Muzyczne spotkanie z prof. Piotrem Łykowskim

Arie i ensamble z repertuaru kompozytorów słowiańskich oraz utwory muzyki dawnej w wykonaniu Piotra Łykowskiego i jego uczniów usłyszymy 30 marca w Muzeum Poczty. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „W kręgu opery”.

Aktualna wystawa czasowa w muzeum przy ul. Krasińskiego to prezentacja blisko 600 znaczków pocztowych związanych tematycznie ze światem opery;  z kompozytorami, śpiewakami czy scenami teatrów operowych. Znaczki te wydane zostały przez kilkadziesiat państw na całym świecie, między innymi: Ghanę, Madagaskar i USA.

Gośćmi niedzielnego spotkania będą artyści związani z Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Prof. Piotr Łykowski oraz jego uczniowie opowiedzą o swojej pracy i kształceniu. Zaprezentują również swój wokalny talent wykonając kilka arii i ensambli z repertuaru kompozytorów słowiańskich oraz utwory muzyki dawnej.

Piotr Łykowski

PIOTR ŁYKOWSKI (kontratenor) w 1989 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka. W latach 1970 – 1988 był chórzystą Poznańskich Słowików Stefana Stuligrosza. Na III Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1988) zdobył I Nagrodę i trzy wyróżnienia specjalne (m.in. za wirtuozerię). Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach interpretacyjnych i mistrzowskich w kraju i za granicą, m.in. u Paula Esswooda, Richarda Wistreicha i Nelli Anfuso.

Specjalizuje się w muzyce renesansu i baroku, głównie kantatowo-oratoryjnej: ma w swoim repertuarze blisko 100 takich partii. Współpracował i współpracuje z wieloma solistami i zespołami muzyki dawnej, filharmoniami i orkiestrami kameralnymi oraz z teatrami operowymi (Warszawska Opera Kameralna, Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Wrocławska).

Brał udział m.in. w polskich prapremierach oper Claudio Monteverdiego – Orfeusz, Powrót Ulisessa, Koronacja Poppei, a także w polskich premierach scenicznych Raju Utraconego Krzysztofa Pendereckiego, Echnatona Philippa Glassa i Potopu Igora Strawińskiego. Specjalnie dla Piotra Łykowskiego powstały role teatralne w autorskich spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego – Złowiony, Sonata epileptyczna i Jagogogo… z muzyką Stanisława Radwana.

Zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. Mesjasza G. F. Haendla, Koncerty wokalne M. Mielczewskiego, Completorium G. G. Gorczyckiego, Pasję J. Elsnera, Euridice J. Periego, Dichterliebe R. Schumanna). Jest prawykonawcą muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu De Aegypto oraz Requiem dla Mojego Przyjaciela. Jako solista, kameralista (również chórmistrz) koncertował w całej niemal Europie i w Kanadzie, także na międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Piotr Łykowski swą działalność pedagogiczną rozpoczął jako student roku dyplomowego – w 1988 r. we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Był wówczas również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Po rocznym stażu i uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem (notabene wyróżnionego odznaką Primus inter pares dla najlepszego wśród dyplomów wrocławskich uczelni artystycznych w 1989 r.) został zatrudniony jako asystent w Katedrze Wokalistyki. Od 1992 r. prowadzi klasę śpiewu solowego.

Od 1988 lat Piotr Łykowski współpracuje z Katedrą Wokalistyki (prowadzoną do 2000 r. przez prof. Eugeniusza Sąsiadka) Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy organizacji Kursów i Konkursów Wokalnych. W 1999 został koordynatorem organizacyjnym wrześniowego Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej (odbywającego się w trakcie Festiwalu Wratislavia Cantans), a w 2001 twórca i kierownik 25 edycji kursu, prof. Eugeniusz Sąsiadek, przekazał mu kierownictwo kursu.

Piotr Łykowski od kilkunastu lat należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, w którym to stowarzyszeniu już trzecią kadencję jest członkiem Zarządu. Należy również do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, w tej kadencji wybrany do Zarządu oddziału dolnośląskiego.

W październiku 2000 r. J. M. Rektor wrocławskiej Akademii Muzycznej powołał Piotra Łykowskiego na stanowisko Kierownika Katedry Wokalistyki.

W 2002 został wybrany i powołany na stanowisko Dziekana Wydziału Wokalnego.

Co: Spotkanie z prof. Piotrem Łykowskim i jego uczniami z Akademii Myzycznej we Wrocławiu
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1, Wrocław
Kiedy: 30 marca, niedziela, godzina 12.00
Bilety: Wstęp wolny