Każdy krok zostawia ślad

Czy za pomocą butów można było wyznać miłość? Po co wymyślono obcasy? Jak radzono sobie w średniowieczu z chodzeniem po nieodśnieżonych ulicach? Dlaczego dawniej nadawano butom śmieszne nazwy, jak krowia morda czy niedźwiedzia łapa? Na te i wiele innych pytań dotyczących elementu garderoby jakim są buty odpowiada wystawa Każdy krok zostawia ślad.

 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do magazynów Muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Lokalne, specyficzne warunki glebowe (duża wilgotność, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu) sprzyjają doskonałemu zachowaniu tego typu wyrobów. Blisko 90% pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji obuwia historycznego realizowanemu od przeszło 15 lat przez Muzeum, udało się zgromadzić unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów, która w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez 600 lat.

 

Czy za pomocą butów można było wyznać miłość? Jak radzono sobie w średniowieczu z chodzeniem po nieodśnieżonych ulicach? Po co wymyślono obcasy? Kto nosił podkowy, a kto raki? Dlaczego nadawano butom śmieszne nazwy, jak krowia morda czy niedźwiedzia łapa? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz na wystawie „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

Ponadto:
• ponad 130 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów • rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego • poznasz tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych • obejrzysz film, z którego dowiesz się, dlaczego archeolodzy znajdują całe buty w ziemi

W ramach wystawy dostępna jest specjalna oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

 

Co: wystawa – Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Gdzie: Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław
Kiedy: od 30 września 2017 do 3 stycznia 2018
Bilety: 15 zł bilet normalny / 10 zł bilet ulgowy

www.mmw.pl