Mona Lisa z wąsami

Projekt ,,Aktywni i kreatywni – Polacy w Europie”, czyli unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie, mające na celu wzmacnianie więzi polonii z krajem poprzez promocję polskiej kultury i aktywności za granicą i prezentujące prace polonijnych artystów i designerów w kraju.

Ale zacznijmy od Mona Lisy – opowiada Marta Maj, współorganizatorka projektu. – Marcel Duchamp, francuski malarz, który w 1919 roku w ramach eksperymentu artystycznego domalował wąsy na twarzy Mona Lisy, stał się ważną inspiracją dla Joanny Ocias. Ta polska designerka tworząca w Sztokholmie postanowiła puścić do Duchamp’a ,,oko”, a Wroclove Design puścił oko do Joanny, która zaprezentuje podczas wystawy wieńczącej projekt ,,Aktywni i kreatywni – Polacy w Europie” swoje prace – oczywiście inspirowane twórczością francuskiego dadaisty.
Specjalnością nie mniej utalentowanej i uznanej projektantki Aleksandry Gacy są z kolei trójwymiarowe tkaniny. Gaca bawi się z fakturą, która przybiera kosmiczne wręcz formy w postaci obić mebli, dywanów czy akustycznych paneli. Jak nikt potrafi przemienić nudną, płaską powierzchnię szarego fotela w strukturę, która przykuwa oko przywodząc na myśl wymyślne fraktale, budujące misterne płatki śniegu lub futurystyczne formy tak typowe dla grafiki komputerowej, że prawie nieosiągalne dla niewirtualnego świata.
Niemniej futurystyczne, a jednocześnie swojskie są prace Chmara.Rosinke. Ten utalentowany duet jest zeszłorocznym zdobywcą Neue Wiener Werksteatten Award 2012. Ich projekt mobile hospitality to przenośna kuchnia, która niesie ze sobą przesłanie otwierania się na innych w przestrzeni publicznej, a nie tylko życie za własnym płotem. Design w ich wydaniu ma łączyć, tak samo jak jedzenie przy wspólnym stole.
Każdy z tych projektów można by potraktować jako pewnego rodzaju metaforę „Aktywnych i kreatywnych”. Twórczość wspomnianego na wstępie Duchampa to zabawa z tradycją, tchnięcie w nią nowego życia i pokazanie, jak inspirować się własną historią. Trójwymiarowe tkaniny przypominają wielowarstwowość projektu i złożoność jego założeń. Mobilna kuchnia to natomiast kwintesencja tworzenia przestrzeni – wspólnej przestrzeni, w której dobre projekty łączą, przekraczając granice. Kraju, domu i naszych przyzwyczajeń, pokazując siłę wspólnoty, którą są wszyscy Polacy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Organizator: Fundacja na Rzecz Kreatywności i Innowacji OPEN MIND
Współorganizator: CRZ Krzywy Komin
Partnerzy projektu: Polonia Nova, Związek Polaków w Norwegii, Stowarzyszenie Polsko-Francusko-Niemieckie, Polski Samorząd Narodowościowy w Ujpeszcie, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.”

Strona internetowa projektu: www.aktywnikreatywni.pl
Profil na Facebooku: www.facebook.com/aktywnikreatywni
Kontakt: aik@aktywnikreatywni.pl

 

Co: wystawa ,,Aktywni i kreatywni – Polacy w Europie”
Gdzie: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Kiedy: 9-12 maja, czwartek – niedziela

 

1s

Aleksandra Gaca Architextiles Floro green-gray

 

2s

Aleksandra Gaca Architextiles Floro green-gray

 

3s

Chmara-Rosinke Mobile Hospitality

 

4s

Chmara-Rosinke Mobile Hospitality

 

5s

Joanna Ocias