Montagliani i Cabała na Komiksofonie

Włoski rysownik Luca Montagliani oraz polski ilustrator Nikodem Cabała spotkają się z wrocławskimi fanami komiksu 10 grudnia w Sanatorium Kultury podczas piętnastej edycji Komiksofonu – projektu łączącego w sobie elementy sztuki komiksu, ilustracji, filmu i muzyki.

 

Zgodnie z tradycją Komiksofonu goście zaprezentują swoje dokonania w postaci kilkuminutowego wideoklipu, wezmą udział w spotkaniach autorskich, a na koniec będą rywalizować podczas sesji rysowania na żywo. Projekt Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części:
-projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
-wywiadzie/dyskusji z publicznością
-rysowaniu na żywo, w trakcie którego ilustratorzy rysują zadany temat, natomiast do publiczności należy wymyślenie tekstu, który będzie można umieścić w komiksowym dymku – autor najlepszego tekstu staje się szczęśliwym posiadaczem rysunku

 

GOŚCIE:
Nikodem Cabała (urodzony w 1980 r.) – rysownik, ilustrator, kolorysta.
Zaczynał od drobnych publikacji w fanzinach komiksowych takich jak “AQQ”, “KKK”. Jego prace ukazały się w antologiach komiksowych: “Piekielne Wizje, Graham Masterton” wydawnictwa Mandragora, “Człowiek w próbówce” wydawnictwa Egmont, “STREFA KOMIKSU, Antologia” Wydawnictwo Roberta Zaręby, “Likwidator Alternative – Antologia 1”, oraz gościnnie w krótkich formach pojawił się w albumach: “Likwidator – Sprzątanie Polski” i “Likwidator – EŁRO 12”. Jest autorem rysunków do albumów komiksowych takich jak: “Duszpasterze”, “Pomidorowa” oraz “Mrok”. W 2011 roku skończył rysować składającą się z pięciu albumów i trzech mini antologii serię science-fiction “BiOCOSMOSIS”. Dwa pierwsze albumy tej serii ukazały się w amerykańskim magazynie komiksowym “Heavy Metal”. Od 2004 roku współpracuje z “Nową Fantastyką” jako ilustrator.

 

Luca Montagliani (Laca de la Vega) (urodzony w 1971 r.) – włoski rysownik i ilustrator. Jako artysta i muzyk aktywnie działa od 1994 roku we Włoszech, gdzie stworzył multimedialne płyty CD, filmy animowane, ścieżki dźwiękowe, gry wideo, komiksy. Zajmuje się również muzyką i teatrem. Współpracował z Giorgio Rebuffi, Puck, Alan Ford, Kinder Ferrero, Rai Due, Marvel USA, Diabolik, Il Secolo XIX, 001 Edizioni, Lucca Comics and Games i Il Male. Od 2007 roku kieruje Stowarzyszeniem Kulturalnym ANEXIA (www.ottag.it) które zajmuje sie ponowną publikacja dzieł swojego mistrza Giorgio Rebuffi (Wilk Pugacioff, Tiramolla) oraz wydaniem komiksów własnego bohatera PASOL. Do tekstów Emiliano Pagani rysuje serie SOS TATO i X-NERD. W dziedzinie muzyki i teatru współpracuje z ANKAMAGRA, U-Boot70, trio Cabit i Orchestra Bailam. Jest założycielem Genoa Comics Academy w Genui w Instytucie Technicznym Grafiki Caboto i w latach 2011 – 2013 był jej dyrektorem artystycznym i profesorem.
Luca Montagliani w 2013 roku zaprojektował graficznie włoskiego krasnala we Wrocławiu i narysował komiksowy przewodnik pt. „Wrocław – Komiksowy spacer”.

 

PROWADZĄCY:
Spotkanie z autorami poprowadzą:
Konrad Koko Okoński (1987) słynny wrocławski rysownik, autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed i wydany ostatnio na papierze Kij w dupie), jest absolwentem grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.
Andrzej Jarczewski (1966) z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.
Obsługą fotograficzną projektu zajmuje się Marcin Biodrowski, natomiast akustyczną Bartosz Gruz.

 

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016
Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak a.jamroszczak@gmail.com

 

PROJEKT KOMIKSOFON

Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego. Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go, i jak zinterpretował muzycznie.

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie. Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu. Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane. Projekt Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jego koordynatorem jest Agnieszka Jamroszczak.

 

Co: Luca Montagliani, Nikodem Cabała – spotkanie w ramach Komiksofonu
Gdzie: Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro
Kiedy: 10 grudnia, środa, godzina 19:00
Wstęp wolny

 

Komiksofon na Facebooku www.facebook.com/komiksofon
Komiksofon na Twitterze www.twitter.com/Komiksofon

 

Nikodem Cabała (1) ??????????????????? Laca de la Vega Laca de la Vega 2 Nikodem Cabała