KOMIKSOFON 23

Karol Kalinowski – rysownik, twórca ilustracji książkowych i animacji telewizyjnych oraz Mateusz Skutnik – autor kultowej serii komiksowej pt. „Rewolucje”, będą gośćmi listopadowej edycji Komiksofonu, projektu łączącego sztukę ilustracji z muzyką.

 

25 listopada o godz. 19:00 we wrocławskim klubie Barbara goście zaprezentują autorskie videoklipy, odpowiedzą na pytania publiczności oraz wezmą udział w improwizowanej sesji rysowania na żywo. Spotkanie poprzedzą warsztaty „Projektowania postaci” prowadzone przez Konrada Czernika. Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wstęp wolny.

 

Komiksofonowe spotkanie tradycyjnie rozpocznie się od prezentacji autorskich videoklipów przygotowanych przez gości. W krótkiej, kilkuminutowej, zazwyczaj animowanej formie, autorzy mają za zadanie pokazać swój warsztat oraz proces powstawania komiksu, zestawiając go z muzyką, która stanowi dla nich największą inspirację do tworzenia. Następnie odpowiedzą na pytania prowadzącego spotkanie – Andrzeja Jarczewskiego – oraz zgromadzonej publiczności. Zaś w ostatniej części Komiksofonu, „uzbrojeni” we flamastry, staną w szranki rysując na temat wybrany przez uczestników komiksofonowego spotkania.

 

Komiksofon jest realizowany od 2011 roku z przerwami do dziś. Od 2014 odbywa się już jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a jego koordynatorem jest Agnieszka Jamroszczak. Listopadowe spotkanie będzie 23 z kolei. Projekt Komiksofon jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

 

Co: Komiksofon 23: goście – Karol Kalinowski, Mateusz Skutnik
Gdzie: Barbara, Świdnicka 8a, Wrocław
Kiedy: 25 listopada, piątek
17:00 – 19:00 warsztaty “Projektowanie postaci do gry video. Monstrum.”(obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona: galeria@gmail.com
19:00 start Komiksofonu: projekcje, wywiad z artystami i rysowanie na żywo
Wstęp wolny

www.twitter.com/Komiksofon
www.facebook.com/komiksofon

 

KOMIKSOFON 23
Goście

KAROL KALINOWSKI
Urodził się w 1982 roku w Suwałkach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie skończył grafikę warsztatową. Komiksy zaczął rysować już w podstawówce. Naturalnym wyborem było więc liceum plastyczne. Wtedy też zaczął publikować pierwsze rysunki i komiksy w lokalnej prasie i współtworzonym zinie „Koks”. Sławę przyniosła mu współpraca z magazynem „Produkt”, który prowadził Michał Śledziński. To tam ukazywały się słynne “Kaerelki – i inne takie”, które doczekały się także wydania w drugim obiegu. Znajomość ze Śledzińskim zaowocowała także bliższą współpracą i w jego zeszytowych wydaniach „Osiedla Swoboda” ukazywała się seria „New Kids on the Block”. Kalinowski publikował także w antologiach, m.in. w „Człowiek w próbówce” i „W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie” oraz w zinach „Jeju” i „Karton”.

Kalinowski jest autorem humorystycznej dylogii „Liga Obrońców Planety Ziemi”, która trawestuje motywy superbohaterskie. Na swoim koncie ma także autorskie albumy „Yoel: Święty Smok i Jerzy” i „Łauma”. W 2011 roku ukazał się „Szkicownik. Karol Kalinowski” – rodzaj artbooka z komentarzami samego artysty. Podpisuje swoje prace zwykle skrótem KRL. Pod pseudonimem Max Atlanta wydał album „La Masakra”. Jego najnowszy komiks „Kościsko” zbiera doskonałe recenzje.

Kalinowski zajmuje się także ilustracją książkową i animacją dla telewizji i na potrzeby teledysków. Na Festiwalu Euroshorts 2005 otrzymał wyróżnienie za animowany film krótkometrażowy „Berek”. Okazjonalnie prowadzi także warsztaty komiksowe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Tworzy także rysunki i paski satyryczne. Jest miłośnikiem muzyki country i 8-bitowego electro. Sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. Jego ostatnią miłością jest ukulele. Przez lata grał w różnych zespołach, ostatnio występuje z The Calmars. Kiedy nie rysuje i nie gra, oddaje się innym pasjom. Uwielbia noże, które nawet sam wykuwał, lubi złe filmy i gry na Pegasusa. Przyznaje, że gdyby miał dużo pieniędzy, to kupowałby klocki Lego.

[za Łukasz Chmielewski, culture.pl]

 

MATEUSZ SKUTNIK
Urodził się w 1976 roku w Poznaniu. Pierwsze komiksy zaczął rysować w wieku ośmiu lat. Sam przyznaje, że wtedy wydawało mu się to łatwe, a teraz, po latach wie, że to wcale łatwe nie jest. Skończył architekturę na Politechnice Gdańskiej. Na studiach w 1997 roku założył wraz z Łukaszem Klimkiewiczem zina “Vormkfasa” (nazwa to anagram pseudonimów założycieli: favor i mask), w którym publikował swoje komiksy. W sumie ukazały się 53 numery pisma. Komiksy Skutnika zaczęły się pojawiać w wielu polskich magazynach i zinach komiksowych, m.in. w “Świecie komiksu”, “AQQ”, “KKK”, “Ziniolu” i “Krakersie”. Publikował także w słoweńskim magazynie “Stripburger” i czeskim “Aargh!”. Autorskie komiksy Skutnika wydano również w serii “Antologia polskiego komiksu” (tomy “Wrzesień: Wojna narysowana” i “Człowiek w probówce”).

Uznanie krytyków i czytelników przyniosła mu seria “Rewolucje”, której pierwsza część zatytułowana “Parabola” ukazała się w 2004 roku. Pierwsze pięć tomów “Rewolucji” to autorskie komiksy tego artysty. W kolejnych wspierali go różni scenarzyści (Jerzy Szyłak, Szymon Holcman). Na podstawie trzeciego tomu “Rewolucji” zatytułowanego “Monochrom”Skutnik napisał scenariusz i narysował dekoracje do filmu animowanego “Kinematograf”w reżyserii Tomasza Bagińskiego. “Rewolucje” przez wielu uznawane są za najlepszą serię komiksową w Polsce.
Oprócz “Rewolucji” najbardziej znanymi komiksami Skutnika są: miniseria “Morfołaki”(scenariusz Nikodem Skrodzki) i cykl “Blaki” (scenariusz wspólnie z Karolem Konwerskim – tom zatytułowany “Pan Blaki” inspirowany był “Mini wykładami o maksi sprawach”Leszka Kołakowskiego). Jest też autorem dwóch autorskich komiksów “Tetrastych” i “Komiksy znalezione na strychu” i rysownikiem albumów “Wyznania właściciela kantoru” (scenariusz Szyłak) i “Czaki” (wspólnie z Dominikiem Szcześniakiem). W 2011 roku Skutnik wziął udział w projekcie 24h, który polega na wymyśleniu i narysowaniu nowego komiksu w ciągu doby. Stworzył pracę bez tytułu, wydaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
Skutnika wyróżnia przede wszystkim styl. W serii “Rewolucje” stworzył własne uniwersum, zaludnione przez bardzo charakterystyczne antropoidy. Konsekwentnie rozwijał ten świat, budując wielowątkowe fabuły, których misterne powiązania można dostrzec dopiero z perspektywy kilku albumów. Jednocześnie wiele komiksów było w dużej mierze niemych, ciężar opowieści przeniesiony został w nich na warstwę graficzną. Pozwoliło to rysownikowi na stworzenie poetyckich, niekiedy onirycznych fabuł, w których czytelnik musiał sam odnajdywać tropy zostawione przez autora.”Rewolucje” Skutnik rysuje cienką konturówką i nakłada kolor farbami akwarelowymi. Nastrój i przestrzeń planszy buduje czernią, światłocieniem i kolorem. Natomiast na potrzeby “Morfołaków” ograniczył się do ekspresyjnej, mocno zdeformowanej, czarnej kreski.

Skutnik jest założycielem i współwłaścicielem Pastel Games, firmy specjalizującej się w produkcji gier flashowych na przeglądarki internetowe. Artysta gry projektuje, koduje, tworzy także ich warstwę graficzną. Najbardziej znane jego produkcje to “Submaschine”, “Daymare Town” oraz “10 Gnomes”.

[za Łukasz Chmielewski, culture.pl]

 

Warsztaty „”Projektowanie postaci do gry video. Monstrum.”
Warsztaty będą miały narzucony z góry zakres zadania. Na warsztatach poznamy proces produkcji postaci do gry video i będziemy mieli okazję zaprojektować ciekawą i czytelną pod względem funkcji postać. Przejdziemy przez różne stadia: od założeń emocjonalnych po detal opowiadający historię. Prowadzenie Konrad Czernik. Zapisy na galeria@gmail.com (liczba miejsc ograniczona)

Warsztaty poprowadzi Konrad Czernik – Lead Concept Artist w firmie Techland z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Pracował przy produkcjach projektów: Dead Island, seria Call of Juarez, Nikita, Hellraid i kilku projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry i odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci.

 

karol-kalinowski-1 karol_kalinowski-3 karol_kalinowski-4 komiksofon-23-plakat mateusz-skutnik-2 mateusz_skutnik-5 mateusz_skutnik-6