Społeczna Akademia Kultury

Czy uniwersytet to fabryka wiedzy czy magistrów? – zastanowią się uczestnicy najbliższego spotkania Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego.

IDEA SPOŁECZNEJ AKADEMII KULTURY
Częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest Społeczna Akademia Kultury, którą na obecnym etapie tworzy cykl comiesięcznych debat i warsztatów prowadzonych przez Jacka Żakowskiego. Ich centralnym elementem jest dyskusja dotycząca kultury rozumianej szeroko, w jej wzajemnych powiązaniach z innymi sferami życia: ekonomiczną, edukacyjną czy ekologiczną. Jest to nie tylko próba krytycznej dyskusji poświęconej kondycji kulturalnej współczesnych społeczeństw oraz miast, ale także punkt wyjścia dla wypracowania innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby okazać się remedium na diagnozowane problemy.
Pierwsza seria debat nosi tytuł Wrocław – lepsze miasto. Poświęcona jest najważniejszym społecznie problemom życia miejskiego, odnoszącym się do nich niestandardowym ideom i możliwościom ich wykorzystania w ramach kompetencji miasta. W kwietniu, maju oraz czerwcu skoncentrujemy się na edukacji – szkolnej, przedszkolnej oraz akademickiej. Podczas spotkania inaugurującego Akademię pod tytułem Szkoła uwikłania, jak również podczas kolejnych spotkań pod hasłem Przed-szkole czego? Od przechowania do wychowania udało nam się dotrzeć do nauczycieli, rodziców, przedstawicieli szkół wyższych i studentów. Na warsztatach pracowaliśmy nad praktycznymi pomysłami, które mogłyby korzystnie wpłynąć na kondycję systemu oświaty.

DEBATA
Tym razem pragniemy zaprosić Państwa spotkanie w ramach SAK, podczas którego skoncentrujemy się na edukacji szczebla akademickiego. 12 czerwca w godzinach 18:00 – 21:00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się debata pod tytułem Uniwersytet – fabryka wiedzy czy magistrów? – prowadzona przez Jacka Żakowskiego, której głównym gościem będzie profesor Izabela Wagner. Oprócz prof. Wagner udział w dyskusji wezmą: prof. Tadeusz Luty (PWr) oraz dr Cezary Kościelniak (UAM). Bardzo liczymy także na – podobnie, jak miało to miejsce podczas poprzedniej debaty – mocny głos publiczności.

WARSZTAT
Z kolei 13 czerwca w godzinach 09:00 – 13:30 redaktor Żakowski oraz profesor Wagner poprowadzą warsztat. Warsztat będzie praktyczną, bardziej operacyjną próbą odpowiedzi na problemy zarysowane w trakcie debaty. Zarówno debata jak i warsztat podejmą złożoną problematykę szkolnictwa wyższego.

DODATKOWE INFORMACJE

Wstęp na debaty oraz warsztaty jest bezpłatny. W Kinie Nowe Horyzonty można odbierać wejściówki na debatę, które gwarantują miejsce siedzące. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztatach prosimy o wcześniejsze potwierdzenie obecności u osób kontaktowych podanych poniżej.

Więcej informacji o projekcie pod adresem
www.sak.wroclaw2016.pl

na profilu FB
www.facebook.com/akademia2016

oraz na kanale YT
www.youtube.com/akademia2016

Partnerzy :
Współorganizatorem projektu jest Kino Nowe Horyzonty. Partnerem projektu jest Slot – Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Co: Debata i warsztat prowadzone przez Jacka Żakowskiego
Gdzie: Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Kiedy: 12 czerwca, środa, godz. 18:00 – 21:00 (debata), 13 czerwca, czwartek, godz. 09:00 – 13:30 (warsztat)
Bilety: Wstęp wolny

 

Społeczna Akademia Kulturyd