Skandalista Boy-Żeleński

Tadeusz Boy-Żeleński znany przede wszystkim jako lekarz, pisarz i genialny tłumacz literatury francuskiej, był też szokującym otoczenie ekscentrykiem, który nie wahał się publicznie poruszać tematów tabu, takich jak: inicjacja i potrzeby seksualne, menstruacja, antykoncepcja, przerywanie ciąży, rozwody, homoseksualizm czy prostytucja.

 

Właśnie temu kontrowersyjnemu obliczu Boya-Żeleńskiego będzie poświęcone kolejne spotkanie w cyklu “Z podszeptu muz”, na które organizatorzy zapraszają w sobotę 27 maja do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami. W rolach głównych tradycyjnie wystąpią: niezrównany mówca – Bogusław Bednarek oraz wybitny gitarzysta – Martin Złotnicki. Wstęp wolny.

 

Łaciński termin “scandalum” czyli coś, o co człowiek się potyka – odnosił się głównie do tego, co sprowadza nas na drogę grzechu. Modelowym przykładem skandalisty w tym znaczeniu jawił się w dwudziestoleciu międzywojennym Tadeusz Boy-Żeleński. Ekscentryczny, kiedy z miłości do Dagny Przybyszewskiej wył nocą włócząc się po ulicach Krakowa, za co został zatrzymany przez stróżów porządku. Burzący stereotypy, gdy żeniąc się z Zofią Pareńską, chory na rzeżączkę zadeklarował swojej młodziutkiej wybrance przyzwolenie na nieskrępowane, pozamałżeńskie życie intymne. I tak jak żona korzystał z tej wolności w kilkanaście lat trwającym związku z podobnie nastawioną do instytucji małżeństwa Ireną Krzywicką. Poza szokującym otoczenie życiem prywatnym, publiczne poruszanie przez Tadeusza Żeleńskiego tematów tabu, takich jak inicjacja i potrzeby seksualne, menstruacja, antykoncepcja, przerywanie ciąży, rozwody, homoseksualizm czy prostytucja powodowały, że media i Kościół zgorszone zachowaniem i publicystyką Boya widziały w jego działalności podnietę do demoralizacji. Zagadnienia, którymi zajmował się ten lekarz, pisarz i genialny tłumacz literatury francuskiej, zamordowany w 1941 roku przez hitlerowców, nie straciły na aktualności również w XXI wieku. Przekonywać nas o tym będzie na kolejnym, dwunastym spotkaniu cyklu “Z podszeptu muz”, w krasomówczym stylu Bogusław Bednarek wespół z Martinem Złotnickim i jego nieodłączną, ekscytująco brzmiącą gitarą.

 

BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem dzieła „Epos europejski” i rozlicznych tekstów ze skłonnością do kuriozów jak: “Literackie obrazy tortur”, “O profanacji ludzkich zwłok i grobów”, “Przyczynek do sympozjologii”, O szkodliwości “Kaczki-dziwaczki”, “Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany”, “Dziwne biblioteki, księgi i książki”.
Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się też bywalcom wszelkich spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu programowi telewizyjnemu z lat 90 „Labirynty Kultury”, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

 

MARTIN ZŁOTNICKI zalicza się do najznamienitszych gitarzystów klasycznych oraz flamenco. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej doskonalił kunszt pod okiem hiszpańskich gitarzystów w Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech. Talent, nieodmiennie odzianego w czerń, muzyka a również kompozytora cechuje wirtuozeria ujawniająca wszechstronny potencjał gitary klasycznej, połączona z kapryśną fantazją rytmiczno-melodyczną i finezyjną giętkością dynamicznego kształtowania frazy muzycznej.

 

Co: Dwunaste spotkanie cyklu “Z podszeptu muz” pod tytułem “Skandalista” Tadeusz Boy-Żeleński,
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 27 maja, sobota, godz. 20:00
Wstęp wolny

www.kolumny.art.pl
www.facebook.com/kolumny