Komiksofon: Wolski i Chmielewski

W piątkowy wieczór 6 marca rysownicy z Gdańska i Warszawy: Igor Wolski i Daniel Chmielewski, spotkają się z wrocławskimi fanami komiksu podczas najbliższej, szesnastej już, edycji Komiksofonu – wyjątkowego projektu będącego syntezą sztuk: ilustracji, muzyki i filmu.

 

Na zgromadzoną publiczność czekać będą specjalnie przygotowane przez autorów wideoklipy prezentujące ich twórczość, sami autorzy zostaną odpytani przez prowadzących spotkanie, zaś zwieńczeniem wieczoru będzie sesja rysowania na żywo. Start o godz. 19:00 w Sanatorium Kultury ul. Przejście Garncarskie 2, wstęp wolny.

 

Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części:
-projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
-wywiadzie/dyskusji z publicznością
-rysowaniu na żywo, w trakcie którego ilustratorzy rysują zadany temat, natomiast do publiczności należy wymyślenie tekstu, który będzie można umieścić w komiksowym dymku – autor najlepszego tekstu staje się szczęśliwym posiadaczem rysunku

 

Goście 16 edycji Komiksofonu

 

Daniel Chmielewski – absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów komiksowych “Zostawiając powidok wibrującej czerni”, “Zapętlenie”, Scenarzysta Podglądu, narysowanego przez Marcina Podolca, który w ostatnim czasie został sprzedany francuskiemu wydawnictwu La Boîte Ă Bulles. Krótkie formy, głównie eseistyczne i autobiograficzne, publikuje na blogu “Pub pod Picadorem”. Obecnie rysuje komiks do scenariusza psychiatry, Katarzyny Szaulińskiej, który ma zachęcać młodzież gimnazjalną z depresją do zgłoszenia się do poradni.

Mieszka na warszawskiej Pradze z żoną Olgą Wróbel i córką Gretą.
Blog autora: http://pubpodpicadorem.blogspot.com/
Komiksy autora publikowane w małej kulturze współczesnej:
http://malakulturawspolczesna.org/tag/daniel-chmielewski/

 

Igor Wolski– rocznik 1991, mieszka w Gdańsku, obecnie freelancer. W 2005 roku opublikował swój pierwszy komiks internetowy, potem został członkiem netKolektywu (grupy zrzeszającej twórców komiksów internetowych) i dużo działał przy powstawaniu kolejnych numerów magazynu “Kolektyw”. Rysował komiksy takie jak “Drużyna A.K.”, “Rycerz Janek”, “Miska Owoców”, naprodukował sześć odcinków “Komiksu 24h”, maczał palce przy “Człowieku Bez Szyi” i albumach Pracowni Komiksowej. W roku 2008 narysował album “Rycerz Janek w Kanałach Szaleństwa”. W czasie wolnym ilustruje zmyślone sceny okołofantastyczne i ujęcia z kreskówek.

Strona autora: www.igorwolski.com

 

Spotkanie z autorami poprowadzą:
Konrad Koko Okoński (1987) słynny wrocławski rysownik, autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed i wydany ostatnio na papierze Kij w dupie), jest absolwentem grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.
Andrzej Jarczewski (1966) z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu. Obsługą fotograficzną projektu zajmuje się Marcin Biodrowski, natomiast akustyczną Bartosz Gruz.

 

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016
Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak a.jamroszczak@gmail.com,
Komiksofon na Facebooku www.facebook.com/komiksofon
Komiksofon na Twitterze www.twitter.com/Komiksofon

 

PROJEKT KOMIKSOFON

Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go, i jak zinterpretował muzycznie.

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie.

Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu. Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane.

Projekt jest realizowany do 2011 roku z przerwami do dziś. Od 2014 odbywa się już jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jego koordynatorem jest Agnieszka Jamroszczak:
a.jamroszczak@gmail.com

 

Co: Komiksofon
Gdzie: Sanatorium Kultury, ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro, Wrocław
Kiedy: 6 marca, piątek, godzina 19:00
Wstęp wolny

 

Daniel Chmielewski_12_Amores_Perros_pl_a_beautiful_shambles Daniel Chmielewski_Dochodzac_do_siebie Daniel Chmielewski_zapetlenie_kadr3 Igor Wolski Igor Wolski 2 Igor Wolski 3 Igor Wolski 4 Plakat Komiksofon 16