Krzysztof Napiórkowski – nowa płyta /wywiad/

Od trzeciego długogrającego krążka warszawskiego kompozytora i multiinstrumentalisty minęły dwa lata. Płyta „Ziemie Obiecane” z utworami Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Karaska oraz Wojciecha Kassa w aranżacjach Krzysztofa Napiórkowskiego zatrzęsły autorską sceną muzyczną, po raz kolejny podbijając serca miłośników bardziej wyszukanego, relaksującego brzmienia.

 

Napiórkowski przyzwyczaił jednak fanów, że dwa lata to wystarczający okres na zgromadzenie solidnego materiału. Artysta poinformował właśnie, że jeszcze tej wiosny ukaże się jego czwarty solowy projekt, tym razem nawiązujący do twórczości jednego z najlepiej rozpoznawalnych obecnie polskich poetów – ks. Jana Twardowskiego. Czy ponownie będziemy mieli do czynienia ze spokojnym, pełnym erudycji materiałem na popowo-jazzowej nucie? O tym opowie sam artysta.

 

Płyta z utworami Jana Twardowskiego ma ukazać się wiosną tego roku. Co przygotowałeś tym razem?

Materiał opiera się na elektro-akustycznych aranżacjach z udziałem mojego kwartetu, z którym pracuję już ponad 4 lata. Pojawią się też goście: Anna Maria Jopek, Adam Strug, Robert Majewski, Michał Jurkiewicz oraz Arkadiusz Kopera – również jako realizator nagrań. Na warsztat wzięliśmy 9 wierszy ks. Jana Twardowskiego, do których napisałem muzykę. Płyta o tyle różni się od poprzednich, że tym razem większość materiału zarejestrowaliśmy grając wspólnie w tym samym czasie, czyli na tzw “setkę”. Dzięki temu nagranie jest bardziej dynamiczne i żywe.

 

Nie dość że skomponowałeś muzykę do wszystkich utworów i napisałeś teksty piosenek, to jeszcze zaśpiewasz je razem z artystami. Skąd bierze się twoja wszechstronność?

Zawsze dążyłem do tego, aby mieć wpływ na każdy element materiału, który powstaje. Stąd oprócz pracy z instrumentem, muzyką i tekstem również moje zainteresowania producenckie. Obcowanie z dźwiękiem sprawia mi frajdę, to jest materia, z którą lubię pracować. To naturalna potrzeba zwiększania swoich kompetencji w tym zakresie.

 

Jak powstawała płyta?

Główna część materiału została nagrana na wakacjach w 2015r i poprzedzona była próbami, które odbyły się w użyczonym nam letnim domu na Podkarpaciu, miejsce wspaniałe, otoczone górami, bardzo sprzyjało wspólnemu muzykowaniu. W kolejnych miesiącach w miarę swojego wolnego czasu pojawili się w studiu goście i uzupełnili brakujące elementy. Jesienią było sporo koncertów, więc skończyliśmy dopiero po Nowym Roku.

 

To ks. Jan Twardowski jest autorem znanej maksymy – „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Postanowiłeś rozliczyć się z przeszłością?

Akurat tego wiersza nie brałem pod uwagę, to jest moim zdaniem kompletny tekst. Jan Twardowski pisał nie tylko o przemijaniu, interesował się – jako humanista i filozof – całą naturą człowieka, jego doświadczeniem. Te teksty są przesycone takim właśnie głębokim zrozumieniem człowieka, akceptacją, jego dobrych i gorszych cech. Nastrój tej poezji dobrze oddaje tytuł antologii z której korzystałem: “Nie przyszedłem pana nawracać”.

 

Jaki nastrój towarzyszy nagraniom?

Utwory będą zróżnicowane brzmieniowo i stylistycznie. Starałem się przede wszystkim oddać ich naturalny charakter, wymowę i być jakby medium, transmiterem pomiędzy autorem tekstów a słuchaczem. Nastrój rzeczywiście był wyjątkowy, który dodatkowo spotęgowali goście obecni w studiu: Ania Jopek i Adam Strug.

 

Czy to jedyny projekt, który realizowałeś w ciągu kilku ostatnich miesięcy?

Płyta z pewnością była tym najważniejszym projektem, ale nie jedynym. Wspólnie z Wojciechem Majewskim pracowaliśmy nad płytą z wierszami Stanisława Grochowiaka, w tym roku pojawi się również płyta bardzo obiecującej songwriterki mieszkającej w Londynie – Moniki Lidke, gdzie znalazły się również moje wykonania. Poprzedni rok był bardzo pracowity, również ze względu na koncerty z Monodią Polską i w duecie z Markiem Napiórkowskim.

 

Trasa promująca płytę?

Mogę obiecać, że nie zabraknie okazji, by utwory usłyszeć również na żywo.

 

Rozmawiała: Ada Lorenc

 

Szczegóły dot. nowej płyty Krzysztofa Napiórkowskiego można znaleźć na jego stronie internetowej: www.krzysztofnapiorkowski.pl; oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/KrzysztofNapiorkowskiMusic

Spotyfy: https://play.spotify.com/artist/3OFJY8j7pbocw59ftjejqK?play=true&utm_source=open.spotify.com&utm_medium=open

 

Krzysztof Napiórkowski – Wszystko gdzieś w nas (utwór został wykorzystany przy produkcji serialu „Prawo Agaty” TVN)

 

„Ziemie Obiecane” (2014)

 

„Drugi Oddech” (2012)

 

„Introspekcja” (2008)

 

 

 

 

 

Krzysztof Napiórkowski

Krzysztof Napiórkowski