30-lecie spektaklu „Moskwa–Pietuszki”

2 grudnia o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego wystąpi Jacek Zawadzki w jednym ze swoich najważniejszych spektakli – „Moskwie–Pietuszkach” według Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. Pokaz odbędzie się z okazji 30-lecia premiery przedstawienia w Teatrze Kana. Spotkanie z aktorem poprowadzi po spektaklu Jarosław Fret.

 

Monodram Jacka Zawadzkiego to teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa. Jego bohaterem jest intelektualista-alkoholik, podróżujący pociągiem na tytułowej trasie. W delirycznym monologu końcowa stacja trasy, Pietuszki – gdzie na bohatera czekać ma ukochana i dziecko, staje się jego personalną utopią, w podróży do której odsłania się cały życiowy dramat bohatera. To jeden z najważniejszych spektakli wyreżyserowanych przez Zygmunta Duczyńskiego (zm. 2006), twórcę szczecińskiego Teatru Kana, gdzie w 1989 roku miała miejsce premiera. „Moskwa–Pietuszki” przez lata prezentowana była wielokrotnie w Polsce i za granicą, zbierając znakomite recenzje na całym świecie.

 

Jacek Zawadzki ukończył Państwowe Studium Aktorskie w Gdańsku w 1984 roku. Jego kariera aktorska obejmuje współtworzenie zespołu Teatru Współczesnego w Szczecinie (1984–1989), trupy teatralnej PUR w Londynie (1990–1992), szczecińskiego Teatru Kana (1992–1997) oraz grupy performerskiej The Elements w Edynburgu (1997–1999). Artysta występował także w Teatrze Polskim w Szczecinie, pracował dla European Art Foundation Richarda Demarca i University of Illinois w Chicago. Obecnie współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie regularnie gra monodramy „Moskwa–Pietuszki” oraz „Hantio”.

 

Na łamach „Teatru” Ewa Adamczyk-Stepan pisała, że w „Moskwie–Pietuszkach” Zygmunt Duczyński wydobywa z powieści Jerofiejewa „czystą, metafizyczną prawdę o człowieku”, zaś John Linklater w szkockim „The Herald” nazwał spektakl „niezwykłym mikrokosmosem wirtuozerskich możliwości polskiego teatru”. Po kilkuletniej przerwie spektakl został wznowiony w 2012 roku. Zdaniem recenzentów po wznowieniu „Moskwa–Pietuszki” nabrała dodatkowej wartości ze względu na dojrzalszą, głęboko refleksyjną rolę Jacka Zawadzkiego, który udowadnia, że spektakl nawet po 30 latach nie stracił wybitności, a kreacja podróżującego do Pietuszek alkoholika jest najwybitniejszą w jego karierze.

Więcej informacji: http://bit.ly/2Qab92Z

 

Co: Moskwa–Pietuszki – spektakl
Gdzie: Sala Teatru Laboratorium, Rynek -m Ratusz 27, Wrocław
Kiedy: 2 grudnia o godz. 19.00
Bilety: 20/30 PLN, dostępne online: http://bit.ly/35d98Z6