KORTEZ, PODSIADŁO i ZALEWSKI na czele Męskie Granie Orkiestra

Już 14 lipca wystartuje dziewiąta trasa koncertowa Męskie Granie, w ramach której wystąpi najlepsza muzyczna reprezentacja w kraju. W tym roku sceną projektu, sponsorowanego przez markę Żywiec, zawładnie trio – KORTEZ, PODSIADŁO i ZALEWSKI, które stanie na czele Męskie Granie Orkiestra. Artyści nagrali singiel „Początek”, do którego powstał oryginalny teledysk kręcony „na żywca”.

 

W tym roku na fanów trasy czeka nowa odsłona polskiego grania na najwyższym poziomie. Wszystko za sprawą zaangażowania artystów, którzy wniosą do projektu powiew świeżości. Obdarzony lekko szorstkim głosem KORTEZ, powracający po długiej przerwie Dawid Podsiadło i KRZYSZTOF ZALEWSKI, który nie tak dawno brawurowo zinterpretował utwory legendarnego Czesława Niemena, połączyli siły, stając na czele Męskie Granie Orkiestra. W zespole towarzyszą im Marcin Macuk, Olek Świerkot, Kuba Staruszkiewicz, Pat Stawiński i Andrzej Markowski. Wszyscy artyści wspólnie będą przełamywać konwencje i style oraz eksperymentować z brzmieniami, każdorazowo serwując publiczności prawdziwą muzyczną ucztę.

 

Tegoroczny singiel „Początek” promujący trasę po raz pierwszy można było usłyszeć 22 maja w programie „Kuba Wojewódzki” na antenie TVN, w radiowej Trójce, na portalu Onet i w kanale Męskiego Grania na YouTube.

 

Teledysk do utworu nagrany jest mastershotem, czyli jednym, długim, perfekcyjnie dopracowanym ujęciem, nieprzerwanym żadnym cięciem ani montażem. Wymagało to od całej ekipy wielkiego zaangażowania, wielu prób i niesamowitego skupienia. Na potrzeby klipu, utwór został wykonany na planie na żywo, podczas nagrywania tego konkretnego ujęcia i żadne elementy piosenki nie były dogrywane oddzielnie w studio nagraniowym. Szczególnym wyzwaniem był fakt, że przez większą część utworu muzycy są w ciągłym ruchu.

 

– Przed nami już dziewiąta edycja trasy Męskie Granie z nowym składem i zupełnie nową muzyczną energią – mówi Marta Kuropatwińska, Marketing Manager marki Żywiec. W tym roku po raz kolejny usłyszymy najlepszych polskich artystów, którzy zaserwują publiczności olbrzymią dawkę muzycznych emocji na najwyższym poziomie. Nie zabraknie oryginalnych kolaboracji i artystycznych niespodzianek – dodaje.

 

Lista wykonawców na poszczególne koncerty zostanie podana już wkrótce. Regularna sprzedaż biletów ruszy w czerwcu br. O dokładnej dacie poinformujemy na naszym profilu na FB. Wyłącznym sponsorem trasy Męskie Granie jest marka Żywiec.

 

Tego lata Męskie Granie zagra:

14 lipca – Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań
• 21 lipca – Katowice, Strefa Kultury, ul. Henryka Mikołaja Góreckiego 1
• 28 lipca – Wrocław, Pergola, ul. Wystawowa 1
• 4 sierpnia – Kraków, Centrum Sportu Parkowa (dawny Stadion Korony Kraków, ul. Parkowa 12 A)
• 11 sierpnia – Gdynia, Park Kolibki, 291
• 18 sierpnia – Warszawa, Forty Bema, ul. Jerzego Waldorffa
• 25 sierpnia – Żywiec, Amfiteatr pod Grojcem, ul. Grojec 50

 

Męskie Granie Orkiestra

 

KORTEZ

Pochodzący z Iwonicza ewenement na polskiej scenie. W 2015 roku zadebiutował piosenką “Zostań”. Błyskawicznie zyskał rozgłos i sympatię zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa nieprzekombinowane piosenki o miłości i jej braku. Małomówny o ciepłym i przenikliwym spojrzeniu bardzo szybko stał się ponadpokoleniowym głosem w naszym kraju.

 

Dawid Podsiadło

Wokalista, który porywa publiczność swoim wyjątkowym głosem oraz niebanalnymi i często zaskakującymi tekstami. Jego debiutancki album – „Comfort and Happiness” wydany w 2013 roku spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony fanów, jak i krytyków muzycznych. Krążek przyniósł artyście aż 4 Fryderyki i zyskał status diamentowej płyty, sprzedając się w nakładzie prawie 200 000 egzemplarzy. W 2014 roku ukazało się wydawnictwo, które Dawid nagrał wspólnie ze swoją macierzystą formacją, czyli przyjaciółmi ze szkoły średniej – Curly Heads. Płyta „Ruby Dress Skinny Dog” pełna ostrego gitarowego grania zebrała doskonałe recenzje i sprawiła, że wokal Dawida usłyszeli zupełnie nowi słuchacze. Drugi solowy album – „Annoyance and Disappointment” przypieczętował wysoką pozycję wokalisty w gronie młodych polskich artystów, ponownie uzyskując status diamentowej płyty. Z końcem 2016 roku, po wyprzedaniu dwóch tras dla prawie 30 000 fanów, Dawid zapowiedział krótkie zawieszenie działalności koncertowej. Teraz, po ponad rocznej przerwie, muzyk powraca do grania na żywo i zaprezentuje swoją nową artystyczną twarz. Koncerty w ramach Męskiego Grania są zapowiedzią trasy koncertowej, która będzie towarzyszyła trzeciej solowej płycie Dawida i jest planowana na jesień tego roku.

 

KRZYSZTOF ZALEWSKI

Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu swojej debiutanckiej płyty – „Pistolet” zniknął z pierwszego planu na scenie aż na 9 lat. W tym czasie szlifował warsztat i zdobywał doświadczenie, występując w zespołach: Nosowska, HEY, Muchy czy BRODKA. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „ZELIG”, która zebrała bardzo dobre recenzje i zapewniła mu liczne grono fanów. Ostatni autorski album ZALEWSKIEGO – „ZŁOTO” to kwintesencja filozofii, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Płyta przyniosła artyście 3 nominacje do Fryderyka 2017 i szybko pokryła się złotem. Najnowszym dziełem muzyka jest projekt „Zalewski śpiewa Niemena”, w którym wspólnie z doskonałymi muzykami, w tym Pauliną i Natalią Przybysz, brawurowo interpretuje utwory legendarnego Czesława Niemena.

 

W zespole muzykom towarzyszą:

Marcin Macuk

Kompozytor, muzyk i producent współpracujący na stałe z zespołem HEY i Pogodno. Współtwórca ostatnich solowych płyt Nosowskiej („UniSexBlues”, „Osiecka”, „8”) oraz kompozytor muzyki do takich filmów jak „Chrzest”, „Moja Krew” czy „Demon”. Chętnie współpracuje przy projektach o zróżnicowanym spektrum gatunkowym – od Brodka Red Bull Bus, przez Polskie Legendy aż po MTV Unplugged. Przy Męskim Graniu pracował po raz pierwszy w 2012 roku, kiedy wspólnie z Katarzyną Nosowską stworzył utwór „Ognia!”.

 

Andrzej Markowski (Gienia)

Kompozytor, instrumentalista, producent. Przez lata działalności współtworzył lub współpracował z takimi zespołami jak m.in. Funny Hippos, Tumbao, Moonlight, Ocean, Flapjack, Hurt czy Apteka. W latach 2006-2017 był basistą zespołu Jamal, z którym nagrał trzy płyty, a dwie z nich również wyprodukował („Urban Discotheque” i „Miłość”). Od 2004 roku związany jest z zespołem KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO, w którym komponuje muzykę oraz gra na basie i klawiszach.

 

Kuba Staruszkiewicz

Perkusista, kompozytor i producent. Od 1996 roku stale tworzy i współpracuje z artystami reprezentującymi odmienne muzyczne estetyki. Miał swój czynny udział w nagraniu trzydziestu pięciu wydawnictw płytowych, a także licznych ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych i radiowych oraz produkcji multimedialnych. Od 2001 roku przez ponad dekadę związany był z zespołem Pink Freud. Na przestrzeni tego okresu współpracował również z przedstawicielami trójmiejskiej sceny yassowej i jazzowej: Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Olem Walickim i Mikołajem Trzaską. Pracuje m.in. z Natalią Przybysz, Smolikiem oraz Krzysztofem Zalewskim (projekt „Zalewski śpiewa Niemena”). W roku 2018 w postaci wydawnictw płytowych ukażą się jego dwa autorskie projekty. Na pierwszym z nich będzie można usłyszeć zinterpretowaną przez Staruszkiewicza twórczość kompozytora filmowego Janusza Hajduna, a na drugim – pod nazwą PAT JACOB – utwory i piosenki inspirowane folkiem i minimalizmem skandynawskim, które współtworzył wraz z Patem Stawińskim w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej, Marii Peszek, Natalii Przybysz i Natalii Grosiak.

 

Olek Świerkot

Gitarzysta i producent związany z Jazzboy Records. Producent płyt „Bumerang” oraz „Mój Dom” Korteza. Gra w zespole Dawida Podsiadło. Członek zespołów Twisterella, Ladislav i Miss Polski. Współpracował i nagrywał z wieloma polskimi artystami, takimi jak: Tomasz Makowiecki, Daniel Bloom, Graftmann, Igor Herbut czy Ania Dąbrowska.

 

Pat Stawiński

Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i realizator dźwięku. Od 1994 roku związany jest z trójmiejską sceną muzyczną. Współzałożyciel grupy Homosapiens. Na stałe wspomaga takich artystów jak: Loco Star, Kobiety, Maria Peszek, Nawrocki Folk Computer Band, Fox, Basia Wrońska, Natalia Przybysz oraz projekt „Zalewski Śpiewa Niemena”. Obecnie, wraz z Kubą Staruszkiewiczem, pracuje nad autorskim albumem, który ukaże się jesienią tego roku pod nazwą PAT JACOB. Na płycie duetu znajdą się kompozycje z udziałem Katarzyny Nosowskiej, Natalii Przybysz, Marii Peszek oraz Natalii Grosiak.

 

Żywiec to największa marka w segmencie Premium w Polsce. O silnej pozycji Żywca decydują najwyższa jakość podkreślana w każdym obszarze prowadzonych działań i przywiązanie do tradycyjnej receptury – Żywiec powstaje wyłącznie z 3 składników: słodu jęczmiennego, chmielu i krystalicznie czystej górskiej wody. Piwo Żywiec jest warzone od zawsze tylko w jednym miejscu na świecie – Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu. W 2006 roku w hołdzie Żywcowi powstało muzeum, którego podwoje corocznie odwiedza ponad 100 tys. gości. Żywiec sponsoruje szereg przedsięwzięć artystycznych, m.in. cieszącą się olbrzymim zainteresowaniem trasę koncertową Męskie Granie. Symbol piwa, tzw. tańcząca para, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najbardziej wartościowych znaków firmowych na polskim rynku. W rankingu „Najmocniejsze Polskie Marki 2016” przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita marka Żywiec zdobyła pierwsze miejsce w kategorii napojów alkoholowych.

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce posiadający najszersze portfolio 13 stylów piwnych, 15 marek i 40 produktów. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z najpopularniejszych polskich piw eksportowych, sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najsilniejszych marek spółki należą też: Heineken, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia), Specjal (północna) i Brackie (południowa). Spółka prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter, Żywiec Białe, Żywiec Amerykańskie Pszeniczne, Żywiec APA, Warka Radler). Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN, największym producentem piwa w Europie. Grupa Żywiec w 2017 roku sprzedała 11,2 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Browarze Zamkowym Cieszyn. Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród największych producentów piwa w Polsce, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r. Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl