Rowerem przez Alaskę

Samotnie wyruszyła na Kamczatkę – rowerem, rowerostopem dotarła do zakątków Półwyspu, weszła do wnętrza czynnego wulkanu, łowiła z rybakami nad Morzem Ochockim i zamieszkała w letniej rezydencji mafijnej.

 

Dzięki najbardziej sprzyjającemu kontaktom w podróży środkowi, czyli rowerowi dotarła do samego końca półwyspu, jadąc po ekstremalnie wyboistych “drogach”, szumnie nazywanych duktami, korytach wyschniętych rzek i wertepach, rozjeżdżonych przez ciężarówki.

 

Kamila Kielar bo o niej mowa, zwana czasem Bear Girl ma za sobą kilka podróżniczych projektów, z których najważniejsze to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów (brakuje Antarktydy) oraz 60 krajów.

 

Teraz o swojej podróży na Półwysep Kamczacki opowie na wrześniowej edycji projektu Kultury Świata w Centrum Kultury „Zamek”. Wyprawa była kontynuacją projektu “Najdalszy zachód, najdalszy wschód”, który rozpoczął się samotnym przejechaniem rowerem Alaski.

 

Kamila Kielar znana jako Bear Girl
Miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Z podróży zawsze przywozi coś więcej, niż tylko przeżycia i zupełnie nie chodzi tu o figurki na kominek, bo sama podróż jest dla niej jedynie pretekstem. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów (choć wstyd przyznać, brakuje Antarktydy) oraz 60 krajów. Na razie.
Z dziada krakowianka, z pradziada kresowianka. Zjadaczka w każdych ilościach zupy pho, wędzonych kamczackich pstrągów oraz pierogów ruskich. Entuzjastka entuzjazmu. Tancerka orientalna, zakochana całkiem po polsku w kilku rodzimych reportażystach. Autorka paru wystaw, które – nie wiadomo dlaczego – zazwyczaj dotyczą Afryki. Jeśli nie pisze, a po swoich podróżach potrzebuje zarobić na kolejne – wtedy podróżuje z innymi.

 

Pisać uczyła się na dziennikarskich studiach w Polsce i w Finlandii oraz na dwuletnich studiach podyplomowych z creative writing, a praktykowała od początku w dziennikarstwie turystycznym, którego nigdy nie zdradziła na rzecz żadnego innego dziennikarstwa. Ma na koncie również publikację reportażu o bośniackich lesbijkach w tomie „Opowiadania przyprawione miłością” oraz fragment przewodnika „Polska według kobiet”.

www.kamilakielar.pl

 

Zachęcamy do przyjazdu rowerami, ponieważ Centrum Kultury “Zamek” znajduje się w Leśnicy, malowniczym osiedlu wrocławskim do którego prowadzą ścieżki rowerowe z centrum miasta. Przed wejściem do zamku są stojaki rowerowe, natomiast obiekt jest strzeżony, więc nie będzie problemu z pozostawieniem roweru na zewnątrz na czas spotkania.

 

Co: Spotkanie w ramach cyklu “Kultury Świata” – o Kamczatce i Alasce opowie gość Kamila Kielar znana również jako Bear Girl (spotkanie + pokaz slajdów)
Gdzie: Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 11 września, czwartek, godz. 18:30
Wstęp wolny

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

Kamila Kielar kamila_kielar_ (3) kamila_kielar_ns