Polska Prosto Rowerem

760 kilometrów rowerem w linii prostej, z południa na północ Polski, taką trasę w sierpniu 2016 roku przemierzył wrocławianin, podróżnik, zapalony rowerzysta – Marcin Korzonek. Trasa wiodła nie tylko utwardzonymi szlakami, po drodze musiał pokonać m.in.: 11 rzek, 11 jezior, lasy, pola, bagna i tereny podmokłe, w tym celu oprócz roweru używał pontonu i dmuchanego koła.

 

W czwartek 28 września Korzonek będzie gościem wrocławskiego Centrum Kultury “Zamek”, gdzie spotka się z fanami podróżowania, opowie o wyprawie oraz pokaże slajdy z podróży – wstęp wolny.

 

Wyprawa Polska Prosto Rowerem 2016 to projekt Marcina Jakuba Korzonka z Wrocławia, którego celem było przejechanie na rowerze Polski w linii prostej z południa na północ wzdłuż południka 18’10 z marginesem 1 km. Była to prawdopodobnie pierwsza tego typu próba przemierzenia naszego kraju na rowerze. W realizacji celu wykorzystał on specjalny rower typu fatbike, na olbrzymich oponach o szerokości prawie 12 cm (4,6″) oraz ponton z wiosłami i dmuchane koło. Na wyznaczonej trasie przejazdu znajdowało się 11 rzek (w tym Odra, Wisła, Warta i Noteć), 11 jezior (w tym Jezioro Turawskie), lasy, pola, bagna i tereny podmokłe. Osiem razy przeprawiał się przez wodę na zabranym ze sobą pontonie holując rower na dmuchanym kole. Najtrudniejszymi do pokonania przeszkodami były bagna przy Starej Noteci oraz odkrywkowa kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie. Przejechanie 760 km zajęło mu 19 dni. Wyprawa odbyła się w dniach 1-20 sierpnia 2016 roku.

http://korzonek.info/ppr2016

 

Marcin Jakub Korzonek – ur. 1974 – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny portalu wRower.pl Rowery od A do Z. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 20 lat zorganizował 16 wypraw rowerowych przez 40 krajów na trzech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze osiem z nich w tym: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie oraz najgorętsze miejsce na ziemi – Pustynię Danakilską w Etiopii. Zdjęcia, reportaże z podróży oraz teksty poradnikowe publikuje w polskich czasopismach i magazynach o tematyce podróżniczej i rowerowej. Współautor książek o tematyce podróżniczo-rowerowej. Laureat Podróżnika Roku 2003 w kategorii „Świat” za podróż przez pustynię Gobi, nominowany do nagrody Kolosy 2002 i Kolosy 2015. Członek Stowarzyszenia „Wrocławska Inicjatywa Rowerowa”, w zarządzie w latach 2009-2013. Efektem połączenia zainteresowań zawodowych oraz pasji rowerowej jest prowadzony od 1995 roku najstarszy i największy polski portal poświęcony rowerom: „wRower.pl – Rowery od A do Z”. Obecnie zajmuje stanowisko redaktora naczelnego.

Wyróżnienia i nagrody na festiwalach podróżniczych za wyprawę PPR2016:
– nagroda główna publiczności na festiwalu “Bonawentura” w Starym Sączu
– wyróżnienie w kategorii “wyczyn roku” na Kolosach w Gdyni
– 1. miejsce – VI Festiwal Podróżniczy “Na Szagę” w Poznaniu
– 1. miejsce – III Festiwal Podróżniczy “Świat to za mało” w Gliwicach

 

Co: „Polska Prosto Rowerem”- spotkanie z Marcinem Korzonkiem z cyklu Kultury Świata
Gdzie: Centrum Kultury “ZAMEK”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 28 września 2017, czwartek, godzina 18:30
Wstęp wolny

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro