Oni. W tak zwanym obłędzie

28 i 29 października w podziemiach Centrum Kultury “Zamek” odbędzie się wyjątkowy spektakl. Z okazji ostatnich dni trwania wystawy “Witkacy – Asymetryczna Dama”, organizatorzy zapraszają na premierową odsłonę “Czytania w ciemnościach”, opartą na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

W spowitych mrokiem zamkowych podziemiach widzowie będą mogli uczestniczyć w pewnego rodzaju seansie, gdzie przywołany zostanie duch Witkacego oraz jego wizje, lęki i katastroficzne przepowiednie.

 

Kolejna odsłona „Czytania w ciemnościach”, realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Rita Baum, podejmuje fragmentami tekstów Witkacego temat bardzo współczesny. Władzę przejęli ONI – rząd głoszący kult automatyzacji, pozornego patriotyzmu i pisania „ na nowo” historii kraju. Witkacy rysuje niepokojącą wizję współczesnego nam świata bez swobód obywatelskich. Tutaj każda indywidualność musi zostać zdeptana, gdyż marzeniem tego rodzaju polityków jest powszechne ujednolicenie i wyrzucenie ze wspólnotowości myślenia niezależnego od władzy. Witkacy portretuje chaos, jego postaci nie mogą się porozumieć, a mroczny świat nawiązuje do coraz powszechniejszego w wielu krajach Europy, wygaszającego demokracje, flirtu z postawami totalitarnymi. Tak urządzony świat, w którym każdy chce dominować, jest nam znany. Absurdalne sytuacje, wizje nasycone przerażeniem, uprzedmiotowienie relacji ludzkich – narzucają skojarzenia z katastrofą, która być może niebawem nastąpi. Czy kultura Zachodu pędzi na złamanie karku?

 

Scenariusz oparty na fragmentach tekstów „Oni” i „Pragmatycy” Stanisława Ignacego Witkiewicza
Reżyseria czytania, scenariusz: Andrzej Ficowski
Aktorzy:
Agata Skowrońska
Arkadiusz Cyran
Dariusz Lech
Dźwięk i muzyka
Jacek Modliński

Wydarzenie współfinansowane ze środków gminy Wrocław. Organizatorzy: Centrum Kultury “Zamek”, Stowarzyszenie Rita Baum.

 

Co: Czytanie w ciemnościach: “Oni. W tak zwanym obłędzie”
Gdzie: Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 28 i 29 października, piątek – sobota, godz. 18:00
Bilet – 5 zł, liczba miejsc ograniczona

www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

czytanie-w-ciemnosciach_oni-w-tak-zwanym-obledzie-1 czytanie-w-ciemnosciach_oni-w-tak-zwanym-obledzie-2