Pod Słońcem Szatana

Integracyjny teatr Arka zaprasza na kolejną prapremierę przedstawienia pt. ”Pod Słońcem Szatana – o księdzu co z diabłem wojował”. Prapremiera odbędzie się 21 kwietnia o godz.19.00, następne przedstawienia – 27 i 28 kwietnia.

 

Sztuka jest inspirowana dziełem G. Bernanosa, filozofią księdza Tischnera oraz informacjami o egzorcyzmach na świecie. Scenariusz napisała Renata Jasińska. W sposób zabawny ale także poważny próbuje ogarnąć zagadnienie zła-diabła i dobra- Boga. Za księdzem Tischnerem powiadamy – „pytanie o Boga jest istotnym pytaniem człowieka jako istoty żyjącej” zaś zło, diabeł w naszym życiu „jest raczej tym co się zjawia, niż tym co jest”. Prapremiera odbędzie się 21 kwietnia o godz.19.00 w Integracyjnym teatrze Arka.

 

Scenariusz powstał pod wpływem znakomitej powieści Georges’a Bernanosa – francuskiego chrześcijańskiego pisarza. Na podstawie tej ciekawej powieści powstał francuski film z 1987 roku w reżyserii Maurice’a Pialata „Pod Słońcem Szatana”, z Gerardem Depardieu w roli głównej. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes.

 

– My podjęliśmy temat Szatana – informują autorzy spektaklu. – I nie jest to posunięty w latach niedołęga utykający, skrywający rogi pod kapeluszem lecz ktoś kto przypomina każdego z nas. Tak to może być Każdy. Ten Mistrz w zadawaniu wymyślnych tortur nie odstępuje nas na krok. My mamy go w sobie, tego genialnego kusiciela i kłamcę. Wszystkie wielkie religie świata:-chrześcijaństwo, judaizm, buddyzm, hinduizm, islam itd. przedstawiają Boga, Absolut, Alfa i Omegę, Niepojęte, Wielkiego Budowniczego, Niemożliwe Do Nazwania, Tajemnicę” jako Nieskończone Dobro, Miłość, Piękno, Wolność, Pokój, Spokój, Niewinność…Światło, Jasność zaś Zło, Szatan, Demon, jest Cieniem, Ciemnością, Wojną, Nienawiścią, Zniszczeniem, Agresją, Złośliwością , Kłamstwem, Cynizmem … Niewolą…

 

W roli księdza Aleksander Marquezy, w roli tej z której wypędza się diabła – Agata Obłąkowska. Szatana pierwszego gra debiutujący w Arce Maciej Mazurkiewicz, drugiego Szatana gra Jan Kot, a pozostałe diabły towarzyszące mu to Marek Trociński i Andrzej Kusiak

Reżyseria: Renata Jasińska
Scenariusz : Renata Jasińska
Choreografia : Jan Nykiel
Kostiumy : Karolina Koniecka
Reżyseria świateł : Bartłomiej Pakos

Obsada:
Święty z Lumbres, ksiądz Donissan : Aleksander Marquezy
Nawiedzona przez Szatana Teresa, Muszeczka : Agata Obłąkowska
Szatan pierwszy : Maciej Mazurkiewicz
Szatan drugi : Jan Kot
Diabły : Marek Trociński i Andrzej Kusiak

 

Co: spektakl pt. Pod Słońcem Szatana – o księdzu co z diabłem wojował
Gdzie: Integracyjny Teatr Arka, ul Mennicza 3, Wrocław
Kiedy: 21, 27 i 28 kwietnia 2018
Bilety: 30/40 zł

Szczegóły: www.teatrarka.pl

 

Fot: A. Nowak