Dom na wysypisku

W piątek, 27 listopada, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę “Nadejdą lepsze czasy” – najnowszego filmu nominowanej do Oscara za obraz “Dzieci z Leningradzkiego” reżyserki Hanny Polak.

 

Powstający przez prawie 15 lat film Polak opowiada o 11-letniej Juli, która dorasta na największym w Europie wysypisku śmieci. Teren znajdującego się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla, wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. Panują tam nieludzkie warunki: ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

 

Po projekcji zapraszamy do dyskusji – zastanowimy się, jak współcześni dokumentaliści i reportażyści polscy portretują Rosję oraz jakiego rodzaju wpływ na rozwój osobowości dziecka wywiera dorastanie w warunkach takich, w jakich przyszło żyć Juli, głównej bohaterce dokumentu Hanny Polak. W rozmowie udział wezmą: psycholog Mateusz Kolaszkiewicz oraz reportażysta i socjolog Jędrzej Morawiecki. Całość poprowadzi dziennikarz filmowy Lech Moliński.

 

 

Co: wrocławska premiera filmu “Nadejdą lepsze czasy” w reżyserii Hanny Polak
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64A, Wrocław
Kiedy: 27 listopada, piątek, godz. 20:00
Bilety: do nabycia w kasie kina w cenach 20 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy)

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/789431624502617/

Na pokaz zaprasza dystrybutor filmu Against Gravity i Wrocławska Fundacja Filmowa

www.AgainstGravity.pl
www.DocsAG.pl
https://www.facebook.com/DocsAGWroclaw

 

Nadejdą lepsze czasy [1] Nadejdą lepsze czasy [2] Nadejdą lepsze czasy [3]