Skrzypek na dachu w operze

“Skrzypek na dachu” ponownie w Operze Wrocławskiej. Reżyser wskrzesza świat, którego już nie ma, zmieciona przez historię żydowska wioska z początku XX w.

 

Adaptacja powieści Szolema Alejchema opowiada o losach żydowskiej rodziny, wygnanej przez carskich oficerów ze wsi Anatewka. Głównym bohaterem jest biedny mleczarz Tewje, który marzył o bogactwie i targował się z Bogiem. Wrocławska inscenizacja tego najsłynniejszego musicalu świata jest tradycyjna, bliska broadwayowskiemu pierwowzorowi – zachowuje to, co w tym dziele jest najważniejsze, dodając to, czego widz oczekuje.

 

W odtworzonej z pietyzmem i utrzymanej w chagallowskim nastroju Anatewce, bohaterem jest zbiorowość. Reżyser wskrzesza świat, którego już nie ma, zmieciona przez historię żydowska wioska z początku XX w. Atutem spektaklu jest monumentalna dekoracja, dwustuosobowy zespół wykonawców, efektowne tańce (szczególnie piękna scena wesela), orkiestra, która porzuca operowy patos, i przełamanie konwencji przez uteatralnienie scen dialogowych. Zobaczymy przedstawienie całkiem niebłahe, dające rozrywkę, ale i zmuszające do refleksji.

 

Pierwsze przedstawienia odbędą się w weekend 4 i 5 stycznia. Na kolejne spektakle musicalu wszech czasów zapraszamy w tym sezonie jeszcze tylko 9 (czwartek), 10 (piątek), 11 (sobota), 12 (niedziela) oraz 16 (czwartek), 17 (piątek), 18 (sobota), 19 (niedziela) stycznia.

 

Wiecej szczegółów: Opera Wrocławska

 

Skrzypek na dachu we wrocławskiej operze