Komiksofon 22

Artyści z Lublina – Maciej Pałka i Poznania – Mikołaj Tkacz, będą gośćmi 22 edycji projektu Komiksofon, na który organizatorzy zapraszają w czwartek 15 września, do wrocławskiego klubu Barbara. Tym razem w programie wydarzenia poza spotkaniem z autorami, pokazami przygotowanych videoklipów oraz sesją rysowania na żywo, znalazły się dwa towarzyszące warsztaty komiksowe: dla dorosłych oraz najmłodszych fanów komiksu.

 

Tradycyjnym wstępem do komiksofonowego spotkania są prezentacje twórczości gości w postaci przygotowanych przez nich videoklipów. Najbliższa edycja pod tym względem będzie wyjątkowa, ponieważ tym razem zaczniemy od rozmów z gośćmi, po nich przejdziemy do najbardziej nieprzewidywalnej, a jednocześnie lubianej części projektu – rysowania na zadany temat, natomiast w finale twórcy pokażą swoje video, ale tym razem do muzyki na żywo w wykonaniu, ni mniej ni więcej, ale samych rysowników.

 

Część główną Komiksofonu poprzedzą warsztaty komiksowe, które poprowadzi jeden z gości – Maciej Pałka. Uczestnicy poznają najważniejsze zasady rysowania komiksów, zmierzą się z improwizowanymi tematami, a nawet dowiedzą w jaki sposób wydać własnego zina. Najmłodsi fani komiksu również będą mieli okazję do narysowania własnych komiksów podczas warsztatów pt.„Pradziejowy komiks”, które organizuje partner tej edycji Komiksofonu – Muzeum Miejskie, oddział w Arsenale.

 

Komiksofon poprowadzi słynny wrocławski komiksiarz – Konrad „Koko” Okoński, autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed), absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu. Wywiady z autorami przeprowadzi Andrzej Jarczewski – wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.

 

Projekt Komiksofon jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

 

Co: Komiksofon 22, goście – Maciej Pałka, Mikołaj Tkacz
Gdzie: Barbara, Świdnicka 8c, Wrocław
Kiedy: 15 września, czwartek, godz. 17:00 – 18:30 warsztaty, prowadzenie Maciej Pałka (obowiązują zapisy a.jamroszczak@gmail.com)
19:00 start Komiksofonu: wywiad z artystami, rysowanie na żywo, projekcje z muzyką na żywo
Wstęp wolny

 

Co: Warsztaty „Pradziejowy komiks” dla dzieci w wieku 8-14 lat
Gdzie: Muzeum Miejskie Wrocław, ul. Cieszyńskiego 9
Kiedy: 16 września, piątek, 16:00 – 17:30
Wstęp wolny (zapisy dweiss@mmw.pl)

 

www.facebook.com/komiksofon
www.twitter.com/Komiksofon

 

KOMIKSOFON 22

Projekt Komiksofon – element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016

 

Maciej Pałka (ur. 1980) – rysownik, ilustrator, twórca komiksów i gier.
Twórca kilkunastu albumów komiksowych (Strange places, Sztukmistrz z Lublina, Spacer, Laleczki, Pogromca pornografów…), wydawca i redaktor zinów (Zin komiksowy, Czarna czekolada, WdruQ).
Od kilkunastu lat jest zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Publikował w większości polskich zinów i antologii komiksowych wydanych w okresie 2004-2014. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Współpracował między innymi ze scenarzystami: Jerzym Szyłakiem, Bartoszem Sztyborem, Dominikiem Szcześniakiem, Karolem Konwerskim i Bartkiem Biedrzyckim.

Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia…). Oprócz komiksu współtworzy label Centrum Badania Możliwości: wydaje płyty, organizuje koncerty i wystawy oraz gra w zespole Songs From The Womb.

 

Mikołaj Tkacz, ur. w 1991 roku w Poznaniu, w 2015 roku uzyskał tytuł magistra specjalności Multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem komiksowej grupy Maszin, twórcą komiksów, wideo i muzyki eksperymentalnej. W 2013 roku opublikował autorski komiks “Przygody nikogo” i wraz z Agnieszką Piksą album komiksowy “Nieznany geniusz”. Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych oraz prezentował swoje prace na czterech wystawach indywidualnych – „Rysunki na kalkach”, „Leo i Kurz”, „Rysunki, które zrobiłem po manii” oraz „Spałem, ale wstałem”. W 2016 roku opublikował komiks pt. „Prawie”, stworzony tylko i wyłącznie z tekstów kuratorskich pochodzących z polskich wystaw. Niedługo po nim wydał kolejny minialbum pt. „Spałem ale wstałem” jako katalog z wystawy w krakowskiej galerii Łazienka. Na III edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo pt.”Rysunki, które zrobiłem w manii”, a parę miesięcy później za ten sam film zdobył 3. nagrodę na festiwalu sztuki wideo Green Age w Gorzowie Wielkopolskim. W 2014 roku na I edycji Festiwalu Dźwięku i Obrazu MŁODE WILKI otrzymał główną nagrodę w kategorii obraz za pracę „Poważny człowiek”.

 

Warsztaty dla dorosłych, prowadzi Maciej Pałka (15 IX, czwartek godz. 17:00 – 18:30, Barbara ul. Świdnicka 8c)
Warsztaty zarówno dla początkujących jak też bardziej zaawansowanych twórców – celem warsztatów będzie narysowanie komiksów, które uczestnicy zabierają do domu.

Tematyka zajęć:
– improwizacje komiksowe – jak narysować komiks jeśli zupełnie nie wiem “z czym to się je”
– zrób to sam – jak wydać swojego zina
– sztuczki i ciekawostki – tajemnice warsztatu twórcy komiksów
– konsultacje – można przynieść i pokazać swoje prace
Chętnych prosimy o zgłoszenia na a.jamroszczak@gmail.com

 

Warsztaty dla dzieci (16 IX, piątek, godz. 16:00 – 17:30, Muzeum Miejskie, ul. Cieszyńskiego 9)
„Pradziejowy komiks” Warsztaty rodzinne

Pradzieje, inaczej prahistoria, to czasy, w których ludzie nie używali jeszcze pisma. Nie znaczy to, że nie próbowali przekazywać różnych treści za pomocą obrazów tworzonych na skałach i naczyniach. Na warsztatach przyjrzymy się kilku scenom narracyjnym i zastanowimy się co twórcy tego „pradziejowego komiksu” mogli chcieć przekazać. Obejrzymy rysunki zdobiące naczynia, zarówno na wystawie archeologicznej jak i prezentacji multimedialnej. W drugiej części zajęć przetworzymy scenę z naczynia kultury łużyckiej na komiks i spróbujemy stworzyć własny, z rysunkami w stylu twórców sprzed setek lat.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy: dweiss@mmw.pl (rezerwacja jest dokonana po otrzymaniu potwierdzenia)

Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław
Zbiórka w hallu Arsenału Miejskiego
Czas trwania: ok. 90 minut
Sugerowany wiek dzieci: 8-14 lat (dziecko uczestniczy wraz z opiekunem)

 

maciej-palka-1 maciej-palka-2 maciej-palka-3 mikolaj_tkacz_zabawne-zycie-mewy mikolaj_tkacz_zart-gorsze-dni mikolaj_tkacz_zart-miki-czarny-kolor-min