Przyrodą malowane – wystawa obrazów Józefa Józaka

Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę prac Józefa Józaka – malarza, grafika, karykaturzysty, rzeźbiarza i poety. Jego inspirowane przyrodą obrazy będzie można oglądać od 2 do 30 września 2019 roku. Wstęp wolny.

 

Józef Józak zaistniał w środowisku artystycznym jako grafik ale jest również poetą, członkiem Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło” oraz Koła Literatów Polskich im. Z. Herberta, stąd udział w konkursach i „Herbertariadach” inspirowanych twórczością poety. W 1977 roku dołączył do grupy wrocławskich grafików „RYS”. Jest artystą od ponad 40 lat. Zajmował się malarstwem, zwłaszcza sztalugowym, grafiką, karykaturą, rzeźbą w drewnie, ekslibrisami, wykonywał też kartki okolicznościowe. Rysunku uczył się u Wandy Boguszewskiej w Poznaniu a następnie u Janusza Halickiego i Joanny Domaszewskiej we Wrocławiu.

 

– Brałem czynny udział w wystawach w kraju i zagranicą, w licznych konkursach, organizowałem własne ekspozycje, jak dotąd jest to ponad 300 wystaw i spotkań autorskich – opowiada Józef Józak. – Wśród technik, których używałem, dominował linoryt, pojawiał się też drzeworyt langowy, z wklęsłodruków najliczniejszą grupę stanowiła sucha igła. Próbowałem posługiwać się akwafortą, akwatintą, drukiem kombinowanym łącząc to z mezzotintą i odpryskiem miękkiego werniksu. Treścią wiodącą był ekslibris, w którym występowały sceny rodzajowe, portrety, kompozycje symboliczne, satyryczne, bohaterami były zwierzęta, ptaki a przede wszystkim człowiek. Często wprowadzałem ciekawy zapis imienia i nazwiska odwołując się do charakteru właściciela znaku. Wpływ na to wszystko miał mój osobisty kontakt z osobą-człowiekiem.

 

Co: wystawa prac Józefa Józaka
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 2 – 30 września 2019
Wstęp wolny
Klub czynny: pon. – pt. – 14.00 – 21.00 / w sobotę i niedzielę w godzinach imprez

www.kolumny.art.pl