Komiksofon tylko dla dorosłych

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców undergroundowego polskiego komiksu, miłośnik toksycznych obszarów popkultury – Łukasz Kowalczuk oraz ilustrator, autor komiksów i filmów rysunkowych – Marcin Surma, będą gośćmi 17 edycji Komiksofonu.

 

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii projektu organizatorzy zapraszają tylko osoby pełnoletnie.

 

Goście najbliższej edycji Komiksofonu gwarantują moc artystycznych wrażeń. Pochodzący z Pucka Łukasz Kowalczuk tylko z wykształcenia jest polonistą, na co dzień pracuje jako projektant graficzny, zaś twórczo realizuje się “po godzinach” rysując offowe komiksy. Lubi podejmować tematy trudne, którym nadaje kontrowersyjny sznyt o czym świadczą chociażby tytuły jego autorskich zinów: “Nienawidzę Ludzi” (pięć zeszytów), “Harkonnen – Fucking Fat Flying Bastard”, “Szlamu Król”, “Vreckless Vrestlers” (pięć numerów), “Violent Skate Bulldogs”. Ma na koncie wiele gościnnych występów w zinach i antologiach oraz autorską książkę “TM-Semic – największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Centrala. Prowadził mini-wydawnictwo SmallPress.pl oraz stronę www. poświęconą toksycznym obszarom popkultury. Jest laureatem komiksowych nagród: Subiektywny Radar Ligatury & Centrali 2012/2013 dla wydawnictwa SmallPress.pl; Złoty Kurczak 2013 za najlepszy komiks (“Szlamu Król”); Złoty Kurczak 2014 za najlepszy komiks (“Vreckless Vrestlers”); Złoty Kurczak 2014 dla najlepszego scenarzysty.

 

Twórczość drugiego z zaproszonych gości – Marcina Surmy – stanowi pewną przeciwwagę dla undergroundowego dorobku Łukasza Kowalczuka. Surma to dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę “SUPERHOT” oraz jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu “Tinman Creative Studios” serialu animowanego pt. “Super Science Friends”. Razem ze swoim bratem Przemkiem Surmą- również rysownikiem komiksów, prowadzą wspólnego bloga SUR M’ALE GOBROS, na którym w zajawkowy sposób ilustrują przeróżne zestawy klocków Lego.

 

Gospodarzem wieczoru będzie Konrad Koko Okoński, absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu, autor komiksów internetowych, postać doskonale znana i lubiana w świecie fanów komiksu. Natomiast gości przepyta Andrzej Jarczewski, z wykształcenia, architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.

 

Komiksofon to zdecydowanie coś więcej niż tradycyjne spotkania autorskie z rysownikami i ilustratorami. Rozmowa prowadzącego z gościem stanowi jedynie element audiowizualnej całości jaką są wrocławskie Komiksofony. Autorzy kilka tygodni wcześniej przygotowują kilkuminutowe filmy, w konwencji muzycznego videoklipu, prezentujące ich twórczość oraz warsztat pracy, które pokazują zgromadzonej publiczności. Każdorazowo finałem spotkania jest sesja rysowania na żywo – najbardziej nieprzewidywalny i improwizacyjny element Komiksofonu. Za każdym razem rysowanie na żywo przybiera inną formę, przez co odchodzi od standardów bitw komiksowych. Za każdym razem również publiczność jest w jakiś sposób angażowana w owo rysowanie. Jak będzie tym razem można sprawdzić dopiero podczas wydarzenia – co ciekawe powstałe rysunki wraz z autografem autora trafiają w ręce kogoś z publiczności stając się niezapomnianą pamiątką. Swobodny charakter wydarzenia daje również okazję do indywidualnych rozmów z komiksiarzami, w półmrokach klubowych wnętrz, na wygodnych “sanatoryjnych” kanapach, z dobrym drinkiem w tle.

 

Projekt Komiksofon jest realizowany do 2011 roku z przerwami do dziś. Od 2014 odbywa się już jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2015 odbędą się jeszcze trzy edycje wydarzenia, najbliższy Komiksofon nr 17 – 23 kwietnia, 18 edycja we wrześniu oraz Komiksofon 19 w listopadzie.

 

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016
Koordynatorem projektu jest Agnieszka Jamroszczak – a.jamroszczak@gmail.com

 

Komiksofon na Facebooku www.facebook.com/komiksofon
Komiksofon na Twiterze www.twitter.com/Komiksofon
Projekt Komiksofon – element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016

 

Co: Komiksofon 17
Gdzie: Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro, Wrocław
Kiedy: 23 kwietnia 2015, czwartek, godzina 19:00
Wstęp wolny

 

Łukasz Kowalczuk pete-paul Łukasz Kowalczuk Łukasz Kowalczuk-okladka Komiksofon_17_plakat M.Surma M.Surma-przekroj 2 M.Surma-przekroj M.Surma-przekroj-4