Kontrabasista, czyli śmiech i bezsilność

Dwa lata temu podbił serca widzów i jurorów w Nowym Jorku. Zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach od Stanów Zjednoczonych przez Europę aż po Azję. W sobotę 6 października przyjedzie do Wrocławia – „Kontrabasista”, monodram bawiący do łez i powodujący łzy wzruszenia. Zobaczymy go na jedynym występie we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami.

 

Pewne jest jedno – „Kontrabasista” wyciska łzy widzów na całym świecie. Łzy radości i smutku. W tym monodramie jest wszystko – radość, groteska, nienawiść, bezsilność… Całe spektrum człowieczeństwa. Bez względu czy wystawiany w Nowym Jorku, w Albanii czy Rosji, za każdym razem wzbudza w widzach najgłębsze emocje. Jest jednocześnie ponadczasowy i ponadkulturowy – to zasługa Krzysztofa Pulkowskiego, który umiejętnie połączył genialny tekst Patricka Süskinda z kunsztem aktorskim Krzysztofa Rogacewicza

 

Psychodrama samotnego człowieka

– “Kontrabasista” to przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią monodram – mówi reżyser Krzysztof Pulkowski. – To rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę to właściwie każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością. Samotność kontrabasisty to pole do popisu dla jego wyobraźni. Wyobraźnia bohatera ukazuje widzowi szereg nie tylko komicznych, ale i dramatycznych zachowań.

 

Spektakl jest bardzo trudny dla aktora, jednak dobrze zagrany stanowi niebywały ładunek emocjonalny dla widza. To obraz człowieka pozornie szczęśliwego, o wysokiej pozycji społecznej – muzyka w państwowej orkiestrze. Z początku pewny siebie, wyolbrzymiający pozycję kontrabasisty w orkiestrze, ale z czasem (z każdym kolejnym drinkiem) tracący pewność siebie, ujawniający demony towarzyszące jego egzystencji.

 

– To jest cała psychodrama, bo to jest wizyta u psychoanalityka i to tak wygląda – opowiada Krzysztof Rogacewicz, grający tytułową rolę. – Człowiek otwiera się właściwie przed samym sobą. Najtrudniej chyba jest spojrzeć w głąb samego siebie i dostrzec wady. Każdy ma jakieś kompleksy i w większości przypadków nie potrafimy sobie z nimi poradzić.

 

Nagradzane demony w małym pokoju

Przed premierą Krzysztof Rogacewicz mówił, że zależy mu na tym, aby każdy widz w tym spektaklu znalazł cząstkę siebie. Wsłuchując się w rozmowy widzów, można stwierdzić, że z powodzeniem to się udało. Bo przecież w każdym z nas budzą się czasem demony i poczucie, że nie jest się w życiu w tym miejscu, o którym się marzyło. Spektakl ma precyzyjną konstrukcję. Nie ma przypadkowego gestu, ruchu, pauzy. Twórcy zadbali o czytelność tekstu. Akcja rozgrywa się w małym pokoju, w którym bohater, muzyk, budzi swoje demony, by ostatecznie rozprawić się z nimi.

 

Spektakl „Kontrabasista” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza i reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego został zakwalifikowany na United Solo, największy i najbardziej prestiżowy festiwal na świecie odbywający się co roku w Nowym Jorku, w centrum Manhattanu, w Row Theater przy 42 ulicy. Jest to festiwal, który trwa 10 tygodni, prezentuje się na nim ponad 120 podmiotów w różnych formach ekspresji, a spektakle ocenia 70 jurorów. „Kontrabasista” na tym festiwalu zdobył znaczącą nagrodę – Best International Show.

W Albanii, w Alamono, na The 15th International Monodrama Festiwal zdobył wielką nagrodę – THE BEST MALE ROLE.

W Rosji, w Orle na 8 Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Kameralnych i Monodramów zdobył Specjalną Nagrodę Festiwalu.

 

Twórcy

Patrick Süskind – niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka trochę w Monachium, a częściej w Paryżu. Jego najgłośniejsza powieść „Pachnidło” (1985) zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006 została zekranizowana przez Toma Tykwera. Jednoaktowy monolog „Kontrabasista” z 1981 był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych (około 500 przedstawień).

 

Krzysztof Rogacewicz – absolwent PWST we Wrocławiu, rocznik 1991r. W latach 1992-95 aktor Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 aktor Teatru Maska w Jeleniej Górze. W 2005 r. nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu “Pastorałki” wg. Tytusa Czyżewskiego. Zagrał w kilku filmach fabularnych między innymi: “Komornik”, “Ballada o spokojnym człowieku” oraz w filmie węgierskiej produkcji na podstawie powieści Stanisława Lema “1” . Zagrał epizody aktorskie w kilku serialach telewizyjnych. Od 2006-15 członek kabaretu “PAKA”.

 

Krzysztof Pulkowski – niezależny artysta, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta i pisarz, ale również producent. Pracując nad czymkolwiek zawsze myśli o odbiorcy – czytelniku, słuchaczu, widzu. Zawsze daje z siebie 50%, bowiem – aby dzieło się dopełniło – drugie tyle musi dać odbiorca.

 

Co: monodram „Kontrabasista”
Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
Kiedy: 6 października 2018, sobota, godzina 18.00
Wstęp wolny
Rezerwacja – info@kolumny.art.pl

 

Wydarzenie – https://www.facebook.com/events/329256197657226/
https://www.facebook.com/kolumny/
http://www.kolumny.art.pl/

 

„Kontrabasista” trailer

 

TVP Wrocław o spektaklu

 

TV Dami Jelenia Góra o spektaklu