Międzyczasy – Joanna Figarska

W piątek 11 maja o godz. 18 zapraszamy do CaféTHEA na kolejny wernisaż fotografii. Swoje prace, pochodzące z analogowego, czarno-białego cyklu “Międzyczasy” zaprezentuje Joanna Figarska. Wystawa czynna do 11 czerwca. Wstęp wolny.

 

Im dłużej patrzę na wybrany zestaw fotografii, tym więcej znaczeń i warstw w nich widzę. Zdjęcia, które wybrałam, zostały stworzone między 2014 a 2018 rokiem. Dlaczego „Międzyczasy”? Ponieważ każde ze zdjęć zostało zrobione w ruchu, w drodze między jednym zdarzeniem a drugim. Uchwycona chwila, w momencie tworzenia fotografii, nie była najważniejsza – była cicha i z pozoru nieistotna.
Dlatego drugim słowem tego cyklu jest właśnie „cisza”.
Tyle ja.
Mam nadzieję, że uda mi się tymi zdjęciami zatrzymać uwagę tych, którzy zechcą przez chwilę odnaleźć w nich swój „międzyczas”.
Joanna Figarska

 

Oglądałem te zdjęcia wczoraj, w przelocie, przez chwilę. Pamiętam drzewo, nogi psa w śniegu, suszarkę z praniem, dwie osoby idące gęsiego. Widziałem staruszkę bez twarzy, znów drzewo, parę w kawiarni i dużo wody. Im dłużej o tym myślę, tym bardziej przypomina mi się cudze życie. Widzę zamrożone ptaki, możliwe, że to wrony. Niepotrzebnie przyleciały na zimę.
Krzysztof Solarewicz, fotograf, Ośrodek Postaw Twórczych we Wrocławiu

 

Joanna Figarska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (specjalność krytyka literacka i artystyczna). W latach 2009-2015 była redaktor naczelną miesięcznika „Kontrast”. Prezes istniejącego od września 2010 roku Stowarzyszenia Młodych Twórców „KONTRAST”. Współpracowała m.in. Fundacją „MojeMiasto”, Fundacją „PRO ARTE”, wydawnictwem Książkowe Klimaty. Laureatka nagrody im. Marka Kasza dla najlepszego dziennikarza na 41. Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA. Jest pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Konkursu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię”. Obecnie zajmuje się fotografią i pisaniem o niej. Prowadzi stronę o fotografii Punkty Styczne. Od grudnia 2017 roku prowadzi swoją firmę Look at Me Photography.

 

Co: Wystawa “Międzyczasy” – Joanna Figarska
Gdzie: CaféTHEA, Przejście Żelaźnicze 4, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek Ratusz 27
Kiedy: 11 maja – 11 czerwca
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16 oraz pół godziny przed rozpoczęciem wydarzeń odbywających się w Przejściu Żelaźniczym.
Wstęp wolny