MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI

Galeria Entropia zaprasza an projekcje z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – największego niekomercyjnego święta filmu animowanego obchodzonego na całym świecie 28 października. Pokazy w dniach 25 – 27 października, wstęp wolny.

 

125 lat temu, w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty sprzyjające wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji z odległych krajów.

 

Koordynacją obchodów MDA w skali całego świata zajmuje się ASIFA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation) we współpracy z grupami narodowymi. Grupa ASIFA Polska koordynuje obchody MDA na terenie Polski, a Galeria Entropia we współpracy z ASIFA Polska we Wrocławiu.

 

W tym roku w dniach 25 – 27.10. pokażemy topowe animacje z całego świata w zestawie przygotowanym przez ASIFA International oraz Festiwal ITFS w Stuttgarcie (laureaci konkursu międzynarodowego) a także najświeższe animacje studenckie z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.

 

Dodatkowym akcentem tegorocznego MDA w Galerii Entropia będzie spotkanie z tandemem artystów i pedagogów – Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem i filmowo ilustrowana opowieść o ich bardzo niedawnych spotkaniach z artystami animacji w Japonii.

 

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych i najmłodszych widzów! Pokażemy międzynarodowy zestaw filmów nagrodzonych w konkursie filmów dla dzieci na Festiwalu w Stuttgarcie.

Koordynator projektu: Alicja Jodko

 

Co: 16. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI [MDA]
Gdzie: Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4
Kiedy: 25-27.10.2017
Wstęp wolny

www.entropia.art.pl
https://www.facebook.com/galeria.entropia
entropia@entropia.art.pl
tel. 71 3444 634

 

P r o g r a m

25.10.2017

godz.17.00
Zestaw filmowy dla dzieci
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

BEST OF TRICKS FOR KIDS
Zestaw filmów animowanych dla dzieci nagrodzonych na ITFS w 2017 roku zawiera najświeższe produkcje filmowe (rocznik 2016) z wielu krajów: Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, USA, Belgii. Jest to wielobarwny zestaw pełnych polotu, wyobraźni i jednocześnie uniwersalnych historyjek. Wszystkie filmy nie mają dialogów i są przystępne dla dzieci w wieku lat 4 i powyżej. A także dla dorosłych…

 

godz. 18.00
O kilku japońskich artystach animacji z autopsji
– spotkanie z Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem

We wrześniu Aga i Maciek spędzili niemal trzy tygodnie w Kraju Kwitnącej Wiśni w ramach projektu „Double Line”- cyklu wydarzeń artystycznych odbywających się we Wrocławiu i w Tokio. Spotkali tam wielu interesujących artystów, a kilku z nich przedstawią w Entropii ilustrując opowieść fragmentami filmów. Będą to:

Michael J. Lyons – Profesor Ritsumeikan University w Kyoto, brytyjczyk z pochodzenia, od wielu lat mieszkający w Japonii. Autor wielu naukowych publikacji m.in. dotyczących psychologicznej percepcji japońskich ogrodów zen. Od kilku lat zajmuje się eksperymentalnym filmem animowanym.

Koji Yamamura – reżyser, scenarzysta i realizator filmów anime, twórca autorskich filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach. W Tokio prowadzi mały, ale świetnie zaopatrzony sklep z wydawnictwami filmowymi „Praxinoscope” oraz mini kino, gdzie wyświetla animacje z całego świata.

Atsushi Wada – autor surrealistycznych animowanych etiud, które trudno opisać, trzeba je zobaczyć.

Sunamoto Matuo – prowadzi najbardziej szaloną galerię w Kyoto „Kaos no ma” – Dom Chaosu.

 

26.10.2017

godz.17.00
Zestaw filmów studenckich i dyplomowych z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP

Gabriela Gorączko_Animal-Planet
Ernest Grzeszczakowski_awangardowy set
Małgosia Janas_Wybacz, tytułu nie będzie
Oktawian Jurczykowski_Kamień Filozoficzny_papier
Agata Klama_Ruch to życie
Tomasz Krawczyk_Obsesja ciała
Reimi Nakai_Kusouzu
Sylvia Roman, Tomasz Krawczyk_ekspresja rytmów
Kinga Rybak_abstrakcja
Krystyna Slivka_Citylights #2 #3
Magda Smoleń_MIASTO
Anna Szalwa_Iskiereczka
Hanna Tsvirbut_animacja abstrakcyjna
Bartek Walisko_newton
Karolina Wiśniewska_DOM_HOTEL
Maria Zwolinska_ekspresja

filmy dyplomowe:
Magdalena Chuchro_Azyl
Julia Nędzyńska_I am happy
Sabina Sznura_Pułapka miniaturowego świata
Kamil Wójcik_6 lat później
Maciej Żuk_Tłok

 

godz.18.00
Program międzynarodowy
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

Istniejący od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie jest od lat wiodącym wydarzeniem filmowym w Niemczech i jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji obejmując spektrum światowej produkcji animacji we wszelkich jej odmianach i obszarach – od gier i filmowych efektów wizualnych po architekturę, sztukę, design i widowisko rozrywkowe.

BEST OF INTERNATIONAL COMPETITION
Program zestawu obejmuje najświeższe animacje (rocznik 2016) nagrodzone w konkursie międzynarodowym filmy z Czech, Danii, Holandii, Portugalii, Niemiec, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Libanu i Polski. W tym roku palmę zwycięstwa i Grand Prix festiwalu w Stuttgarcie otrzymał film znakomitej polskiej artystki Marty Pajek “FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka lat temu Marta stworzyła w Entropii wspaniałą wystawę rysując bezpośrednio na ścianach Galerii. Było to swoiste rozszerzenie środowiska dla jej wcześniejszego filmu “Snępowina” i przykład expanded cinema (http://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=188)

 

27.10.2017

godz.18.00

Międzynarodowy zestaw filmów animowanych z całego świata przygotowany przez ASIFA International