Mistrz akordeonu guzikowego w Firleju

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów Założyciel zespołów Gurzuf i Yegor Zabelov Trio. W Firleju zagra materiał, który sam określa jako “najbardziej wzruszający, najbardziej szokujący i najnowszy”.

 

W wieku dwudziestu lat zaczął tworzyć własne kompozycje muzyczne, a w 2002 roku wygrał międzynarodowy konkurs dla muzyków folkowych imienia Iosifa Zhinovicha. Dość szybko porzucił jednak sztywne ramy akademii i związał się z białoruską sceną alternatywną. Z zespołami Nagual i Serebryanaya Svadba koncertował w Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, a także po raz pierwszy występował Polsce, z którą wkrótce miał związać się znacznie bliżej.

 

Na polskiej scenie współpracował z legendą sceny niezależnej Włodkiem Kiniorem Kiniorskim (m.in. Izrael, Kinor Sky Orchestra). Drugą kooperacją jest wyjątkowy projekt Big Lao Che Band (Lao Che i artyści z Białorusi), wymyślony i wyprodukowany specjalnie na Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

 

Stworzył muzykę do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, na zamówienie festiwalu 25 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku oraz do klasycznego obrazu „Menilmontant” Dimitri Kirsanoffa, na otwarcie Centrum Kultury w Lublinie. Ostatnio zaś pracował dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku przy realizacji spektaklu „Sońka” Ignacego Karpowicza.

 

Jego muzykę można scharakteryzować jako eksperymentalne połączenie akordeonowego rocka, awangardowego jazzu ze szczyptą punka i neoklasyki. Artysta demonstruje podczas koncertów, jak dalece można przełamać nasze wyobrażenia o tradycyjnym zastosowaniu akordeonu. W tych poszukiwaniach – eksperymentach w sferze dźwięku, figur rytmicznych i dynamiki, podstawą jest dla niego wszechstronna edukacja muzyczna – warsztatowe zaplecze, które staje się źródłem dla muzyki ideowo bliskiej rockowi.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1974650275944544/

 

Co: Yegor Zabelov Solo
Gdzie: Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych, ul. Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław
Kiedy: 23 listopada 2018, godz. 20.00
Bilety: 15 zł przedsprzedaż / 20 zł w dniu koncertu
Dostępne na: www.firlej.wroc.pl, www.goingapp.pl, oraz w klubie Firlej