Laboratorium Designu i Sztuki

Tylko dni dzielą nas od finału pierwszej edycji Laboratorium Designu i Sztuki. Pozostało już niewiele czasu, by wziąć udział w warsztatach kreatywnych – zajęciach renowatorskich i historii rzemiosła z RebelMebel, kursie fotograficznym dla seniorów czy Akademii Kulinarnej organizowanej w CRZ Krzywy Komin.

 

Wszystkie te zajęcia – na które możecie zgłosić się odwiedzając stronę www.laboratoriumdesignuisztuki.pl – kończą pierwszą odsłonę Laboratorium Designu i Sztuki, całorocznej oferty edukacyjnej współfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla której punkt wyjścia stanowi design, reprezentujący wszystko to, co nowoczesne, innowacyjne i otwarte na człowieka.

– Można wziąć u nas udział w zajęciach, które integrują, pobudzają wrażliwość, stymulują kreatywność i przedsiębiorczość – mówi Wioleta Król, koordynator projektu. Laboratorium, którego działalność zainaugurowana została podczas pierwszej edycji festiwalu Wroclove Design w maju 2013 roku, obejmuje edukację kulturalną i biznesową, kierowaną do szerokiego grona odbiorców – w programie znalazły się zajęcia dla dzieci i dorosłych, młodzieży i seniorów.

 

Podobnie zróżnicowany jest charakter zajęć. Uczestnicy mogą brać udział w warsztatach podzielonych na cztery strefy tematyczne: DESIGN, RZEMIOSŁO, KULTURA i SZTUKA. Ten pierwszy to nowoczesne wzornictwo, ale i zupełne innowacje – projektowanie i drukowanie w 3D, robotyka, video mapping, nowe media. Druga strefa, RZEMIOSŁO, to szansa na poznanie tradycyjnych technik rzemieślniczych.

– Popularność tych manualnych zajęć, prowadzonych zarówno przez rzemieślników, którzy w zawodzie pracują od przeszło pół wieku, jak i bardzo młodych, ale i bardzo utalentowanych rękodzielników, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Król. – Laboratorium to w dużej mierze praca koncepcyjna i wytwórstwo, jednak jego wartość edukacyjna leży również na pokazywaniu odbiorcom najlepszego wzornictwa i sztuki. W tym duchu zorganizowana została pierwsza edycja festiwalu Wroclove Design – największą tego typu imprezę na Dolnym Śląsku, która do wrocławskiej Hali Stulecia przyciągnęła 10 000 miłośników designu. Całoroczna praca Laboratorium Designu i Sztuki przyczyniła się do zintegrowania poprzez wspólne działanie twórcze różnych osób i środowisk z Wrocławia i Dolnego Śląska – projektantów, rzemieślników, studentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych – ale i stworzenia sieci kontaktów pomiędzy artystami, przedsiębiorcami i środowiskiem akademickim. Ale dała również impuls do włączenia się w wydarzenia kulturalne i artystyczne lokalnych przedsiębiorców i biznesmenów: w organizowanym wiosną seminarium „Design dla biznesu” chęć udziału zadeklarowało ponad 400 osób, natomiast podczas rekrutacji na jesienny cykl szkoleń dla młodych przedsiębiorców „Designer biznesu. ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” do Laboratorium spłynęło prawie 800 zgłoszeń.

 

A to jeszcze nie koniec imponujących statystyk: Laboratorium Designu i Sztuki to niemal 600 godzin warsztatów, w których wzięło udział ponad 1500 uczestników. Było super! – chwali zajęcia użytkowniczka Facebooka, inny dodaje: Replay, replay, namawiając do powtórzenia ulubionych warsztatów. Nigdzie we Wrocławiu nie widziałam tylu kreatywnych propozycji na spędzenie czasu – podsumowuje program Laboratorium Designu i Sztuki uczestniczka jednych z warsztatów. W drugi rok projekt wchodzi więc z zastrzykiem energii, jaki dają wszyscy odbiorcy tegorocznych działań. Wchodzi również z ogromem nabytego doświadczenia, które sprawia, że jest więcej niż pewne, że Wroclove Design 2014 i kolejna edycja Pracowni Mebla, zajęcia promujące przedsiębiorczość oraz kolejne wystawy – wszystko to będzie lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Rok 2014 to również i nowe propozycje: pracownie druku, ubioru i animacji. Choć pierwsza edycja Laboratorium Designu i Sztuki już niemal za nami, to kolejna coraz bardziej nabiera kształtów.

 

Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Design_dla_biznesu Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Nowe_technologie_drukowani Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Nowe_technologie_drukowani_1 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Pracownia_Mebla_1 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Pracownia_Mebla_2 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Pracownia_Mebla_3 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Pracownia_Mebla_4 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Wroclove_Design_1 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Wroclove_Design_2 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_Wystawa_WROCLAW_CISZA Laboratorium_Designu_i_Sztuki_zajecia_miedzypokoleniowe_ Laboratorium_Designu_i_Sztuki_zajecia_miedzypokoleniowe__1 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_zajecia_miedzypokoleniowe__2 Laboratorium_Designu_i_Sztuki_zajecia_miedzypokoleniowe__3