Księga Cudowności

„The Book of Wonder” („Księga Cudowności”) to składająca się z dziesięciu rozdziałów opowieść wizualna autorstwa Magdaleny Franczuk. Opowieść ta oparta jest na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania w otaczającym go świecie zjawisk, jak sam mawiał, „duchowo osobliwych”.

 

Każda z części „The Book of Wonder” jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez „Księgę” przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego autorki? Odpowiedzi należy szukać w „Księdze”.

 

„Księga Cudowności” to przede wszystkim wunderkamera – a nawet wunderkamera do kwadratu, książkowy gabinet osobliwości, w którym mieszczą się inne gabinety. Pudełko w pudełku, kolekcja w kolekcji – zbiór zdjęć, które ilustrują zbiór tekstów, które dokumentują zbiór osobliwych praktyk, codziennej magii, heretyckich ćwiczeń duchowych. Każdy kolejny rozdział Księgi to zamknięty pokój, odrębny świat, mały, symboliczny kosmos (…) Choć gęste i zmysłowe, wieloplanowe i bogate w szczegóły, zdjęcia Franczuk nie zamykają, ale uruchamiają wyobraźnię – są jak kadry z zaginionego filmu albo filmu, który tylko się przyśnił.
Kuba Mikurda

 

Magdalena Franczuk – fotografka, reżyserka, prezes i założycielka Fundacji kunst.camera, z pasji badaczka literatury Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Katedrze Fotografii na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2015 r., finalistką konkursu „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” organizowanego przez TVP Kultura oraz finalistką Slideluck Warsaw w ramach Warsaw Photo Days 2015. Jej projekt „The Book of Wonder” miał swoją premierę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim w Warszawie w ramach projektu PKO Project Room (wystawa indywidualna w kwietniu 2016 r.), a następnie prezentowany był na wielu festiwalach i wystawach w Polsce i za granicą, m.in. Photo Collect Copenhagen 2016, Festival Circulations 2016 w Paryżu, Festiwal Konteksty 2016 w Sokołowsku.

 

Koncepcja, reżyseria sesji zdjęciowych, fotografia,
kolaże, wybór tekstów: Magdalena Franczuk
Projekt graficzny książki: Bartłomiej Talaga
Scenografia: Barbara Ferlak
Kierownictwo produkcji: Wojciech Rodak, Tomasz W. Michałowski
W roli Wiktorii występującej w wielu rozdziałach: Anna-Maria Jarosik
W powstającym przez ponad dwa lata projekcie „The Book of Wonder” uczestniczyło łącznie ponad sto osób.

 

Na wystawie w Galerii Entropia premierowo pokazany zostanie jedenasty rozdział „Księgi Cudowności” zatytułowany „Lilith”.

„Lilith”
Fotografia: Magdalena Franczuk
Stylizacja kostiumów: Bajka Mourier
Scenografia: Janek Głąb
Kierownictwo produkcji: Katarzyna Pergoł, Wojciech Rodak
Asystent produkcji: Krzysztof Polasik
Występują: Anna-Maria Jarosik, Maciej Tomaszewski

 

Specjalne podziękowania dla dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Marka Fiedora, oraz dla Romana Rogali, właściciela KochamStarocie.pl

Dofinansowano ze środków m. Wrocławia

 

Co: wystawa – Magdalena Franczuk The Book of Wonder | Księga Cudowności
Gdzie: Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4
Kiedy: 3 – 24.02.2017
Otwarcie wystawy: 3.02.2017 godz. 19.00
Wstęp wolny

www.entropia.art.pl
entropia@entropia.art.pl

 

M.Franczuk_LILITH