„Raport Panika” – Arti Grabowski w Instytucie Grotowskiego

„Raport Panika” to spektakl z elementami stand-upu, performance’u i wideo artu, który oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych artysty. Jedyny pokaz we Wrocławiu odbędzie się 4 czerwca 2019 w Instytucie Grotowskiego.

 

Arti Grabowski to artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor i reżyser teatralny. Jest doktorem habilitowanym, absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się również sztuką wideo artu oraz „instalakcją”. Współpracował z Teatrem Porywacze Ciał, z którym zrealizował pięć spektakli, Teatrem Brama oraz Stowarzyszeniem Fort Sztuki.

 

W swoim spektaklu „Raport Panika” artysta obnaża hipokryzję, wyprowadzając widza na manowce stereotypowych przywar i fobii. Rozprawia się z dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem. „[…] Jak balansować pomiędzy sacrum a profanum pokazał Artur Arti Grabowski w monodramie-performansie «Raport Panika». Podczas tego występu poczułam cały wachlarz skrajnych emocji – chapeau bas! Od radości, zrywania boków ze śmiechu, przez zamyślenie, po autentyczne obrzydzenie” – Anna Petynia, „Teatralia” 266/2018.

 

„Raport Panika” został nagrodzony Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego za najlepszy spektakl na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Finalista 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF.

 

Co: spektakl Raport Panika
Gdzie: Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek – Ratusz 27, Wrocław
Kiedy: 4 czerwca, wtorek, godz. 20.00
Bilety: 20/30 zł

Bilety na: https://bit.ly/2K9Scs4