Niedziela z krótkofalarstwem

Niedziela z krótkofalarstwem

Będzie to prawdziwa gratka dla osób interesujących się różnymi formami łączności. Do Muzeum Poczty i Telekomunikacji zawitają oddani pasjonaci krótkofalarstwa, przyniosą sprzęt, będą zaszczepiać radiowego bakcyla, ale też przekażą w ręce muzealnych gości nadajniki, odbiorniki czy klucze telegraficzne.


Krótkofalarstwo to hobby i to coraz bardziej elitarne. Pochłania nierzadko całe rodziny, generuje wieloletnie przyjaźnie i daje sporo satysfakcji. Choć do zwykłego komunikowania się wygodniejszy jest telefon, nie o łatwość i wygodę tutaj chodzi. Krótkofalowcy nade wszystko cenią sobie ten moment, gdy z szumów wyłaniają się sygnały z całego świata. Można łączyć się z Brazylią, usłyszeć przeszkadzający sygnał z RPA, by za parę sekund połączyć się z kimś z Japonii.

 

Ale krótkofalarstwo to nie tylko hobby i nawiązywanie połączeń ze stacjami w każdym zakątku Ziemi (i w kosmosie też!) – to również nauka, trening oraz doświadczenie zdobywane w czasie pracy na pasmach oraz budowaniu anten i radiostacji.
Podczas niedzielnego spotkania członkowie Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców przybliżą historię krótkofalarstwa, jego rozwoju oraz zmian, jakie zaszły w tej dziedzinie w ostatnich 80 latach. Opowiedzą o swoim hobby oraz znaczeniu krótkofalarstwa w łączności ratunkowej, przydatności w akcjach ratowniczych oraz wykorzystaniu radia w organizacji rezerwowych sieci łączności.
Zobaczymy podstawowy sprzęt łączności krótkofalowej i ultrakrótkofalowej oraz usłyszymy o specyfice pracy na tych pasmach. W czasie trwania spotkań zobaczymy też prezentację przygotowaną przez Waldemara Sznajdera (3Z6AEF) „Home – made”, na którą złożą się ręcznie robione urządzenia radiowe.

 

Spotkamy się z również z Piotrem Walasem (SQ6VY), który nie tylko zaprezentuje sprzęt krótkofalarski, tak stary, jak i obecnie stosowany, ale także opowie o zasadach działania łączności jonosferycznej, o teorii plam słonecznych oraz powiązaniach aktywności słońca i propagacji (gdzie szukać informacji o aktywności Słońca).

12.00 – 13.00 Prezentacja Witolda Marchewki (SP6WM) oraz Michała (SQ6IYV) – historia krótkofalarstwa
13.00 – 14.00 Prelekcja Rafała Wolanowskiego (SQ6IYR) – łączność krótkofalarska w łączności ratunkowej
14.00 – 15.00 Praktyczne wykorzystanie łączności krótkofalarskiej na przykładzie różnych akcji na terenie Dolnego Śląska (WOŚP, ćwiczenia WOPR, ćwiczenia DASR, Powódź 1997, 2010) – Piotr Walas (SQ6VY)

 

 

W czasie weekendu 24-25 sierpnia, w ramach cyklu Wystawa Jednego Eksponatu muzeum zaprezentuje prawdziwy unikat teletechniczny, jeden z nielicznych zachowanych odbiorników skonstruowanych przed II wojną światową, odbiornik polskiej radiostacji polowej N2 wz. 37

 

 

Co: Niedziela z krótkofalarstwem
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1, Wrocław
Kiedy: 25 sierpnia, w godzinach 12.00- 15.00

Bilety: Wstęp wolny

 

Niedziela z krótkofalarstwem