Kalendarium

Lipiec 2019 – Styczeń 2020

Lip
26
pt
Wystawa pt. W NIEPORZĄDKU / Galeria Entropia / trwa do 26 lipca
Lip 26 @ 11:00 – 12:00
Wystawa pt. W NIEPORZĄDKU / Galeria Entropia / trwa do 26 lipca @ Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4

Galeria Entropia zaprasza na otwarcie nowej wystawy p.t. „W nieporządku”, która towarzyszy Triennale Rysunku Wrocław 2019. Sześć wrocławskich artystek wspólnie tworzy rizomatyczny (czytaj: kłączowy) rysunek na powierzchniach ścian i podłogi Galerii, zachowując przy tym ten zapisany wcześniej przez samo życie. Rysunek rozrastając się przechodzi w instalację. Autorki posługują się technikami własnymi, m.in. sidoluxografią zastosowaną po raz pierwszy podczas poprzedniej wspólnej wystawy w Entropii.

CZYTAJ WIĘCEJ: W nieporządku

Lip
28
nie
7 dzień wyścigowy – Vertigo Summer Jazz Festival / Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
Lip 28 @ 12:00 – 18:30
7 dzień wyścigowy – Vertigo Summer Jazz Festival / Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice @ Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław

Po miesięcznej przerwie zapraszamy na Partynice, na siódmy dzień wyścigowy sezonu. Osiem licznie obsadzonych gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej i arabów czystej krwi, to zapowiedź prawdziwie końskiej dawki emocji. Dodatkowe atrakcje w postaci koncertu jazzowego i pokazów mody dla wszystkich, którzy odwiedzą Tor Wyścigów Konnych w tym dniu już od godziny 12:00.

CZYTAJ WIĘCEJ: 7 dzień wyścigowy – Vertigo Summer Jazz Festival

Lip
31
śr
Wystawa – KOLEKCJE / Narodowe Forum Muzyki / trwa do 31 lipca
Lip 31 @ 10:00 – 11:00
Wystawa – KOLEKCJE / Narodowe Forum Muzyki / trwa do 31 lipca @ Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Zapraszamy do Narodowego Forum Muzyki na wystawę pt. Kolekcje, przygotowaną przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lutego 2019 (wtorek) o godz. 18:00 w NFM w foyer na poziomie -1.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolekcje w NFM

Sie
1
czw
Warsztaty tańca irlandzkiego z Irish Spin / Klub Pod Kolumnami / 18 lipca i 1 sierpnia
Sie 1 @ 17:30 – 20:00
Warsztaty tańca irlandzkiego z Irish Spin / Klub Pod Kolumnami / 18 lipca i 1 sierpnia @ Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty tańca irlandzkiego, które odbędą się 18 lipca i 1 sierpnia 2019 roku w Klubie pod Kolumnami. W programie – opowieść o historii tańca irlandzkiego w Polsce i Europie kontynentalnej i przede wszystkim nauka podstawowych kroków tanecznych oraz tradycyjnych tańców grupowych Ceili.

CZYTAJ WIĘCEJ: Warsztaty tańca irlandzkiego z Irish Spin

Sie
3
sob
Kobiece metamorfozy – warsztaty coachingowe / Klub Pod Kolumnami / trwa do 4 sierpnia
Sie 3 @ 10:00 – Sie 4 @ 16:30
Kobiece metamorfozy – warsztaty coachingowe / Klub Pod Kolumnami / trwa do 4 sierpnia @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza 3 i 4 sierpnia na weekendowy projekt skierowany do kobiet w każdym wieku, chcących odkrywać swoje mocne strony i wzmacniać swoją samoocenę! Podczas warsztatów coachingowych, spotkania ze stylistką i indywidualnej sesji fotograficznej będziesz miała możliwość zobaczenia siebie w innym świetle i poszukania swoich mocnych stron – od wewnątrz i na zewnątrz. Czeka Cię też dobra zabawa, oraz możliwość poznania nowych, ciekawych osób, które tak jak Ty pragną się rozwijać, a na pamiątkę będziesz mieć swoje zdjęcie portretowe wykonane podczas indywidualnej profesjonalnej sesji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kobiece metamorfozy – warsztaty coachingowe

Sie
9
pt
Kasia Kmita – „Panorama horyzontalna. Kodry” – wystawa / TIFF Center / trwa do 11 sierpnia
Sie 9 @ 14:00 – Sie 11 @ 22:00
Kasia Kmita – „Panorama horyzontalna. Kodry” - wystawa / TIFF Center / trwa do 11 sierpnia @ TIFF Center, ul. Ruska 46a/9, Wrocław

W ramach sceny artystycznej 19. edycji MFF Nowe Horyzonty, Krupa Gallery przygotowuje wystawę indywidualną wrocławskiej artystki, Kasi Kmity pt. “Panorama horyzontalna. Kodry”. Otwarcie będzie miało miejsce 26. lipca o godzinie 19 w przestrzeni Tiff Center (ul. Ruska 46a/9, Wrocław).

CZYTAJ WIĘCEJ: Panorama horyzontalna. Kodry

Sie
11
nie
8 dzień wyścigowy sezonu 2019 – Dzień Zamków i Pałaców / Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
Sie 11 @ 14:15 – 18:00
8 dzień wyścigowy sezonu 2019 – Dzień Zamków i Pałaców / Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice @ Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2

W najbliższą niedzielę 11 sierpnia na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice odbędzie się 8 dzień wyścigowy sezonu 2019. To wyjątkowy mityng, ponieważ jeźdźcy będą rywalizować zarówno na dystansach płaskich, jak i w gonitwach z płotami oraz z przeszkodami. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni będzie ostatnim sprawdzianem przed zbliżającą się wielkimi krokami Wielką Wrocławską (8 września). Poza emocjami sportowymi publiczność będzie mogła zapoznać się z ofertą dolnośląskich zamków i pałaców, które posiadają ośrodki jeździeckie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gonitwy, zamki i pałace

Sie
18
nie
„100ropolska scheda” – Piotr Skarga / Klub Pod Kolumnami
Sie 18 @ 19:00 – 21:00
„100ropolska scheda” – Piotr Skarga / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Czarujący erudyta Bogusław Bednarek wespół z uroczą Marią Kociumbas wystąpią w Klubie Pod Kolumnami w niedzielę, 18 sierpnia o godzinie 19:00 inscenizując X spotkanie z literaturą staropolską pod tytułem “PIOTR SKARGA. Kazania sejmowe Piotra Skargi”. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ: „100ropolska scheda” – Piotr Skarga

Sie
22
czw
KRAJKA, warsztaty tkackie / Klub Pod Kolumnami
Sie 22 @ 17:00 – 19:00
KRAJKA, warsztaty tkackie / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Potrzebujesz spędzić czas w kreatywny i niesztampowy sposób, a brakuje Ci pomysłu? Może pomogą Ci w tym KRAJKI – jedne z najstarszych form tkackich dostępne człowiekowi 🙂 Zapraszamy na warsztaty „Tkanie na bardku” w Klubie Pod Kolumnami, które poprowadzi SplotkaART 🙂 22 sierpnia od 17.00 do 19.00. Koszt to zaledwie 10 złotych! Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych i dzieci od 10 roku życia.

CZYTAJ WIĘCEJ: KRAJKA, czyli tkanie na bardku – warsztaty

POKAZ PREMIEROWY FILMU „SŁUGI WOJNY” MARIUSZA GAWRYSIA Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW / Dolnośląskie Centrum Filmowe
Sie 22 @ 20:00 – 21:00
POKAZ PREMIEROWY FILMU „SŁUGI WOJNY” MARIUSZA GAWRYSIA Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW / Dolnośląskie Centrum Filmowe @ DCF, ul. Piłsudskiego 64a, 50-020 Wrocław

Zapraszamy na premierę filmu „Sługi wojny”, którego koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe (ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego). Pokaz premierowy z udziałem twórców odbędzie się 22 sierpnia o godz. 20.00. Bilety – 20 zł. Po projekcji zapraszamy na poczęstunek do Piano Baru na I piętrze kina DCF.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premiera “Sług Wojny” z twórcami

Sie
23
pt
Wystawa – Katarzyna Józefowicz/ między słowami / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 24 sierpnia
Sie 23 @ 10:00 – Sie 24 @ 11:00
Wystawa – Katarzyna Józefowicz/ między słowami / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 24 sierpnia @ Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Galeria Miejska we Wrocławiu wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA zaprasza na kolejną odsłonę wystawy Katarzyny Józefowicz zatytułowaną „między słowami”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Między słowami

Sie
26
pon
Improkracja – repertuar we wrześniu / trwa do 24 września
Sie 26 @ 20:00 – 21:00
Improkracja - repertuar we wrześniu / trwa do 24 września @ Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Bardzo mocne otwarcie sezonu 2019/2020 w repertuarze Improkracji! Przez cały wrzesień będzie można zobaczyć komedię improwizowaną w Vertigo w wykonaniu Improkracji. W pierwszym tygodniu wyjątkowy pod każdym względem spektakl z gościem – Konradem Imielą. Dyrektor Capitolu razem z aktorami Improkracji zmierzy się nie tylko z ulubionymi przez widzów „Krótkimi formami”, ale także nowymi i nie granymi wcześniej formatami impro. Kolejne wtorki miesiąca to m. in. hit poprzedniego sezonu, czyli „Nie śpię, bo gryzą mnie bobry” oraz „Before and after. Zapraszamy także serdecznie na nagranie „Improkracja live at Vertigo” już 17.09, gdzie zagramy podwójny spektakl z niespodziankami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Improkracja w sierpniu i wrześniu

Sie
28
śr
GABINET/ DAS KABINETT – Instalacja multimedialna / teren przy Hali Stulecia (plac przed Iglicą) / trwa do 28 sierpnia
Sie 28 @ 10:00 – 20:00
GABINET/ DAS KABINETT – Instalacja multimedialna / teren przy Hali Stulecia (plac przed Iglicą) / trwa do 28 sierpnia @ teren przy Hali Stulecia (plac przed Iglicą)

Z okazji jubileuszu powstania Republiki Weimarskiej oraz 100-lecia filmu „Gabinet doktora Caligari” Galeria Miejska we Wrocławiu we współpracy z Goethe-Institut, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz Halą Stulecia przygotowała mobilną instalację artystyczno-filmową pt. „Gabinet” zaprezentowaną w formie trzyczęściowego konteneru-labiryntu. Od 20 lipca 2019 na terenie Hali Stulecia (plac przed Iglicą) będzie można obejrzeć multimedialną instalację “GABINET/ DAS KABINETT” z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym.

CZYTAJ WIĘCEJ: W gabinecie doktora Caligari

Sie
30
pt
Małgorzata Chodakowska – Przebudzenie – wystawa / Pałac Królewski / trwa do 1 września
Sie 30 @ 10:00 – Wrz 1 @ 11:00
Małgorzata Chodakowska – Przebudzenie – wystawa / Pałac Królewski / trwa do 1 września @ Pałac Królewski, ul. Kazimierz Wielkiego 35, Wrocław

Małgorzata Chodakowska to polska rzeźbiarka urodzona w 1965 roku w Łodzi, na co dzień mieszkająca i tworząca w Dreźnie. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jej rzeźby wykonane w drewnie bądź brązie, szczególnie z cyklu Fontanny, od lat cieszą się szerokim uznaniem publiczności oraz krytyków sztuki. Swoje prace prezentowała m.in. w Wiedniu, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Tokio.

CZYTAJ WIĘCEJ: Małgorzata Chodakowska – Przebudzenie

Wakacyjne warsztaty teledysku / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 sierpnia
Sie 30 @ 11:00 – 16:00
Wakacyjne warsztaty teledysku / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 sierpnia @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

4 dni z teledyskiem! Warsztaty w Klubie Pod Kolumnami pozwolą zagłębić się w tajniki sztuki filmowej. Będzie to przyspieszony kurs realizacji video podzielony na 2 części: teorię oraz praktykę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wakacyjne warsztaty teledysku

Wystawa „Dwoistość świata/ Dualitatem Mundi” / Klub Pod Kolumnami trwa do 30 sierpnia
Sie 30 @ 19:00 – 20:00
Wystawa „Dwoistość świata/ Dualitatem Mundi” / Klub Pod Kolumnami trwa do 30 sierpnia @  Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Druga wystawa w Klubie Pod Kolumnami pod szyldem strony Ciemna Strona Sztuki. Tym razem artyści pokażą swoją koncepcje jak postrzegają podwójną naturę świata, który w pewien sposób w każdym elemencie ją posiada, a uważne patrzenie pozwala tę dwoistość dostrzec. Jest to np. Sacrum/Profanum, Sen/Jawa, Dobro/ Zło, Czerń/ Biel, Dzień/ Noc, Mężczyzna/ Kobieta itd.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wystawa „Dwoistość świata/ Dualitatem Mundi”

Wrz
8
nie
100ropolska scheda – Wespazjan Kochowski / Klub Pod Kolumnami
Wrz 8 @ 19:00 – 20:00
100ropolska scheda – Wespazjan Kochowski / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami. pl. św. Macieja 21, Wrocław

Przedostatnie, jedenaste spotkanie w ramach cyklu 100ropolska scheda realizowanego we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcone będzie Wespazjanowi Kochowskiemu (1633 – 1700). W niedzielę 8 września dr Bogusław Bednarek zapozna publiczność z osobą i twórczością wybitnego reprezentanta poezji sarmackiej. O godzinie 19:00 wystąpi również ekscentryczna artystka Maria Kociumbas, która inspirowana treścią oracji stworzy na oczach widzów kolejny obraz.

CZYTAJ WIĘCEJ: 100ropolska scheda – Wespazjan Kochowski

Wrz
12
czw
Dolnośląskie Spacery Filmowe / trwa do 15 września
Wrz 12 @ 10:00 – Wrz 15 @ 11:00
Dolnośląskie Spacery Filmowe / trwa do 15 września

Wrocławska Fundacja Filmowa ma przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału nowym projekcie. „Dolnośląskie Spacery Filmowe” to zarówno nietypowy sposób na odkrywanie historii kina, jak i alternatywny sposób zwiedzania regionu. Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której będziecie mieli szanse wyruszyć z nami w filmową podróż po Dolnym Śląsku!

CZYTAJ WIĘCEJ: Dolnośląskie Spacery Filmowe

Wrz
21
sob
Koncert Vendetta Party / Klub Pod Kolumnami
Wrz 21 @ 20:00 – 21:00
Koncert Vendetta Party / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

21 września w ramach Nocy Nadodrza Klub Pod Kolumnami zaprasza na koncert liryczno – prześmiewczego duetu Vendetta Party, który przedstawi autorskie piosenki aktorskie. Jak mówią same artystki, są to piosenki o sztuce i miłości opowiadające intrygujące historie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koncert Vendetta Party

Wrz
27
pt
TIFF Festival / trwa do 30 września
Wrz 27 @ 10:00 – Wrz 30 @ 11:00
TIFF Festival / trwa do 30 września @ różne lokalizacje, sprawdź program

“Światy” to hasło tegorocznej edycji TIFF Festival – międzynarodowego festiwalu fotografii, który odbywa się we Wrocławiu.

CZYTAJ WIĘCEJ: TIFF Festival 2019 – Światy

Wrz
28
sob
Kobiece metamorfozy – warsztaty rozwojowe z sesją zdjęciową / Klub Pod Kolumnami / trwa do 29 września
Wrz 28 @ 10:00 – Wrz 29 @ 17:00
Kobiece metamorfozy – warsztaty rozwojowe z sesją zdjęciową / Klub Pod Kolumnami / trwa do 29 września @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Weekendowy projekt skierowany do kobiet w każdym wieku, chcących odkrywać swoje mocne strony i wzmacniać samoocenę. Podczas warsztatów coachingowych, spotkania ze stylistką i indywidualnej sesji fotograficznej będziesz miała możliwość zobaczenia siebie w innym świetle. Czeka Cię też dobra zabawa, oraz możliwość poznania nowych, ciekawych osób, a na pamiątkę będziesz mieć swoje zdjęcie portretowe wykonane podczas indywidualnej profesjonalnej sesji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kobiece metamorfozy – warsztaty rozwojowe z sesją zdjęciową

Holyfood – czytanie performatywne / Strefa Kulturalna Barbara
Wrz 28 @ 18:00 – 19:00
Holyfood – czytanie performatywne / Strefa Kulturalna Barbara @ Strefa Kulturalna Barbara we Wrocławiu, ul.Świdnicka 8b

Kolektyw Twórczy Pawlacz, niezależna grupa teatralna z Wrocławia, zaprasza na spektakl pt. Holyfood – czytanie performatywne. Czytanie odbędzie się w sobotę (28.09) w Strefie Kulturalnej Barbara we Wrocławiu (ul.Świdnicka 8b) o godzinie 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

CZYTAJ WIĘCEJ: Holyfood – czytanie performatywne

Wrz
30
pon
Wystawa prac Józefa Józaka / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 września
Wrz 30 @ 14:00 – 21:00
Wystawa prac Józefa Józaka / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 września @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę prac Józefa Józaka – malarza, grafika, karykaturzysty, rzeźbiarza i poety. Jego inspirowane przyrodą obrazy będzie można oglądać od 2 do 30 września 2019 roku. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przyrodą malowane – wystawa obrazów Józefa Józaka

Paź
4
pt
15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA / Wrocław, 27 września – 6 października 2019
Paź 4 @ 15:00 – Paź 6 @ 18:00
15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA / Wrocław, 27 września – 6 października 2019 @ różne lokalizacje, sprawdź program

Zapraszamy na piętnastą edycję Festiwalu OPOWIADANIA, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 27 września–6 października 2019. W programie m.in. adaptacje sceniczne i czytania w językach oryginalnych, dyskusje, pokazy filmowe oraz premiera dziewiątego, dwujęzycznego numeru czasopisma „Opowiadanie”. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ: 15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA

Paź
7
pon
Działanie performatywne członków wspólnot vodou, Madame Nerval i Legphibao / Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Paź 7 @ 19:30 – 20:30
Działanie performatywne członków wspólnot vodou, Madame Nerval i Legphibao / Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium @ Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Rynek, Wrocław

Instytut Grotowskiego zaprasza na Działanie performatywne członków wspólnot vodou, Madame Nerval i Legphibao. Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc. W trakcie wydarzeń zbierane będą dobrowolne wpłaty na rzecz wspólnot Madame Nerval i Legphibao.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przekroczyć barierę

Paź
24
czw
Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum / Muzeum Pana Tadeusza / trwa do 27 października
Paź 24 @ 09:00 – Paź 27 @ 17:00
Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum / Muzeum Pana Tadeusza / trwa do 27 października @  Muzeum Pana Tadeusza, Ossolineum, Rynek 6, 50–106 Wrocław

W piątek 13 września 2019 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wernisaż wystawy „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum”. Wystawę będzie można oglądać do 27 października.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nasz malarz Orłowski

Paź
30
śr
Moje inspiracje – wystawa prac Małgorzaty Rynarzewskiej / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 października
Paź 30 @ 14:00 – 20:00
Moje inspiracje – wystawa prac Małgorzaty Rynarzewskiej / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 października @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę niebanalnych prac Małgorzaty Rynarzewskiej. “Moje malarstwo to próba zdefiniowania tego, co nie poddaje się żadnym definicjom, co niewidzialne ale jak najbardziej realne Potrzebujemy piękna, potrzebujemy muzyki, poezji, malarstwa, potrzebujemy otwarcia i potrzebujemy koloru i jeśli choć małą cząstkę tego mogłam przekazać, to czuję się szczęśliwa” – mówi autorka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Moje inspiracje – wystawa prac Małgorzaty Rynarzewskiej

Paź
31
czw
Wystawa – GEST – the mime theatre wrocław / Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego / trwa do 3 listopada
Paź 31 @ 10:00 – Lis 3 @ 17:00
Wystawa – GEST – the mime theatre wrocław / Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego / trwa do 3 listopada @ Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, plac Wolności 7a, Wrocław

Zafascynowana pantomimą Marcela Marceau i Henryka Tomaszewskiego grupa studentów architektury Politechniki Wrocławskiej w świetlicy jednego z akademików w 1960 roku powołała do życia legendarny Studencki Teatr Pantomimy GEST (później Teatr Mimu GEST). W trakcie 35 lat działalności GEST przygotował 12 premier, zrealizował kilkadziesiąt etiud i programów studyjnych, występował i był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Dziś ten fenomen polskiej sceny teatralnej drugiej poł. XX wieku przypomina Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego na dokumentalno – scenograficznej wystawie GEST the mime theatre wrocław. Otwarcie – 9 sierpnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: GEST – the mime theatre wrocław

Lis
16
sob
China Symphony Orchestra tour in Poland 2019/2020 / Sala koncertowa Radia Wrocław
Lis 16 @ 19:00 – 20:00
China Symphony Orchestra tour in Poland 2019/2020 / Sala koncertowa Radia Wrocław @ Sala koncertowa Radia Wrocław, ul. Karkonoska 10, Wrocław

Jesienią 2019 r. po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpi China Symphony Orchestra. Zespół tworzą niezwykle utalentowani instrumentaliści, absolwenci renomowanych akademii muzycznych. Orkiestrze towarzyszyć będą znakomici chińscy soliści – śpiewacy operowi występujący na najbardziej prestiżowych scenach międzynarodowych w Azji oraz w Europie. Podczas cyklu koncertów zaprezentują się m.in: Chaoran Zuo, Erni Deng, Linhao Qin, Yang Liu, Yuexin Liu. Są to laureaci wielu światowych konkursów: młodzi, zdolni, obdarzeni poczuciem humoru, charyzmą i pasją do śpiewania. Od lat z powodzeniem łączą różne gatunki muzyczne, goszcząc na największych scenach filharmonicznych i operowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: China Symphony Orchestra

Lis
22
pt
16. Jazztopad Festival / Narodowe Forum Muzyki / trwa do 24 listopada
Lis 22 @ 10:00 – Lis 24 @ 22:00
16. Jazztopad Festival / Narodowe Forum Muzyki / trwa do 24 listopada @ Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

16. Jazztopad Festival od 15 do 24 listopada w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Charles Lloyd, Makaya McCraven, Anouar Brahem, Nicole Mitchell, Shabaka Hutchings, Vijay Iyer, Wadada Leo Smith, Vincent Courtois oraz Grzegorz Tarwid. Jazztopadowe koncerty mają program tak zróżnicowany, jak wielobarwna jest dzisiejsza scena jazzu i muzyki improwizowanej.

CZYTAJ WIĘCEJ: 16. Jazztopad Festival

Lis
24
nie
ANIA RUSOWICZ – KONCERT / Centrum Kultury Wrocław-Zachód
Lis 24 @ 18:00 – 19:00
ANIA RUSOWICZ – KONCERT / Centrum Kultury Wrocław-Zachód @ Centrum Kultury Wrocław-Zachód, 54-433 Wrocław, ul. Chociebuska 4-6

24 listopada Centrum Kultury Wrocław-Zachód zaprasza na bigbitowo-rockową muzyczną podróż, czyli koncert Ani Rusowicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: ANIA RUSOWICZ – KONCERT

Lis
28
czw
Anhelli. Skowyt – spektakl Tatru Zar / Instytut Grotowskiego / trwa do 29 listopada
Lis 28 @ 19:00 – Lis 29 @ 20:00
Anhelli. Skowyt - spektakl Tatru Zar / Instytut Grotowskiego / trwa do 29 listopada @ Sala teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Rynek, Wrocław

W listopadzie w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego zaprezentowane zostanie przedstawienie „Anhelli. Skowyt” Teatru ZAR. Będą to pierwsze polskie pokazy po znakomicie przyjętej przez widzów światowej premierze, która miała miejsce 7 września na Olimpiadzie Teatralnej w Todze w Japonii. „Anhelli. Skowyt” to druga wersja spektaklu „Anhelli. Wołanie”, ostatniej części tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”. Autorem koncepcji oraz reżyserem jest Jarosław Fret.

CZYTAJ WIĘCEJ: Teatr ZAR otwiera nowy sezon

Gru
2
pon
Wystawa – Leon Podsiadły, Dominik Podsiadły – ON i JA / Galeria Entropia, Wrocław / trwa do 2 grudnia
Gru 2 @ 10:00 – 17:00
Wystawa – Leon Podsiadły, Dominik Podsiadły – ON i JA / Galeria Entropia, Wrocław / trwa do 2 grudnia @ Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4

Wspólna wystawa dwóch wyrazistych osobowości twórczych i odmiennych charakterów artystycznych, które łączy ścisła relacja rodzinna: profesora Leona Podsiadłego, wybitnego wrocławskiego rzeźbiarza, malarza, rysownika i pedagoga, wychowawcy kilku pokoleń artystów działających w kraju i za granicą oraz jego syna – Dominika Podsiadłego, niezależnego artysty tworzącego w obszarze wielu mediów, kuratora projektów sieciowych i aktywisty określającego siebie m.in. jako postdigitalperformera, neowebdadaistę i fakehackera.

CZYTAJ WIĘCEJ: ON i JA

Moskwa–Pietuszki – spektakl / Sala Teatru Laboratorium
Gru 2 @ 19:00 – 20:00
Moskwa–Pietuszki – spektakl / Sala Teatru Laboratorium @ Sala Teatru Laboratorium, Rynek -m Ratusz 27, Wrocław

2 grudnia o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego wystąpi Jacek Zawadzki w jednym ze swoich najważniejszych spektakli – „Moskwie–Pietuszkach” według Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego. Pokaz odbędzie się z okazji 30-lecia premiery przedstawienia w Teatrze Kana. Spotkanie z aktorem poprowadzi po spektaklu Jarosław Fret.

CZYTAJ WIĘCEJ: 30-lecie spektaklu „Moskwa–Pietuszki”

Gru
6
pt
Wystawa pt “Bronisław Wojciech Linke” / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 7 grudnia
Gru 6 @ 10:00 – Gru 7 @ 17:00
Wystawa pt “Bronisław Wojciech Linke” / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 7 grudnia @ Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

W listopadzie w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu zagości wystawa “Bronisław Wojciech Linke”. Celem ekspozycji jest przypomnienie dzieł tego, niesłusznie dziś zapomnianego, propagatora realizmu metaforycznego. Zaprezentowane zostaną prace z cyklu “Śląsk”, “Kamienie krzyczą”, a także plakatowe i rysunkowe dzieła przeznaczone dla prasy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bronisław Wojciech Linke w Galerii Miejskiej

Mikołajkowa Potańcówka Irlandzka / Klub Pod Kolumnami
Gru 6 @ 18:00 – 19:00
Mikołajkowa Potańcówka Irlandzka / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Wrocławski Klub Pod Kolumnami i szkoła tańca Irish Spin zapraszają na mikołajkową potańcówkę irlandzką. Spotkajmy się w piątek 6 grudnia w Klubie o godzinie 18:00 i dajmy się porwać irlandzkim rytmom jiga i reela.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mikołajkowa Potańcówka Irlandzka

Spektakle „Korpo_racje” i „Nowi” w ramach projektu „Teatr na faktach” / Instytut Grotowskiego / trwa do 7 grudnia
Gru 6 @ 19:00 – Gru 7 @ 20:00
Spektakle „Korpo_racje” i „Nowi” w ramach projektu „Teatr na faktach” / Instytut Grotowskiego / trwa do 7 grudnia @ Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, Rynek Ratusz 27, Wrocław

Globalne korporacje i transnarodowe migracje – te dwa zjawiska należą do najistotniejszych wyznaczników współczesnego „ducha czasu”. Nic dziwnego, że stały się one głównymi tematami spektakli, realizujących formułę teatru dokumentalnego. „Korpo_racje” i „Nowi” przygotowane zostały w ramach projektu „Teatr na faktach”, zakładającego koncentrowanie się teatru na otaczającej rzeczywistości. Pokazy spektakli odbędą się w dniach 5–7 grudnia w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosy z dworców i biurowców

REŻYSERZY POPKULTURY: SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ / Dolnośląskie Centrum Filmowe
Gru 6 @ 20:00 – 21:00
REŻYSERZY POPKULTURY: SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ / Dolnośląskie Centrum Filmowe @  Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, 50-020 Wrocław

Agnieszka Smoczyńska, reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, będzie kolejnym gościem cyklu „Reżyserzy Popkultury” w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W ramach cyklu twórcy opowiadają o swoich kulturowych inspiracjach i omawiają własne realizacje filmowe. Cykl „Reżyserzy Popkultury” w październiku otworzyło spotkanie z Krzysztofem Skoniecznym. W listopadzie gościliśmy Łukasza Rondudę. 6 grudnia spotkamy się z Agnieszką Smoczyńską.

CZYTAJ WIĘCEJ: SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ

Gru
7
sob
Warsztaty Śpiewam pięknym głosem / Klub Pod Kolumnami / trwa do 8 grudnia
Gru 7 @ 10:00 – Gru 8 @ 17:00
Warsztaty Śpiewam pięknym głosem / Klub Pod Kolumnami / trwa do 8 grudnia @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza 7 i 8 grudnia na spotkanie, którego celem jest rozśpiewanie, uzyskanie dobrego kontaktu z własnym, naturalnym głosem, odkrywanie specyfiki śpiewu tradycyjnego i technik z nim związanych oraz wypracowanie narzędzi do dalszej indywidualnej pracy z głosem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Śpiewam pełnym głosem. Pieśni życzące, pieśni radosne.

Koncert Póki Co / Klub Pod Kolumnami
Gru 7 @ 18:00 – 19:00
Koncert Póki Co / Klub Pod Kolumnami @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza 7 grudnia na koncert promujący płytę zespołu Póki Co – “Piosenki snuja”. Charyzmatyczna Ela Rojek z przyjaciółmi gwarantują wieczór pełen pozytywnej energii, humoru, dobrej muzyki i świetnych tekstów. W sposób szczególny opowiedzą o miłości, przemijaniu i otaczającej nas rzeczywistości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Póki Co – koncert

Gru
15
nie
Spacer po Nadodrzu i Teatr Narracji / początek przy siedzibie Towarzystwa Kultury Czynnej
Gru 15 @ 11:00 – 14:30
Spacer po Nadodrzu i Teatr Narracji / początek przy siedzibie Towarzystwa Kultury Czynnej @ spotkanie przy siedzibie Towarzystwa Kultury Czynnej, Paulińska 4-8, Wrocław

W najbliższą niedzielę Towarzystwo Kultury Czynnej oraz Klub Pod Kolumnami, Bistro Narożnik i Nowe Nadodrze mają zaszczyt zaprosić Państwa na spacer ulicami Nadodrza, który poprowadzi historyk, kolekcjoner i autor książki pt. Niezwykła codzienność. Ulice i Place Wrocławia na dawnej pocztówce. – Mariusz Kotkowski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spacer po Nadodrzu oraz Teatr Narracji

Gru
18
śr
Medytacje o wolności z Kasparem Hauserem – pokaz pracy / Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli / trwa do 19 grudnia
Gru 18 @ 19:00 – 20:00
Medytacje o wolności z Kasparem Hauserem – pokaz pracy / Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli / trwa do 19 grudnia @ Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

Kaspar Hauser, tajemniczy człowiek bez tożsamości, „sierota Europy”, mógłby wypowiedzieć Rimbaudowskie słowa: „ja jestem kto inny”. Myśl ta jest jedną z inspiracji Diega Pileggiego na kolejnym etapie pracy Fundacji Jubilo nad spektaklem „Po drugiej stronie – koncert na fortepian i ciszę”. 18 i 19 grudnia artyści zaprezentują w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego kolejną wersję pokazu pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Medytacje o wolności z Kasparem Hauserem

Gru
20
pt
Wystawa obrazów Marii Kociumbas, które powstały podczas spotkań z prof Bednarkiem w ramach cyklu “100ropolska scheda” / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 listopada
Gru 20 @ 14:00 – 20:00
Wystawa obrazów Marii Kociumbas, które powstały podczas spotkań z prof Bednarkiem w ramach cyklu “100ropolska scheda” / Klub Pod Kolumnami / trwa do 30 listopada @ Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Klub Pod Kolumnami zaprasza na wystawę obrazów Marii Kociumbas, które powstały podczas rocznego cyklu spotkań z prof. Bogusławem Bednarkiem z cyklu “100ropolska scheda” z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas każdego z 12 spotkań na żywo powstawał obraz – wystawa będzie podsumowaniem całego cyklu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wystawa obrazów Marii Kociumbas

Spotkania z Beckettem w Instytucie Grotowskiego / Sala Teatru Laboratorium / trwa do 20 grudnia
Gru 20 @ 19:00 – 20:00
Spotkania z Beckettem w Instytucie Grotowskiego / Sala Teatru Laboratorium / trwa do 20 grudnia @ Sala Teatru Laboratorium, Rynek – Ratusz 27, Wrocław

W grudniu 2019 roku mija trzydzieści lat od śmierci Samuela Becketta – wybitnego dramaturga, uznawanego za prekursora teatru absurdu. Pamięć o twórcy „Czekając na Godota” Instytut Grotowskiego uczci w dniach 17–20 grudnia powrotem dwóch spektakli, będących autorskimi przetworzeniami tekstów Irlandczyka. Niezwykłą kompilację trzech beckettowskich jednoaktówek zaprezentuje Krystyna Krotoska w spektaklu „no właśnie co”. Alessandro Curti w przygotowanej wspólnie z Jarosławem Fretem interpretacji „Ostatniej taśmy” zaprosi z kolei do doświadczenia unikalnej architektury dźwięku Becketta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spotkania z Beckettem w Instytucie Grotowskiego

Gru
27
pt
Wystawa: Zbigniew Horbowy – Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma / Muzeum Miejskie Wrocławia / trwa do 29 grudnia
Gru 27 @ 10:00 – Gru 29 @ 17:00
Wystawa: Zbigniew Horbowy – Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma / Muzeum Miejskie Wrocławia / trwa do 29 grudnia @ Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz, Rynek 1

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę pt. “Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma”. Swoje prace zaprezentuje Zbigniew Horbowy – polski artysta, jeden z najwybitniejszych europejskich projektantów szkła, twórca własnej szkoły wzorniczej, pedagog. W tym roku został laureatem prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii, która wręczona zostanie pośmiertnie we wrześniu 2019 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma

Improkracja, repertuar w grudniu / Vertigo Jazz Club & Restaurant / trwa do 30 grudnia
Gru 27 @ 20:00 – Gru 30 @ 21:00
Improkracja, repertuar w grudniu / Vertigo Jazz Club & Restaurant / trwa do 30 grudnia @ Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Zapraszamy na komediowy miesiąc z Improkracją! W każdy wtorek o 20:00 Vertigo Jazz Club zamienia się na dwie godziny w najlepszy teatr komedii improwizowanej we Wrocławiu. Grudniowy repertuar jest prawdopodobnie najlepszym z całego 2019 roku. 12 grudnia zagramy wyjątkowy spektakl z Julią Pietruchą, podczas którego piosenki wokalistki będą inspiracją do improwizacji aktorów z teatru. Sylwester to tradycyjnie grany raz w roku spektakl „Ze mną się nie napijesz?” czyli odpowiedni koktajl komedii i alkoholu – wydarzenie, na które bilety rozchodzą się na miesiąc wprzód.

CZYTAJ WIĘCEJ: Improkracja w grudniu

Sty
3
pt
Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły / Muzeum Archeologiczne / trwa do 5 stycznia 2020
Sty 3 @ 10:00 – Sty 5 @ 11:00
Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły / Muzeum Archeologiczne / trwa do 5 stycznia 2020 @ Muzeum Archeologiczne, Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego w Arsenale Miejskim na wystawę pt. Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły. Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Barbarzyńskie tsunami

Sty
15
śr
Mateusz Dworski / MIRAŻE – wystawa / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 15 stycznia
Sty 15 @ 18:00 – 19:00
Mateusz Dworski / MIRAŻE - wystawa / Galeria Miejska we Wrocławiu / trwa do 15 stycznia @ Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Od 20 grudnia 2019 roku przestrzenie Galerii Miejskiej wypełnią się rysunkiem, grafiką, malarstwem, rzeźbą oraz plakietą Mateusza Dworskiego, artysty związanego z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Tytułowe „Miraże” czytać możemy na różne sposoby – po pierwsze, w kontekście zmagań Dworskiego pomiędzy tym, co rzeczywiste, materialne, wykreowane ręką artysty, a tym, co nierzeczywiste, rozgrywające się na poziomie wyobrażeń i przeczuć; po drugie, w odniesieniu do podejmowanej przez artystę za pośrednictwem swojej twórczości gry z czasem, dialogu ze sztuką przeszłości; po trzecie, w końcu, w kontekście kontynuowanych przez autora od kilku dekad poszukiwań idealnej figury o charakterze egzystencjalnym. Tytuł wystawy w swojej wieloznaczności odnosi się więc do różnych obszarów artystycznego działania Dworskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mateusz Dworski – MIRAŻE

Sty
17
pt
WYSTAWA WZOROWA / Galeria Entropia / trwa do 17 stycznia
Sty 17 @ 10:00 – 11:00
WYSTAWA WZOROWA / Galeria Entropia / trwa do 17 stycznia @ Galeria Entropia, Wrocław ul. Rzeźnicza 4

Galeria Entropia zaprasza na otwarcie Wystawy Wzorowej. Zasadniczą tkankę tej, wpisującej się w ogólnopolski rok matematyki (2019), wystawy stanowią wzory, rozumiane jako wyrażenia formalne, równania czy też zapisy symboliczne.

CZYTAJ WIĘCEJ: WYSTAWA WZOROWA

Sty
25
sob
Metamorfozy – sesja zdjęciowa i sesja makijażowa / Klub Pod Kolumnami
Sty 25 @ 08:00 – 16:00
Metamorfozy – sesja zdjęciowa i sesja makijażowa / Klub Pod Kolumnami @  Klub Pod Kolumnami, pl. św Macieja 21, Wrocław

Chciałabyś zobaczyć się w innym świetle? Poczuć wyjątkowo? A może nigdy nie uczestniczyłaś w sesji zdjęciowej? Jeśli masz pomysł który chcesz zrealizować, bądź odwrotnie – potrzebujesz rady i pomocy jak się ustawić do zdjęć – Metamorfozy są dla Ciebie!

CZYTAJ WIĘCEJ: Metamorfozy – indywidualna sesja zdjęciowa z makijażem