię by była interesująca, jak prowadzić narrację itp. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Historia znalezionych klisz

 

Filip Rozbicki był pierwszym organistą w powojennym Walimiu. Zmarł pięć lat temu. Swój dom pozostawił ludziom, którzy otoczyli go opieką w ostatnich dniach jego życia.

 

– Podczas robienia porządków w domu pod koniec 2014 roku, nowi lokatorzy odnaleźli 120 rolek filmowych zawierających ponad 800 zdjęć. Okazało się, że pan Filip był fotografem – amatorem, a to co uwiecznił to niesamowity skarb – mówi Łukasz Kazek, radny Walimia, pasjonat historii regionu, dziennikarz magazynu „Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii”.

 

Panorama Walimia (woj. dolnośląskie), której dziś już nie ma, pierwsze powojenne święta, pierwszy polski sklep i ludzie, którzy do miejscowości leżącej u podnóża Gór Sowich przyjechali po wojnie – to wszystko widnieje na zdjęciach autorstwa Filipa Rozbickiego.

 

Historią odnalezionych klisz zainteresowały się media, pisały o niej lokalne gazety, a stacja TVN24 nakręciła reportaż autorstwa Mateusza Kudły, który następnie wyemitowała na swojej antenie.

 

Bohater reportażu Łukasz Kazek otrzymał zapomniane klisze, znalezione podczas porządków, które przez pół wieku niszczały na strychu jednego z domów w Walimiu na Dolnym Śląsku. Gdy opublikował czarno białe fotografie na portalu społecznościowym „Powojenny Walim” Klisze śp. Filipa Rozbickiego, udało się rozpoznać kilkadziesiąt pozujących na nich osób. Podczas nagrywania materiału przez naszego reportera, doszło do odkrycia kolejnych filmów – z nieznanymi do tej pory fotografiami Warszawy, Krakowa, Poznania, Wadowic, Zakopanego i wielu innych polskich
miast.

 

Łukasz Kazek – współautor książek o obiekcie Riese, dziennikarz magazynu Wiedza i Życie, Inne Oblicza Historii, autor filmów Dziki Zachód, Kryptonim Olbrzym, współautor filmów Zapomnij o Kresach, Tajemnica Riese. Twórca reportaży dla TVP, TV Sudecka, TVN 24, TVN oraz magazynu Fokus Historia. Od 2004 r. przewodnik w kompleksie Włodarz, później z-ca dyrektora Pałacu w Jedlince, przewodnik po kompleksie Osówka oraz Sztolniach Walimskich, inspektor do spraw turystyki w Gminie Walim, zarządzający Zamkiem Grodno. Ambasador Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk, organizator widowisk teatralno historycznych takich jak: Ostania tajemnica Riese – Jedlinka – Riese pamięci Ofiar – Ludwikowice Kłodzkie. Pomysłodawca i realizator projektu „Archiwum historii mówionej ziemi wałbrzyskiej. Stały współpracownik Fundacji im. Jana Karskiego w Warszawie oraz Fundacji „Świat, którego już nie ma”. Pomysłodawca i autor trasy „Powojenny Walim na zdjęciach św. pamięci Filipa Rozbickiego”. Od 2014 roku radny w Gminie Walim i przewodniczący komisji kultury i turystyki w radzie gminy. Autor książki Wspomnienia Wojciecha Szczeciniaka „Faszystowska mać”. Główny prowadzący program dla Discovery Channel “Na tropie złotego pociągu”. Historia znalezionych zdjęć powojennego Walimia stała się inspiracją do powstania spektaklu “Polska 120”.

 

Co: Spotkania z reportażem – prezentacja filmu pt. „Ludzie z klisz”, reż. Maciej Kudła oraz spotkanie z dziennikarzem Łukaszem Kazkiem
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocławiu
Kiedy: 16 września, godz. 17.00 – 20.00
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsca przez info@kolumny.art.pl