Ratha Yatra czyli Festiwal Wozów

Odwiedzanie świątyń, pielgrzymowanie oraz udział w festiwalach religijnych to najpopularniejsze przejawy pobożności wśród mieszkańców Indii. Jednym z takich festiwali jest Festiwal Wozów – Ratha Yatra. Hindusi mieszkający poza Indiami przenieśli tradycję tego święta na ulice zachodnich miast. Muzyka, taniec, orientalna kuchnia i wiele atrakcji towarzyszyć będą Festiwalowi Wozów także we Wrocławiu.

Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiemu społeczeństwu kultury Indii, która jest zarówno dynamiczna, niezwykle barwna jak i sięgająca głęboko do wartości duchowych.

Od początku Festiwal wspierany jest przez Ambasadę Indii w Polsce, również aktywnie włącza się w dotowanie i organizację tego Festiwalu społeczność hinduska mieszkająca w Polsce.

W tym roku pojawią się nowe atrakcje! Kiermasz, na którym będzie można zakupić indyjskie przysmaki, upominki, odzież i książki. Sporym zainteresowaniem zapewne, jak i w ubiegłym roku, będzie cieszył się namiot gdzie będzie można skosztować orientalnej, wegetariańskiej kuchni. Jak również ten z indyjskim makijażem. Mamy też atrakcję dla dzieci – sypanie mandali i obrazków z kolorowego piasku

Program Festiwalu Wozów Ratha Yatra 2013

14:00 – 17:00 przejazd wozu festiwalowego

17:00 ofiara ogniowa

17:30 otwarcie festiwalu

17:35 prezentacja Festiwalu Wozów Ratha Yatra

17:50 wystąpienie przedstawiciela Ambasady Indii w Polsce

18.05 prezentacja instrumentów indyjskich i koncert na sitarze

18.35 bhajan

19: 00 – 19:35 taniec indyjski

19:40 teatr

20:00 – 20:17 taniec indyjski

20:30 koncert

 

Czym jest Festiwal Ratha Yatra?

To wydarzenie związane z kulturą oraz religią Indii. Festiwal Ratha Yatra, zwany również Festiwalem Wozów, posiada w Indiach setki lat tradycji. To wielkie wydarzenie, o wymiarze religijnym i kulturalnym, tradycyjnie odbywa się w czerwcu. Wówczas do słynnego miasta Dżaganath Puri w stanie Orissa, przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Jest on jednym z najbardziej znanych i lubianych festiwali, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy Indii, ale i coraz częściej, osoby z Europy i innych kontynentów.

Legenda głosi, że posągi Dżaganath wykonał mityczny rzeźbiarz bogów Wiśwakarma na prośbę Indradyumny- króla Orissy. Rzeźbiarz zastrzegł jednak, że nikt nie może zobaczyć figur do czasu kiedy będą w pełni gotowe. Niecierpliwy król złamał zakaz i kiedy wszedł do pracowni Wiśwakarmy, rzeźbiarz zniknął zostawiając tylko wstępnie ociosane kloce drewna. Król Indradyumna – wielki wielbiciel Kryszny, poprosił o pomalowanie niedokończonych figur i umieścił je w wybudowanej dla nich świątyni, gdzie w takiej formie, czczone są przez tysiąclecia do dziś.

W czasie hinduskiego miesiąca /aszadha/ (przełom czerwca i lipca) w Puri mają miejsce wielkie religijne uroczystości. Ich kulminacją jest Ratha Yatra – ceremonia podczas, której Bóstwa Dżaganath opuszczają wnętrze świątyni i umieszczone na specjalnych wozach, przewożone są w barwnej procesji po ulicach miasta.

Hindusi mieszkający poza Indiami, wraz z osobami z Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, przenieśli tradycję Festiwalu Ratha Yatra na ulice zachodnich miast. Wielkie wozy z replikami posągów Dżaganath pojawiły się na ulicach Rzymu, Paryża, Brukseli, Londynu, Durbanu, Nowego Yorku, San Francisco, Pragi, Moskwy czy Berlina.

Tradycyjnie od setek lat władca Orissy również przybywa na uroczystość w odświętnym stroju. Organizatorzy Festiwalu zaprosili również Prezydenta Miasta wraz z Ambasadorem Indii w Polsce do pełnienia honorów gospodarzy.

 
Co: Festiwal Wozów Ratha Yatra 2013
Gdzie: Rynek Starego Miasta i Plac Marii Magdaleny
Kiedy: 14 września, sobota w godzinach 14:00 – 22:00

Bilety: Wstęp wolny

 

Fesiwal Wozów Ratha Yatra

 

Fesiwal Wozów Ratha Yatra

 

 

Fesiwal Wozów Ratha Yatra