Karla w Arce

Integracyjny Teatr Arka zaprasza na premierę nowego spektaklu pt. Karla – opowieści o polskiej arystokratce, symbolizującej epokę końca 19 wieku i początków 21 wieku-Karolinie Lanckorońskiej.

 

Przypadająca w bieżącym roku 100 –rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła zespół osób kształtujących artystyczny i ideowy profil Teatru Arka do realizacji spektaklu „Karla”. Sztuka przybliżyć ma gronu odbiorców osobę – choć nie znaną szerszemu ogółowi społeczeństwa – jednak wyjątkowo zasłużoną dla Polski . Niezłomna Karolina Lanckorońska (1898 – 2002) – naukowiec, żołnierz ZWZ/AK, świadek zagłady narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej.

 

Poprzez przedstawienie „Karla” chcemy powiedzieć o współczesnym świecie. Wojna, przemoc, nienawiść, niezgoda, brak współpracy nadal funkcjonują na świecie a obóz koncentracyjny Ravensbruck może być w Syrii, Aleppo, Chorwacji, Bośni, Rwandzie, Kambodży…. Polsce, Rosji, Niemczech itd.

 

A przecież dla przetrwania ludzkości najważniejszy jest Pokój, Wolność, Miłość. To nic nie kosztuje ale jednak kosztuje. Bardzo uniwersalne przesłanie Karoliny Lanckorońskiej ubogaca spektakl. Wyłania się z niego portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych.

 

W spektaklu wykorzystano teksty Jarosławy Makus, „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, poezję Krystyny Miłobędzkiej, fragmenty „Boskiej Komedii” – „Piekło” Dantego Alighieri oraz „Iliady” Homera.

 

Autorami sztuki teatralnej są Jarosława Makus i Renata Jasińska.

 

Postać Profesor Karoliny Lanckorońskiej kreowana jest przez znakomitą wrocławską aktorkę Agatę Obłąkowską. Przedstawienie powstało z inspiracji dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

 

Przedstawienie poświęcone jest niedawno tragicznie zmarłej Jarosławie Makus z którą teatr współpracował od lat i która jest znakomitą autorką scenariuszy, do wielu przedstawień Arki.

 

Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus
Reżyseria: Renata Jasińska
Choreografia: Agata Obłąkowska, Jan Nykiel
Projekt scenografii/kostiumów: Dariusz Nowak
Wykonanie scenografii/kostiumów: Karolina Koniecka
Muzyka: Kamila Salach
Realizacja świateł/muzyki: Bartłomiej Pakos

 

Obsada:
Karolina Lanckorońska-Karla – Agata Obłąkowska
Uczeń Stanisław – Maciek Mazurkiewicz
Kobiety z Ravensbrűck – Magdalena Zamoroka, Anna Rzempołuch, Alicja Idasiak
Pan Śmierć/Esesman – Alexandre Marquezy
Pomocnicy śmierci: Jan Kot, Marek Trociński, Radosław Wojtas, Andrzej Kusiak

 

Co: Premiera spektaklu pt. Karla
Gdzie: Integracyjny Teatr Arka we Wrocławiu, ul. Mennicza 3 (wejście od ul. Świdnickiej 28)
Kiedy: 12 i 13 października 2018 roku, godz.19.00
Bilety: 30 zł – ulgowe i 40 zł – normalne

Fot: A. Nowak