Panorama horyzontalna. Kodry

W ramach sceny artystycznej 19. edycji MFF Nowe Horyzonty, Krupa Gallery przygotowuje wystawę indywidualną wrocławskiej artystki, Kasi Kmity pt. “Panorama horyzontalna. Kodry”. Otwarcie będzie miało miejsce 26. lipca o godzinie 19 w przestrzeni Tiff Center (ul. Ruska 46a/9, Wrocław).

 

Na festiwalu ogląda się filmy; Kasia Kmita ogląda festiwal. Artystka wypełnia wystawę jedną, epicką pracą. Mieszczą się w niej epizody z historii Nowych Horyzontów, festiwalowe miejsca, sytuacje i przeżycia. Tworząc wizerunek festiwalu, Kmita łączy ze sobą różne artystyczne tradycje. Posługuje się techniką wycinanki, która swoje korzenie ma w sztuce ludowej i jednocześnie pracuje z konwencją heroicznego obrazu-panoramy. Narrację buduje zaś za pomocą narzędzi pochodzących ze świata komiksu i filmu. Panorama horyzontalna. Kodry to kunsztowny obraz czasoprzestrzeni Nowych Horyzontów, na których filmowe opowieści przeplatają się z doświadczeniem społecznym.

 

Festiwal jest spektaklem, który, jak szkatułkowa opowieść, mieści inne spektakle: seanse, sytuacje międzyludzkie, sytuacje imprezowe, fikcje, dokumenty, miejsca, smaki i zapachy. Festiwal to złożona konstrukcja, która swój wymiar kulinarny, polityczny, oczywiście również erotyczny. Wielowymiarowości wydarzenia nie da się zamknąć w zwykłym kadrze, więc Kasia Kmita buduje panoramę; jesteśmy przecież we Wrocławiu.

 

Do jej stworzenia Kmita posłużyła się kodrą – techniką zaczerpniętą z kultury ludowej. Kodra to unikalny rodzaj wielowarstwowej, figuratywnej wycinanki rozwiniętej przez mieszkanki ziemi łowickiej pod koniec XIX wieku. Tematem tradycyjnej kodry były przede wszystkim obyczaje, rytuały i święta. Kmita angażuje tę technikę do obrazowania współczesnego, wielkomiejskiego tematu.

 

Mówi się, że festiwal to żywa instytucja, którą współtworzy publiczność. Kmita, wierna uczestniczka festiwalu i wrocławska artystka, tworzy swój festiwal – panoramiczny obraz Nowych Horyzontów, zdarzenia rozgrywającego się na pograniczu filmowej fikcji, miejskiej przestrzeni i społecznej rzeczywistości.

Stach Szabłowski

 

Organizator: Krupa Gallery
Partnerzy: 19. MFF Nowe Horyzonty, Miasto Wroclaw, TIFF Center

 

Co: Kasia Kmita – „Panorama horyzontalna. Kodry”
Gdzie: TIFF Center, ul. Ruska 46a/9, Wrocław
Kiedy: wernisaż: 26 lipca, g. 19.00
Wystawa trwa do 11 sierpnia
Dni i godziny otwarcia: 27/07 – 11/08/2019, 14.00 – 22.00
Wydarzenia towarzyszące: Q&A z artystką: 30/07, g. 19.00; 6/08, g. 19.00
Wstęp wolny

http://krupagallery.net/
FB: https://www.facebook.com/events/356756758371980/