Rycerz z łabędziem Pod Kolumnami

Średniowiecznemu eposowi o “Rycerzu z łabędziem” zostanie poświęcone najbliższe spotkanie cyklu “Z podszeptu muz” we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. Tym razem Bogusław Bednarek zabierze nas w czasy pierwszej wyprawy krzyżowej w towarzystwie dwóch wybitnych instrumentalistów: Ireneusza Folusza na cajonie oraz Macieja Posłusznego na gitarze. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 lutego o godz. 19:00, wstęp wolny.

 

Tematem lutowej edycji Z podszeptu muz jest średniowieczny poemat odnoszący się do pierwszej wyprawy krzyżowej rozpoczętej w 1095 roku, w wyniku której zdobyto Jerozolimę.

 

Krucjata będąc świętą wojną toczoną z wrogami chrześcijaństwa, sprzężoną z ideą pielgrzymki znalazła potężne odzwierciedlenie w sztuce tego okresu. Epos o Rycerzu z łabędziem (La chanson du chevalier au cygne) powstał przed końcem XII wieku na gruncie obszernego opisu pierwszej wyprawy krzyżowej, wzbogaconego o wątki mitologii greckiej, w szczególności zaś z historii o Amorze i Psyche. Historię rodu Rycerza z łabędziem rozwijali na przestrzeni następnego stulecia kolejni autorzy współtworzący wielkich rozmiarów cykl pieśni o czynach (chansons de geste).

 

W 2 połowie XIII wieku motyw Rycerza z łabędziem pojawia się w poematach niemieckich łącząc ród Rycerza z łabędziem z opowiadaniem o świętym kielichu, Graalu, dając tym początek popularności postaciom Parsifala oraz jego syna Lohengrina, rycerzy na “łodzi płynącej bez żagli, wioseł, steru i majtków”, ciągnionej przez łabędzia. Szczególnie zafascynowany był nimi twórca baśniowego zamku Neuschwanstein, „szalony” Ludwik II Bawarski. I te właśnie wersje opowieści posłużyły Ryszardowi Wagnerowi do stworzenia sławnej opery Lohengrin dedykowanej Franciszkowi Lisztowi.

 

Wystąpią: Bogusław Bednarek z towarzyszeniem instrumentalistów: Ireneusza Folusza na cajonie oraz Macieja Posłusznego na gitarze.

 

Co: Starofrancuski Rycerz z łabędziem – 19 spotkanie w cyklu “Z podszeptu muz”
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 17 lutego (sobota), godz. 19:00, wstęp wolny
Wstęp wolny

www.kolumny.art.pl
www.facebook.com/kolumny

 

BOGUSŁAW BEDNAREK to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem dzieła „Epos europejski” i rozlicznych tekstów ze skłonnością do kuriozów jak: “Literackie obrazy tortur”, “O profanacji ludzkich zwłok i grobów”, “Przyczynek do sympozjologii”, O szkodliwości “Kaczki-dziwaczki”, “Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany”, “Dziwne biblioteki, księgi i książki”. Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się też bywalcom wszelkich spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu programowi telewizyjnemu z lat 90 Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

 

MACIEJ POSŁUSZNY naukę gry na gitarze rozpoczął w rodzinnym Kędzierzynie-Koźlu, a następnie we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie Opolskim oraz podyplomowe studia Muzykoterapii na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest nauczycielem muzyki w British International School of Wroclaw. Jako gitarzysta obraca się w kręgach muzyki latynoskiej oraz muzyki świata. Współtworzy grupę Kumbia Mać propagującą latynoski styl cumbia. Prowadzi kursy tradycyjnej muzyki meksykańskiej wraz z Julietą Gonzalez Springer, a także z Veronicą de Larrea , występuje również na scenie w charakterze akompaniatora.

 

IRENEUSZ FOLUSZ jest jednym z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra głównie na cajonie. Współtworzył wiele projektów z pogranicza flamenco , jazzu i muzyki etnicznej. Współpracował z Joao de Sousa i Fado Polaco, Vertical Trio, Viva Flamenco, Danza Del Fuego, Cocotier, Savilon, Flamenco Ensemble, Kinga Rataj Fado. Koncertował we Włoszech, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Austrii i Rumunii. W wolnych chwilach zajmuje się również realizacją nagrań.