Magia Nepalu

Gościem najbliższego, podróżniczego spotkania we wrocławskim Centrum Kultury “Zamek” będzie Wojtek Moskwa, dla odmiany przede wszystkim fotografik, a dopiero później podróżnik. Czarno-białe zdjęcia Moskwy z wyprawy do Nepalu cały czas (do 20 stycznia) można oglądać na zamkowej wystawie.

 

Podczas spotkania, w czwartek 19 stycznia o godz. 18:30, autor fotografii opowie o nepalskiej podróży, kluczowym dla swojej twórczości pojęciu “Sansara”, a całość zilustruje pokazem slajdów.

 

Wojtek Moskwa od 2005 roku wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył pieszo setki kilometrów. Decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii.
W kilka miesięcy po kolejnej wyprawie, tym razem do Nepalu, ponownie wrócił do przywiezionego z Himalajów materiału fotograficznego. Zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu. Buddyści traktują spopielenie jako podkreślenie przemijalności i nietrwałości istoty ludzkiej. Dla hinduistów ciało jest tylko chwilowym miejscem przebywania wiecznej duszy. Podążając tym tropem doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.

 

Sansara (lub samsara) to kołowrót narodzin i śmierci, ciągłe przeistaczanie, w którym kolejne wcielenie jest wynikiem działań w życiu obecnym. Sansara to pierwszy fragment fotograficznego cyklu autorstwa Wojtka Moskwy, do którego zdjęcia zaczęły powstawać kilka lat temu w Polsce. Pierwsza część prezentuje fotografie z Nepalu.

 

“…Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach “turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów
i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…” – Marek Grygiel

 

Wojtek Moskwa – urodził się w Ełku w roku 1976, mieszka w Warszawie. Od 2005 roku wędruje ze średnioformatowym analogowym aparatem. Najważniejszą nagrodą jaką dotychczas zdobył jest druga nagroda w konkursie Pilzener Urquell International Photography Awards 2008 r. (nagrodzono 4 zdjęcia z cyklu Sansara Polska). Do najważniejszych wystaw zalicza udział w pokonkursowej wystawie IPA BEST OF SHOW. Jego fotografia była wtedy jedną z 45 wystawianych w nowojorskim Splashlight Studio – kurator Bill Hunt/Hasted Hunt NYC. Jest jednym z 20 finalistów, których prace pokazane były podczas międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi 29 maja 2015 r.

 

Co: Spotkanie z fotografikiem – Wojtkiem Moskwą + pokaz slajdów z podróży po Nepalu
Gdzie: Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 19 stycznia (czwartek) godz. 18:30
Wstęp wolny

 

kobiety_fot-wojciech-moskwa korzenie_wojciech-moskwa sadhu_fot-wojciech-moskwa skrepowani_fot-wojciech-moskwa