Rekonstrukcja bitwy z 1945 roku

Polscy żołnierze znów szykują się do natarcia. Zresztą nie tylko oni – w całej Polsce mobilizują się oddziały Wojska Polskiego, a jednostki Wermachtu wydobywają z piwnic stare schmeissery. Spore zamieszanie również w batalionach US Army. Z ostatnich doniesień wynika, że i powstańcy styczniowi nie próżnują. Jak zareaguje Armia Czerwona? O tym dowiemy się podczas walnej bitwy, która za niecałe trzy tygodnie rozegra się na obrzeżach Wrocławia.

 

Przygotujcie się na ostre strzelanie, głośne eksplozje i… żołnierską grochówkę. W weekend 9 i 10 czerwca startuje VII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych i pojazdów militarnych REKON 2018.

 

Teren wokół Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu po raz kolejny zamieni się w arenę żołnierskich zmagań. Tegoroczny REKON zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Punktem kulminacyjnym będzie Rekonstrukcja Historycznej Bitwy. Tym razem w pole wyjdą żołnierze II Armii Wojska Polskiego, którzy stoczą jedną z najbardziej krwawych bitew II Wojny Światowej.

 

– II Armia Wojska Polskiego, to jednostka formowana już na terenie Polski – mówi Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU 2018. – W jej szeregach walczy wielu Żołnierzy Armii Krajowej oraz innych organizacji Polskiego Państwa Podziemnego. Nieudolnie dowodzone oddziały, w większości przez dowódców z sowieckiego nadania, wpadają w „kocioł” i ponoszą tragicznie wysokie straty. Polski oddział przemieszcza się w kierunku frontu. Zostaje zaatakowany przez Niemców. Dochodzi do bitwy. Niestety okrążeni Polacy w większości giną. Cena wolności jest tragicznie wysoka.

 

Wolność i Niepodległość

Wolność i Niepodległość – to kluczowe słowa, które patronują tegorocznej imprezie. REKON przyłącza się do ogólnopolskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Sama rekonstrukcja bitwy będzie dotyczyć nieco późniejszego okresu, jednak na imprezie nie zabraknie akcentów z 1918 roku – będzie spektakularny pokaz szarży ułanów, historyczne mundury z tego okresu, ale oczywiście nie tylko.

– Podczas obchodów rocznicy na REKONIE przedstawimy sprawę walki o Wolność i Niepodległość w szerszym kontekście – zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne zarówno z okresu walk z zaborcami jak i z czasów międzywojennych. Nie zabraknie również naszej powojennej historii – dodaje Cezary Szarugiewicz.

 

Wojskowy piknik

REKON co roku przyciąga do siebie fanów militariów z całej Polski, ale nie tylko. To również duża atrakcja dla osób chcących spędzić weekend w interesującym miejscu, pełnym zapierających dech w piersi pokazów, dynamicznych prezentacji, a wszystko w rodzinnej i piknikowej atmosferze.

 

Zainteresowanie dzieci i głównie ich ojców budzą za każdym razem pokazy historycznych pojazdów, które przyjadą do Wrocławia z całej Polski. Rekonstruktorzy będą prezentowali amerykańskie Willysy i Dodge, którymi przejażdżka po terenie imprezy zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. Atrakcją będzie również motocykl gąsienicowy Kattenkrad i obecnie już unikat w skali światowej – amfibia GAZ 46 MAW. Do tego wszystkiego cała flota ciężarówek GAZ, transportery BRDM, BTR czy niemieckie sdkfz.

 

– Przejażdżki samochodami, ciężarówkami, możliwość wejścia do ROSOMAKA czy na jedną z największych w Polsce armatohaubic DANA 152 mm, to tylko część atrakcji – dodaje Cezary Szarugiewicz. – Podczas imprezy zwiedzający wykonują tysiące zdjęć, z których większość to selfie z ubranymi w historyczne mundury rekonstruktorami. Ogromnym powodzeniem cieszą się wspólne fotografie z przedstawicielami różnych okresów – w ten sposób ustawieni w rzędzie powstańcy styczniowi, Amerykanie z Wietnamu czy Rosjanie ze SPECNAZU robią za każdym razem duże wrażenie.

 

Historia i współczesność

Od dwóch lat na terenie imprezy pojawiają się również oddziały z okresu o wiele bardziej odległego – to stanowisko Rzymian, gdzie odziani w zbroje legioniści uczą rzucania włócznią do celu, strzelania z łuku czy fechtunku krótkim mieczem. Nie brak również mundurów z okresu, który niektórzy mogą pamiętać – czyli funkcjonariuszy MO czy ORMO.

 

Na REKONIE historia miesza się ze współczesnością. Wszystko dzięki Policji, która prezentuje radiowozy, a podczas upału roztacza nad terenem imprezy ogromny parasol wodny z armatki Tajfun. Straż Miejska patroluje konno okolicę zaś Wojsko Polskie prezentuje ponad 20 sztuk sprzętu ciężkiego, w tym mosty, sprzęt do kopania transzei, ustawiania pól minowych, wozy naprawcze czy legendarne już transportery ROSOMAK. Nad terenem wokół muzeum przy Obornickiej roztacza się przez cały czas zapach gęstej żołnierskiej grochówki przygotowywanej w kuchniach polowych.

 

Zabytkowy Mercedes na ulicach Wrocławia

Już na kilka dni przed imprezą wrocławianie będą mieli przedsmak atrakcji – po ulicach stolicy Dolnego Śląska przejedzie zabytkowy MERCEDES 911 zapraszający mieszkańców na unikalny piknik.

Zapraszamy na widowiskowe pokazy, przyprawiające o dreszcze rekonstrukcje bitew i żołnierskie jedzenie! Czekać na nas będą również stoiska z militariami.

 

Grupy rekonstrukcyjne na REKONIE 2018: Rzymianie wraz z obozem, prezentacje broni i wyposażenia, pokazy aktywne / Ludowe Wojsko Polskie z lat 1943-89 / jednostki niemieckie Wermacht i SS / Wojsko Polskie z 1939 roku / Żołnierze Wyklęci / US Army – wojna wietnamska / US Army II Wojna Światowa / Powstanie styczniowe / Milicja Obywatelska / Rosjanie Afganistan / Rosjanie współcześni SPECNAZ / SAS Brytyjczycy / Legiony Polskie / Armia Pruska.

 

Przejazd zabytkowym MERCEDESEM – 6 i 7.06 (środa-czwartek) Trasa: Pełczyńska, Obornicka, Pomorska, Kazimierza Wielkiego, pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański i powrót. godziny 14-17.

 

Co: VII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych, pojazdów militarnych i służb mundurowych REKON 2018
Gdzie: Wrocław, Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej 108
Kiedy: 9-10 czerwca. Rekonstrukcja bitwy 9 czerwca, sobota, godz. 16.30
Wstęp wolny

 

Zdjęcia – zeszłoroczny REKON