Plakaty Pągowskiego od A do Z

Do 11 sierpnia fani twórczości Andrzeja Pągowskiego mają okazję oglądać jego plakaty. Na wystawie towarzyszącej Festiwalowi Nowe Horyzonty zgromadzono około 100 plakatów, od ABBY do Życia wewnętrznego. Niektóre kultowe, inne mniej znane, wszystkie na miarę wielkiego plakacisty.

 

Andrzej Pągowski to bezsprzecznie jeden z największych mistrzów polskiego plakatu a jego prace na zawsze zrosły się z filmami m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego. Trafiły też do kolekcji m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W swoim oszałamiającym dorobku zgromadził ok 1400 plakatów, w tym ok 600 filmowych, spośród których ok 200 dotyczy filmów polskich. Nie jest to jednak zamknięta statystyka, ponieważ Pągowski nadal tworzy i nie myśli o emeryturze. Ostatnio tworzył plakaty dla filmów Powidoki, Pokot czy Kamerdyner i 7 uczuć.

 

W zeszłym roku Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości, którą chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Obecnie pracuje nad plakatami do filmu Wojciecha Smarzowskiego i ma nadzieję, że w tym roku ich liczba nie będzie mniejsza.

 

Plakaty filmowe są ważną częścią twórczości Pągowskiego. Sam twierdzi, że woli plakaty filmowe od teatralnych bo są dla niego „łatwe” w tworzeniu. Film traktuje jako medium podpowiadacza, a podczas tworzenia lubi współpracować z reżyserem. To gwarantuje najlepsze efekty i ogromne rzesze miłośników, do których należy sam Krzysztof Kieślowski czy Marek Koterski.

 

Do najbardziej znanych i lubianych należą m. in. plakaty do filmu Miś, Abba, Bal, Człowiek z żelaza. Sam artysta twierdzi jednak, że nie ma swojego ulubionego. – Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski. – Jest jednak jeden plakat, który jest dla mnie szczególnie ważny przez wzgląd na emocje jakie towarzyszyły mi w trakcie jego tworzenia, który jest spójny z moją dewizą życiową. To plakat Przypadek – dodaje.

 

Co: wystawa plakatów „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe od Abby do Życia wewnętrznego”
Gdzie: Galeria Plakatu, ul. Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław
Kiedy: 26 lipca – 11 sierpnia 2018
Wstęp wolny w czasie MFF Nowe Horyzonty (do 05.08.) codziennie w godz. 12.00-18.00.
Od 06.08. – 11.08 – wstęp bezpłatny, od wtorku do piątku w godzinach 12:00 do 18:00
oraz w soboty w godzinach 12:00 do 16:00

https://www.facebook.com/events/248427765749250/

 

Andrzej Pągowski – biogram

KILKA SCENOGRAFII, KILKANAŚCIE MURALI, KILKADZIESIĄT OKŁADEK, KILKASET PORTRETÓW, KILKA TYSIĘCY RYSUNKÓW, ALE PRZEDE WSZYSTKIM PLAKATY.

Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.

Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.
Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Autorskie reprinty plakatów dostępne w Andrzej Pągowski Art. Gallery powstają z wykorzystaniem barwników najwyższej jakości, na papierze o podwyższonych walorach artystycznych. Ich podstawą są skany oryginalnych prac. W odróżnieniu od na ogół wyblakłych pierwodruków z minionych lat, mają oryginalną, intensywną kolorystykę. Dzięki temu są bardzo dekoracyjne i stanowią interesujący element wystroju wnętrz.

Na życzenie odbiorcy reprint może mieć własnoręczną sygnaturę twórcy. Może to przedłużyć czas realizacji zlecenia.

 

O wystawie

Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego.
Od ABBY do Życia wewnętrznego.
Pomiędzy tymi dwoma tytułami zawarliśmy jeszcze około 90 filmów, które pokażemy w skondensowanym “seansie” na wystawie towarzyszącej 18 FNH.
90 filmów w jednym miejscu, w jednym czasie, w wykonaniu jednego artysty.
Zapraszamy na festiwal – “filmy do których zrobiłem plakaty”
Taki festiwal w wykonaniu Andrzeja Pągowskiego to przegląd kina polskiego i światowego, przegląd, który chciałoby się obejrzeć jednym tchem. Filmy, które znamy, które cenimy, które kochamy, do których wracamy.
Andrzej Pągowski przez 40 lat pracy twórczej miał to szczęście, że mógł opisywać, komentować i reklamować wielkie dzieła kina. A fakt, że pracę swoją wykonał rewelacyjnie, jest do potwierdzenia na wystawie we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu.
Zapraszamy na wystawę od 26 lipca do 11 sierpnia 2018 – wstęp bezpłatny.
Wernisaż i spotkanie z autorem w sobotę, 28 lipca o godzinie 18:00

 

O Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu

Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu to miejsce uzależnione.
Naszym nałogiem jest plakat. Plakat Polski w szczególności.
Od wielu lat kolekcjonujemy plakaty.
Od kilkunastu lat pokazujemy plakaty.
Od 10 lat wydajemy plakaty.
Na zawsze kochamy plakaty.
Idziemy w innym kierunku niż świat. Standardem jest dzisiaj likwidowanie tego co prawdziwe, namacalne i żywe.
W miejsce galerii, księgarni i antykwariatów powstają ich wirtualne fantomy.
My zrobiliśmy inaczej. Od 1998 istniejemy w internecie. W 2012 roku wirtualny fantom galerii wzbogaciliśmy o namacalną, pachnącą papierem Galerię Plakatu. Wielką frajdę i wiele radości sprawiają nam reakcje naszych gości. Dzięki nim wiemy, że to robimy ma sens. Wiemy, że warto robić to, co się kocha.