Spacer po Nadodrzu oraz Teatr Narracji

W najbliższą niedzielę Towarzystwo Kultury Czynnej oraz Klub Pod Kolumnami, Bistro Narożnik i Nowe Nadodrze mają zaszczyt zaprosić Państwa na spacer ulicami Nadodrza, który poprowadzi historyk, kolekcjoner i autor książki pt. Niezwykła codzienność. Ulice i Place Wrocławia na dawnej pocztówce. – Mariusz Kotkowski.

 

Nadodrze, nazywane również Przedmieściem Odrzańskim, to miejsce, które łączy fascynującą historię zaklętą w zabytkowych budynkach oraz współczesne inicjatywy społeczne co sprawia, że jest to jedną z najciekawszych wrocławskich dzielnic.

 

Spotykamy się w niedzielę 15 grudnia o godzinie 11:00 przy ulicy Paulińskiej 4-8 pod siedzibą Towarzystwa Kultury Czynnej, skąd udamy się na ulicę Rydygiera, gdzie przybliżymy Państwu historię dawnego Szpitala Sióstr Boromeuszek. Dalej udamy się ulicą Pomorską, jednym z historycznych traktów Przedmieścia Odrzańskiego aby zapoznać się m. in. z dziejami jednego z najstarszych wrocławskich zieleńców tzw. Lasku. Kolejnym miejscem, które omówimy będzie ulica Dubois.

 

Następnie zapoznamy się z tragicznymi losami polskich robotników przymusowych, którzy po przybyciu do wojennego Breslau byli gromadzeni w budynku szkolnym przy Magazinstrasse (ob. Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Składowej). Kolejnym przystankiem będzie plac Strzelecki, na którym zapoznamy się dziejami EtablisementuSchiesswerder, dawnej Elektrowni Miejskiej. Ostatnim przystankiem naszego spaceru będzie plac Staszica gdzie przybliżymy dzieje byłego dworca kolejki wąskotorowej, kościoła św. Bonifacego oraz nieistniejącego ewangelickiego kościoła Odkupiciela.

 

Czas trwania naszego spaceru to ok. dwie godziny, powracamy następnie na Paulińską by uczestniczyć w Teatrze Narracji przy ulicy Paulińskiej 4-8 w siedzie Towarzystwa Kultury Czynnej.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Towarzystwo Kultury Czynnej od lat zbiera opowieści o Nadodrzu, zainteresowanych odsyłamy do oglądnięcia na naszym kanale Youtube

 

Teatr Narracji – Narracje z Nadodrza

Przywołamy wspomnienia i zapiski mieszkańców Nadodrza z lat od osiedlania się po wojnie, aż prawie do współczesności. Będą to opisy codziennego życia, opowieści o wyjątkowych zdarzeniach z dzieciństwa, o szczególnych miejscach zebrane od osób, które całe życie tu mieszkały. Będą także refleksje towarzyszące ludziom poznającym współczesne Nadodrze dopiero niedawno, już w wieku dorosłym.

Teksty te zostały spisane z nagrań lub podane nam przez autorów w formie pisemnej. Nasza praca nad tekstem ograniczała się do wybrania najciekawszych fragmentów, wprowadzenia skrótów dla uzyskania wartkości opowieści i wewnętrznej spójności.

Wszystkie teksty będą czytane przez aktorów związanych z Towarzystwem. W większości są to ludzie młodzi, dla których rzeczy opowiadane są już egzotyczne, wymagało to od nich pokonania pewnej drogi – od współczesności do czasu, o którym opowiadają. W czasie naszego spotkania spróbujemy przeprowadzić wspomnienie od czasu, który opisuje do wyobraźni współczesnych słuchaczy.

 

Co: Spacer po Nadodrzu i Teatr Narracji
Gdzie: spotkanie przy siedzibie Towarzystwa Kultury Czynnej, Paulińska 4-8, Wrocław
Kiedy: 15 grudnia, niedziela, godz. 11.00
Wstęp wolny