Marsz Kapeluszy

Marsz Kapeluszy na dobry początek

Preludium do cyklu imprez odbywających się podczas święta Seniorów stanowi „Marsz Kapeluszy”, który w ostatnich latach przerodził się w wyjątkową, wrocławską tradycję.

 

Na uczestników barwnego korowodu czeka wiele atrakcji, które rozpoczną się już w trakcie marszu i będą trwać przez cały następny tydzień. Pierwszą z nich będzie koncert Trubadurów, legendarnego polskiego zespołu bigbitowego.

Trubadurzy wystąpią na wrocławskim Rynku w samo południe. Następnie Władze Miasta przekażą Seniorom symboliczne klucze do bram Wrocławia, dając wyraźny znak, że nadszedł czas na ich tygodniowe panowanie w stolicy Dolnego Śląska.

 

Dni_Seniora_2013

Dzięki partnerom wspierającym Wrocławskie Centrum Seniora, program obchodów będzie bogaty w liczne atrakcje. W ciągu siedmiu dni odbędą się Targi Senioralne, Przegląd Chórów, Dożynki Działkowe, wykłady i warsztaty w Dolnośląskiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz zabawy taneczne.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu przygotowała dla Seniorów między innymi wykłady na temat ziół leczniczych oraz prelekcję o problematyce starzenia się we współczesnym społeczeństwie. Ponadto Seniorzy będą mogli wziąć udział w warsztatach poruszania się w Internecie oraz spotkać się z przewodniczką po Litwie oraz autorkami bloga kulinarnego onzmywa.pl. Panie będą miały okazję skonsultować się również z wizażystką i stylistką.
Także w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Seniorów czekają liczne atrakcje. Przez cały tydzień obchodów Dni Seniora w Bibliotece będzie można obejrzeć wystawę prac uczestników konkursu “O dziadku, wnuczku i…”. W ramach Pracowni Rękodzieła odbędą się również warsztaty m.in. tworzenia biżuterii z filcu.
Miłośników sztuki i historii zapraszają również muzea. Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje dla Seniorów dzień otwarty, podczas którego można bezpłatnie zwiedzić wystawy oraz wysłuchać wykładów i wziąć udział w zabawach plastycznych. Most pomiędzy przeszłością a teraźniejszością i przyszłością spróbuje również zbudować Muzeum Powozów w Galowicach. 15 września, w Jednodniowym Muzeum, Seniorzy będą mieli możliwość współtworzenia wystawy i podzielenia się swoją wiedzą i wspomnieniami.
Tegoroczny Bal Seniora odbędzie się w bardzo malowniczej i atrakcyjnej lokalizacji – Restauracji Letniej w ZOO. Stylowa sala, wspaniały wystrój, niepowtarzalna atmosfera i profesjonalny zespół muzyczny sprawią, że Bal na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Organizatorzy przewidują wiele atrakcji, w tym degustacje typowo polskich dań i smakołyków. Organizatorem Balu jest Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele Rady Seniorów Nadodrze.

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN oraz Aquapark Wrocław, z myślą o miłośnikach aktywności fizycznej, zorganizują Olimpiadę dla Seniorów – Senioriadę, w czasie której uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w wielu dyscyplinach, m.in. w biegu, marszu nordic walking, pływaniu, boulach, czy też ergo wioślarstwie. Na zawodników Senioriady czeka wiele atrakcji i nagród.

Podczas Dni Seniora pamiętamy nie tylko o aktywności fizycznej, lecz również o zdrowiu i bezpieczeństwie. Apteka św. Macieja organizuje cykl wykładów w ramach Akademii Zdrowia. Zaprasza również na wykłady na temat bezpieczeństwa, prowadzone przez Straż Miejską, Policję, Straż Pożarną, Narodowy Bank Polski i TRIAGE – Centrum Ratownictwa Specjalistycznego, pod wspólnym hasłem „Bezpieczny Senior”. Zapisy na wszystkie wykłady przyjmowane są pod numerem telefonu 71 772 49 13. Promocja zdrowia nie zakończy się jednak wraz z Dniami Seniora – w Centrum Medycznym „Dobrzyńska” 27 września odbędą się Targi Edukacji Prozdrowotnej, podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich.
Obchody Dni Seniora wspiera także kino Nowe Horyzonty, które organizuje przegląd filmów z repertuaru specjalnie przygotowanego dla osób starszych (z uwzględnieniem rabatów). Kino zaprasza Seniorów również na pokazy przedpremierowe – jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję obejrzeć m. in. film „Historie rodzinne” (reż. S. Polley).

Z kolei Biuro Festiwalowe IMPART 2016, pamiętając o fanach dobrej muzyki, zaprosi seniorów m.in. na jubileuszowy koncert Jerzego Połomskiego. W czasie Dni Seniora odbędzie się również II Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych, które zaprezentują się na scenie Impartu oraz w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej. Finaliści zaśpiewają w pięknej Auli Leopoldina. Organizatorem Przeglądu jest Polski Komitet Pomocy Społecznej i przedstawiciele Rady Seniorów Nadodrza.
Koordynatorem wszystkich działań związanych z obchodami Dni Seniora jest Wrocławskie Centrum Seniora, podejmujące bezustanne działania, których celem jest, stała aktywizacja życia zawodowego, publicznego i kulturalnego osób starszych. Misją Wrocławskiego Centrum Seniora jest wspieranie osób starszych i koordynowanie działań wielu organizacji działających na rzecz Seniora w różnych płaszczyznach. Centrum, jako pośrednik pomiędzy instytucjami oferującymi usługi dla seniorów a ich odbiorcami, zachęca wszystkich do nawiązania ścisłej współpracy mając na celu przede wszystkim dobro osób starszych.
Patronem imprezy jest Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016.

Co: Marsz Kapeluszy i koncert Trubadurów w ramach Dni Seniora 2013
Gdzie: Rynek, Wrocław
Kiedy: 14 września, sobota, godzina 11.00 (początek marszu ul. Świdnicka, przejście podziemne) i 12.00 (koncert)

Bilety: Wstęp wolny

 

Marsz Kapeluszy

 

Trubadurzy

Trubadurzy